Sari la conținut
FirmoscopFirmePrahova › RAY CO TRADING SRL

RAY CO TRADING SRL

Înființată în 1998 · 27 ani vechime · Mun. Ploieşti
CUI 11198370 · J29/1282/1998
Atenție sporită Re-verificat · 1 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire RAY CO TRADING SRL
Cod fiscal (CIF) RO11198370
Nr. Reg. Comerțului J29/1282/1998
Sediu social Str. Rafinorilor nr. 22, Mun. Ploieşti, jud. PRAHOVA, 100522
Telefon 0722551275

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

RAICU ADRIAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 19.11.1998
CAEN4752 · Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 1 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută RAY CO TRADING SRL după CUI 11198370 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 20/100
Cifră de afaceri 2025
33.417 lei
+8.0% vs 2024
Profit net 2025
-116.050 lei
-43.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-347.3%
Mărime față de sector1 angajat · peste 28% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 4.980 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 1.207.933 lei20142015: 1.069.167 lei20152016: 1.058.001 lei20162017: 1.051.199 lei20172018: 1.330.746 lei20182019: 1.582.365 lei20192020: 979.061 lei20202021: 521.803 lei20212022: 373.113 lei20222023: 257.647 lei20232024: 30.918 lei20242025: 33.417 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 33.417 lei -116.050 lei 1
2024 30.918 lei -81.012 lei
2023 257.647 lei -372.517 lei 2
2022 373.113 lei -54.578 lei 1
2021 521.803 lei 137.515 lei 1
2020 979.061 lei 8.470 lei 6
2019 1.582.365 lei -315.414 lei 7
2018 1.330.746 lei 15.245 lei 6
2017 1.051.199 lei 3.373 lei 7
2016 1.058.001 lei 8.507 lei 9
2015 1.069.167 lei 7.383 lei 5
2014 1.207.933 lei 252 lei 10
2013 1.283.306 lei 4.301 lei 15
2012 2.429.503 lei -14.101 lei 19
2011 2.463.329 lei 5.024 lei 19
2010 2.619.650 lei -30.345 lei 19
2009 3.113.040 lei 22.931 lei 20
2008 3.509.732 lei -20.387 lei 20

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 19.625 zile−1.793 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 5.323 zile−511 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -347,28%−85,26 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 151,87%+14,08 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,66×−0,07 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -9,81%−3,66 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -18,71%−10,71 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 33.417 lei cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,03× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,05× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 7.412 zile−2.242 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -77,27%−4,83 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

15,6%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 10.171 din 65.384 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 3,1% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 2.913 din 3.414 firme active cu bilanț depus (CAEN 4752)
Vechime relativămai veche decât 88% dintre cele 5.098 firme active din sector
SectorCAEN 4752 · Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume6
Dintre care radiate (închise)3

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru RAY CO TRADING SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți RAY CO TRADING SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

RAY CO TRADING SRL, cu sediul în Mun. Ploieşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 11198370, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J29/1282/1998. Firma a fost înființată la data de 19 noiembrie 1998 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate (CAEN 4752).

La ultima verificare, RAY CO TRADING SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 33.417 lei și un rezultat net de -116.050 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are RAY CO TRADING SRL?

RAY CO TRADING SRL (CUI 11198370) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă RAY CO TRADING SRL în sectorul său?

RAY CO TRADING SRL ocupă locul 2.913 din 3.414 firme active cu bilanț depus în CAEN 4752 (Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit, în magazine specializate), după cifra de afaceri.

Cât de veche este RAY CO TRADING SRL față de firmele din același domeniu?

RAY CO TRADING SRL este mai veche decât 88% dintre cele 5.098 firme active cu CAEN 4752.

Este RAY CO TRADING SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare RAY CO TRADING SRL (CUI 11198370) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este RAY CO TRADING SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, RAY CO TRADING SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în RAY CO TRADING SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru RAY CO TRADING SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este RAY CO TRADING SRL plătitoare de TVA?

Da, RAY CO TRADING SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a RAY CO TRADING SRL?

În anul 2025, RAY CO TRADING SRL a raportat o cifră de afaceri de 33.417 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu RAY CO TRADING SRL?

Firmoscop analizează RAY CO TRADING SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Prahova

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Prahova →

Mergi mai departe

Firme din Prahova

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.