Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Constanța › DRAFT CONSTRUCT SRL

DRAFT CONSTRUCT SRL

Înființată în 2004 · 22 de ani vechime · Municipiul Constanţa
CUI 16322932 · J2004005997134
Atenție sporită Verificat la ANAF · 3 noiembrie 2026
InsolvențăDatorii ANAF · 7,0 mil. leiPlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Atenție sporită

Firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire DRAFT CONSTRUCT SRL
Cod fiscal (CIF) RO16322932
Nr. Reg. Comerțului J2004005997134
Sediu social CONSTANTIN BOBESCU nr. 2C, et. PARTER, Municipiul Constanţa
Telefon 740421595

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Reprezentanți

DOBROGEA INSOLVENCY IPURL · administrator judiciar provizoriuȚÎGĂNESCU DUMITRU · administratorROVIGO SPRL · administrator judiciarȚÎGĂNESCU DUMITRU · administrator special

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Stareinsolvență
CAEN4100 · Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)6.961.405 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Insolvență 4 noiembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 3 noiembrie 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 6.961.405 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Procedură înregistrată, deschisă la 27 octombrie 2025 4 noiembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Notificare privind deschiderea procedurii de insolvenţă prin procedură generală · Tribunalul Constanţa · dosar 5370/118/2025 27 octombrie 2025
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută DRAFT CONSTRUCT SRL după CUI 16322932 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Stabilă
scor 60/100
Cifră de afaceri 2025
32.245.730 lei
-12,0% vs 2024
Profit net 2025
-7.384.738 lei
-364,1% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-22.9%
Față de sectorpeste 11% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 28.633 de firme din Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 11,9%.

Mărime față de sector46 de angajați · peste 98% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 33.058 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital6.6×
Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale. · Pierdere în ultimul an raportat. · Grad de îndatorare ridicat (datorii de peste 3× capitalurile). · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 832.105 lei20142015: 1.576.321 lei20152016: 1.765.350 lei20162017: 1.702.957 lei20172018: 4.520.747 lei20182019: 9.860.709 lei20192020: 17.146.356 lei20202021: 35.579.559 lei20212022: 48.355.839 lei20222023: 46.522.577 lei20232024: 36.529.804 lei20242025: 32.245.730 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 32.245.730 lei -7.384.738 lei 46
2024 36.529.804 lei 2.796.037 lei 50
2023 46.522.577 lei 3.021.334 lei 38
2022 48.355.839 lei 2.951.632 lei 25
2021 35.579.559 lei 3.003.165 lei 50
2020 17.146.356 lei 1.503.420 lei 38
2019 9.860.709 lei 1.062.694 lei 30
2018 4.520.747 lei 662.094 lei 19
2017 1.702.957 lei -192.266 lei 16
2016 1.765.350 lei 3.531 lei 23
2015 1.576.321 lei 544.053 lei 25
2014 832.105 lei 6.126 lei 21
2013 531.664 lei -239.748 lei 17
2012 778.141 lei -234.913 lei 29
2011 411.674 lei 3.275 lei 15
2010 868.967 lei 12.795 lei 15
2009 381.448 lei 51.225 lei 7
2008 371.969 lei 4.137 lei 7

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50nunu

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 378 de zile+53 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 64 de zile−13 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -22,9%−30,55 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 86,9%+14,53 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,15×−0,23 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 6,6×+3,99 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -145,86%−168,32 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -19,2%−25,42 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 13,16%−14,54 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 700.994 lei−29.602 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,84× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,06×+0,05 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 343 de zile−18 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -21,66%−29,7 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 136 din 1.249 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 3,8% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 439 din 22.500 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4100)
Vechime relativămai veche decât 94% dintre cele 36.059 de firme active din sector
SectorCAEN 4100 · Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)13
Valoare totală (2024–2025)72.594.906 lei

Autorități: MUNICIPIUL MEDGIDIA, Unitatea Militara 02543 Iasi, ORAS TECHIRGHIOL

SEAP — contracte atribuite · 2024–2025.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume2
Dintre care în procedură de insolvență2

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 11 septembrie 2026Schimbare stare juridică: insolvență → este sub incidența Legii nr. 85/2014

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru DRAFT CONSTRUCT SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți DRAFT CONSTRUCT SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Despre firmă

DRAFT CONSTRUCT SRL, cu sediul în Municipiul Constanţa, are codul unic de înregistrare (CUI) 16322932, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2004005997134. Firma a fost înființată la data de 8 aprilie 2004 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100).

La ultima verificare, DRAFT CONSTRUCT SRL figura cu procedură de insolvență în registrele oficiale. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 7,0 mil. lei. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 32.245.730 lei și un rezultat net de -7.384.738 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are DRAFT CONSTRUCT SRL?

DRAFT CONSTRUCT SRL (CUI 16322932) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 3 noiembrie 2026. Firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale.

Ce loc ocupă DRAFT CONSTRUCT SRL în sectorul său?

DRAFT CONSTRUCT SRL ocupă locul 439 din 22.500 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4100 (Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale), după cifra de afaceri.

Cât de veche este DRAFT CONSTRUCT SRL față de firmele din același domeniu?

DRAFT CONSTRUCT SRL este mai veche decât 94% dintre cele 36.059 de firme active cu CAEN 4100.

Este DRAFT CONSTRUCT SRL o firmă activă?

Nu — DRAFT CONSTRUCT SRL figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale la data ultimei verificări.

Este DRAFT CONSTRUCT SRL în insolvență?

La ultima verificare, DRAFT CONSTRUCT SRL (CUI 16322932) figura cu procedură de insolvență în registrele oficiale (Buletinul Procedurilor de Insolvență, portalul instanțelor). Vezi verdictul și sursa pe această pagină.

Are DRAFT CONSTRUCT SRL datorii la stat?

La ultima verificare, DRAFT CONSTRUCT SRL figura cu restanțe de 6.961.405 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în DRAFT CONSTRUCT SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru DRAFT CONSTRUCT SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este DRAFT CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?

Da, DRAFT CONSTRUCT SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a DRAFT CONSTRUCT SRL?

În anul 2025, DRAFT CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 32.245.730 lei și un număr mediu de 46 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu DRAFT CONSTRUCT SRL?

Firmoscop analizează DRAFT CONSTRUCT SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Constanţa

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Construcții în Constanța →

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4100 din Constanța, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Constanța

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Ce înseamnă insolvența

Ce se întâmplă cu o factură neîncasată din momentul deschiderii procedurii.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.