Sari la conținut
FirmoscopFirmeBotoșani › PORTAS IMPEX SA

PORTAS IMPEX SA

Înființată în 1998 · 28 ani vechime · Mun. Botoşani
CUI 10511304 · J07/176/1998
Atenție sporită Re-verificat · 29 august 2026
Dizolvată prin fuziuneNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Firma a fost absorbită prin fuziune și nu mai există independent.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire PORTAS IMPEX SA
CUI 10511304
Nr. Reg. Comerțului J07/176/1998
Sediu social Str. 1 Decembrie nr. 5, Mun. Botoşani, 710244
Telefon 534070

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 29 august 2026.

Reprezentanți

PORTARIUC GHEORGHE · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareDIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 23.06.2025
CAEN6820 · Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 29 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Dizolvată prin fuziune 29 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 29 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 29 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 29 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută PORTAS IMPEX SA după CUI 10511304 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2024
96.958 lei
+9.0% vs 2023
Profit net 2024
24.098 lei
+39.3% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă24.9%
Față de sectorpeste 48% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 10.856 de firme din închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 25,9%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 42% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 10.841 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital0.1×
Termen de plată sugeratdoar avans

Nu încheia contract pe această firmă — a fost absorbită prin fuziune și nu mai există independent. Verifică firma care a preluat-o. · Profitabilă, cu marjă netă sănătoasă.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 28.400 lei20132014: 71.348 lei20142015: 73.770 lei20152016: 74.313 lei20162017: 82.447 lei20172018: 83.460 lei20182019: 84.540 lei20192020: 85.668 lei20202021: 86.659 lei20212022: 86.812 lei20222023: 88.599 lei20232024: 96.958 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 96.958 lei 24.098 lei 1
2023 88.599 lei 17.297 lei 1
2022 86.812 lei 26.294 lei
2021 86.659 lei 26.349 lei 1
2020 85.668 lei 23.974 lei 1
2019 84.540 lei 22.101 lei 1
2018 83.460 lei 21.651 lei 1
2017 82.447 lei 25.484 lei 1
2016 74.313 lei 17.463 lei 1
2015 73.770 lei 16.038 lei 1
2014 71.348 lei 36.006 lei 1
2013 28.400 lei -8.310 lei 1
2012 35.400 lei 735 lei 1
2011 21.600 lei 1.873 lei 1
2010 21.600 lei 179 lei 1
2009 21.600 lei 1.087 lei 1
2008 18.000 lei -664 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 184 zile+114 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 1.442 zile−39 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 24,85%+5,33 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 5,81%+3,64 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 17,22×−28,82 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,06× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 3,04%+0,79 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 2,86%+0,66 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 94,19%−3,64 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 96.958 lei+8.359 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,12× cifra de afaceri ÷ active totale
Rentabilitatea costurilor 56,3%+12,5 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,0%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 24.542 din 245.876 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 2,5% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 10.655 din 15.904 firme active cu bilanț depus (CAEN 6820)
Vechime relativămai veche decât 78% dintre cele 21.794 firme active din sector
SectorCAEN 6820 · Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → DIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 23.06.2025
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: DIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 23.06.2025 → radiată

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru PORTAS IMPEX SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți PORTAS IMPEX SA? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

PORTAS IMPEX SA, cu sediul în Mun. Botoşani, are codul unic de înregistrare (CUI) 10511304, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J07/176/1998. Firma a fost înființată la data de 6 mai 1998 și are ca obiect principal de activitate Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate (CAEN 6820).

La ultima verificare, PORTAS IMPEX SA figura ca dizolvată prin fuziune — absorbită de altă firmă, deci fără existență independentă. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 96.958 lei și un rezultat net de 24.098 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 29 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are PORTAS IMPEX SA?

PORTAS IMPEX SA (CUI 10511304) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 29 august 2026. Firma a fost absorbită prin fuziune și nu mai există independent.

Ce loc ocupă PORTAS IMPEX SA în sectorul său?

PORTAS IMPEX SA ocupă locul 10.655 din 15.904 firme active cu bilanț depus în CAEN 6820 (Închirierea și subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate), după cifra de afaceri.

Cât de veche este PORTAS IMPEX SA față de firmele din același domeniu?

PORTAS IMPEX SA este mai veche decât 78% dintre cele 21.794 firme active cu CAEN 6820.

Este PORTAS IMPEX SA o firmă activă?

Nu — PORTAS IMPEX SA a fost absorbită prin fuziune și nu mai există ca firmă independentă la data ultimei verificări.

Este PORTAS IMPEX SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare PORTAS IMPEX SA (CUI 10511304) figura ca dizolvată prin fuziune, nu în insolvență. Firma a fost absorbită de alta, ceea ce e o operațiune obișnuită de restructurare, nu o procedură de insolvență.

Pot avea încredere în PORTAS IMPEX SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru PORTAS IMPEX SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este PORTAS IMPEX SA plătitoare de TVA?

Nu, PORTAS IMPEX SA nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a PORTAS IMPEX SA?

În anul 2024, PORTAS IMPEX SA a raportat o cifră de afaceri de 96.958 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu PORTAS IMPEX SA?

Firmoscop analizează PORTAS IMPEX SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Botoşani

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Imobiliare în Botoșani →

Mergi mai departe

Firme din Botoșani

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 29 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.