Sari la conținut
FirmoscopFirmeHunedoara › SORAND VAL SRL

SORAND VAL SRL

Înființată în 2002 · 23 ani vechime · Sat Merişor Com. Băniţa
CUI 15021230 · J20/897/2002
Atenție sporită Re-verificat · 31 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire SORAND VAL SRL
Cod fiscal (CIF) RO15021230
Nr. Reg. Comerțului J20/897/2002
Sediu social Com. BANITA nr. 53, Sat Merişor Com. Băniţa, jud. HUNEDOARA, 337067
Telefon 0744213172

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 31 august 2026.

Reprezentanți

UNGUR IOAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 18.11.2002
CAEN4624 · Comerț cu ridicata al blănurilor, pieilor brute și al pieilor prelucrate
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 31 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 31 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 31 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 31 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 31 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută SORAND VAL SRL după CUI 15021230 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 8/100
Cifră de afaceri 2024
77.056 lei
-70.0% vs 2023
Profit net 2024
-71.902 lei
-13.3% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă-93.3%
Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-70%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 439.353 lei20132014: 853.386 lei20142015: 1.536.827 lei20152016: 1.392.025 lei20162017: 1.194.389 lei20172018: 928.000 lei20182019: 441.521 lei20192020: 229.870 lei20202021: 329.114 lei20212022: 366.453 lei20222023: 258.638 lei20232024: 77.056 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 77.056 lei -71.902 lei 1
2023 258.638 lei -63.457 lei 1
2022 366.453 lei -17.627 lei 1
2021 329.114 lei 309 lei 1
2020 229.870 lei -55.016 lei 1
2019 441.521 lei -57.823 lei 2
2018 928.000 lei -34.251 lei 3
2017 1.194.389 lei 113.747 lei 4
2016 1.392.025 lei 118.900 lei 4
2015 1.536.827 lei 113.268 lei 4
2014 853.386 lei 49.826 lei 4
2013 439.353 lei 2.609 lei 4
2012 236.221 lei -12.272 lei 4
2011 272.193 lei 9.707 lei 4
2010 185.641 lei -6.643 lei 3
2009 148.364 lei -20.953 lei 3
2008 221.095 lei -28.925 lei 4

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 1.111 zile+791 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 16 zile−2 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -93,31%−68,77 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 471,49%+272,21 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,21×−0,29 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -144,52%−88,73 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -371,49%−272,21 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 77.056 lei−181.582 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,55×−0,72 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,83×−1,11 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 199 zile+75 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -48,02%−28,97 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

24,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri în cădere, firmă micro — 4.412 din 17.756 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 12,3% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 86 din 132 firme active cu bilanț depus (CAEN 4624)
Vechime relativămai veche decât 87% dintre cele 301 firme active din sector
SectorCAEN 4624 · Comerț cu ridicata al blănurilor, pieilor brute și al pieilor prelucrate →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume29
Dintre care radiate (închise)18

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: dizolvare → INREGISTRAT din data 18.11.2002
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 18.11.2002 → dizolvare

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru SORAND VAL SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți SORAND VAL SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

SORAND VAL SRL, cu sediul în Sat Merişor Com. Băniţa, are codul unic de înregistrare (CUI) 15021230, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J20/897/2002. Firma a fost înființată la data de 19 noiembrie 2002 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al blănurilor, pieilor brute și al pieilor prelucrate (CAEN 4624).

La ultima verificare, SORAND VAL SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 77.056 lei și un rezultat net de -71.902 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 31 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are SORAND VAL SRL?

SORAND VAL SRL (CUI 15021230) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 31 august 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă SORAND VAL SRL în sectorul său?

SORAND VAL SRL ocupă locul 86 din 132 firme active cu bilanț depus în CAEN 4624 (Comerț cu ridicata al blănurilor, pieilor brute și al pieilor prelucrate), după cifra de afaceri.

Cât de veche este SORAND VAL SRL față de firmele din același domeniu?

SORAND VAL SRL este mai veche decât 87% dintre cele 301 firme active cu CAEN 4624.

Este SORAND VAL SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare SORAND VAL SRL (CUI 15021230) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este SORAND VAL SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, SORAND VAL SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în SORAND VAL SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru SORAND VAL SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este SORAND VAL SRL plătitoare de TVA?

Da, SORAND VAL SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a SORAND VAL SRL?

În anul 2024, SORAND VAL SRL a raportat o cifră de afaceri de 77.056 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu SORAND VAL SRL?

Firmoscop analizează SORAND VAL SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Hunedoara

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Hunedoara

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 31 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.