Sari la conținut
FirmoscopFirmeMureș › COSTALEXIM SRL

COSTALEXIM SRL

Înființată în 1998 · 27 ani vechime · Mun. Târgu Mureş
CUI 11166905 · J1998000822261
Atenție sporită Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire COSTALEXIM SRL
Cod fiscal (CIF) RO11166905
Nr. Reg. Comerțului J1998000822261
Sediu social Str. Bucegi nr. 15, Mun. Târgu Mureş, 540495
Telefon 0265233927

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

COSTIN ELENA MIHAELA · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 11.11.1998
CAEN4751 · Comerț cu amănuntul al textilelor
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută COSTALEXIM SRL după CUI 11166905 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 20/100
Cifră de afaceri 2025
89.840 lei
-3.0% vs 2024
Profit net 2025
-11.403 lei
+51.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-12.7%
Față de sectorpeste 18% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 928 de firme din Comerț cu amănuntul al textilelor care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,5%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 32% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 911 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 61.451 lei20142015: 93.431 lei20152016: 81.804 lei20162017: 98.312 lei20172018: 121.690 lei20182019: 148.588 lei20192020: 142.698 lei20202021: 147.212 lei20212022: 156.156 lei20222023: 100.823 lei20232024: 93.026 lei20242025: 89.840 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 89.840 lei -11.403 lei 1
2024 93.026 lei -23.719 lei 1
2023 100.823 lei -33.740 lei 1
2022 156.156 lei 1.386 lei 1
2021 147.212 lei 593 lei 1
2020 142.698 lei 14.912 lei 1
2019 148.588 lei 15.399 lei 1
2018 121.690 lei -4.166 lei 1
2017 98.312 lei -4.300 lei 1
2016 81.804 lei -12.154 lei 1
2015 93.431 lei -10.935 lei 1
2014 61.451 lei -40.516 lei 1
2013 133.470 lei -19.763 lei 1
2012 210.736 lei -21.112 lei 1
2011 243.269 lei -22.458 lei 2
2010 274.536 lei -16.032 lei 2
2009 227.683 lei -39.061 lei 3
2008 683.450 lei 8.063 lei 4

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 1.058 zile+44 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 1 zi creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -12,69%+12,81 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 160,05%+9,88 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,62×−0,05 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -7,01%+6,77 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -59,89%−9,87 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 89.840 lei−3.186 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,55× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,61× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 596 zile−43 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -10,01%+9,67 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

15,6%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 10.171 din 65.384 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 3,1% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 986 din 1.607 firme active cu bilanț depus (CAEN 4751)
Vechime relativămai veche decât 79% dintre cele 2.726 firme active din sector
SectorCAEN 4751 · Comerț cu amănuntul al textilelor →

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru COSTALEXIM SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți COSTALEXIM SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

COSTALEXIM SRL, cu sediul în Mun. Târgu Mureş, are codul unic de înregistrare (CUI) 11166905, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1998000822261. Firma a fost înființată la data de 11 noiembrie 1998 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul al textilelor (CAEN 4751).

La ultima verificare, COSTALEXIM SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 89.840 lei și un rezultat net de -11.403 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are COSTALEXIM SRL?

COSTALEXIM SRL (CUI 11166905) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 30 august 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă COSTALEXIM SRL în sectorul său?

COSTALEXIM SRL ocupă locul 986 din 1.607 firme active cu bilanț depus în CAEN 4751 (Comerț cu amănuntul al textilelor), după cifra de afaceri.

Cât de veche este COSTALEXIM SRL față de firmele din același domeniu?

COSTALEXIM SRL este mai veche decât 79% dintre cele 2.726 firme active cu CAEN 4751.

Este COSTALEXIM SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare COSTALEXIM SRL (CUI 11166905) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este COSTALEXIM SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, COSTALEXIM SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în COSTALEXIM SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru COSTALEXIM SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este COSTALEXIM SRL plătitoare de TVA?

Da, COSTALEXIM SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a COSTALEXIM SRL?

În anul 2025, COSTALEXIM SRL a raportat o cifră de afaceri de 89.840 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu COSTALEXIM SRL?

Firmoscop analizează COSTALEXIM SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Mureş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Mureș →

Mergi mai departe

Firme din Mureș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.