Sari la conținut
FirmoscopFirmeHarghita › SAZY TRADE SRL

SAZY TRADE SRL

Înființată în 2004 · 22 ani vechime · Mun. Odorheiu Secuiesc
CUI 16658720 · J2004000748199
Atenție sporită Re-verificat · 30 august 2026
Dizolvată prin fuziuneNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Firma a fost absorbită prin fuziune și nu mai există independent.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire SAZY TRADE SRL
CUI 16658720
Nr. Reg. Comerțului J2004000748199
Sediu social Str. CADISENI nr. 76, Mun. Odorheiu Secuiesc, jud. HARGHITA, 535600
Telefon 0266311057

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

SÁNDOR ISTVÁN · administratorSÁNDOR ZOLTÁN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareDIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 01.08.2025
CAEN4752 · Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Dizolvată prin fuziune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută SAZY TRADE SRL după CUI 16658720 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2024
39.138.156 lei
+11.0% vs 2023
Profit net 2024
2.063.107 lei
-7.1% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă5.3%
Față de sectorpeste 59% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 2.022 de firme din Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 3,4%.

Mărime față de sector44 angajați · peste 98% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.986 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital0.3×
Termen de plată sugeratdoar avans

Nu încheia contract pe această firmă — a fost absorbită prin fuziune și nu mai există independent. Verifică firma care a preluat-o. · Profitabilă, cu marjă netă sănătoasă. · Profitabilă 17 ani consecutivi.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 7.069.683 lei20132014: 8.599.415 lei20142015: 10.241.297 lei20152016: 11.177.512 lei20162017: 13.339.624 lei20172018: 16.497.707 lei20182019: 18.885.143 lei20192020: 20.764.797 lei20202021: 25.232.057 lei20212022: 31.944.611 lei20222023: 35.355.696 lei20232024: 39.138.156 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 39.138.156 lei 2.063.107 lei 44
2023 35.355.696 lei 2.221.675 lei 39
2022 31.944.611 lei 3.087.229 lei 38
2021 25.232.057 lei 2.160.102 lei 34
2020 20.764.797 lei 1.910.800 lei 28
2019 18.885.143 lei 1.717.553 lei 26
2018 16.497.707 lei 1.050.565 lei 26
2017 13.339.624 lei 766.938 lei 25
2016 11.177.512 lei 722.524 lei 24
2015 10.241.297 lei 593.798 lei 21
2014 8.599.415 lei 345.186 lei 17
2013 7.069.683 lei 238.514 lei 15
2012 7.598.843 lei 407.797 lei 14
2011 6.867.697 lei 279.632 lei 13
2010 5.274.676 lei 96.941 lei 11
2009 5.300.112 lei 224.790 lei 10
2008 5.122.783 lei 371.497 lei 9

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 36 zile−6 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 6 zile+3 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 5,27%−1,01 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 22,37%−3,25 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 4,47×+0,57 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,29×−0,05 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 15,42%−3,49 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 11,97%−2,1 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 77,63%+3,25 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 889.504 lei−17.052 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,27× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 3,76×−0,13 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 97 zile+3 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 6,14%−1,14 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 23 din 3.412 firme active cu bilanț depus (CAEN 4752)
Vechime relativămai veche decât 80% dintre cele 5.090 firme active din sector
SectorCAEN 4752 · Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)236
Valoare totală (2024–2025)347.422 lei

Cumpărători: COMUNA REMETEA, REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA, Scoala Gimnaziala Fogarasy Mihaly Gheorgheni

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2025.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume35
Dintre care radiate (închise)16

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → DIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 01.08.2025
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: DIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 01.08.2025 → radiată

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru SAZY TRADE SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți SAZY TRADE SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

SAZY TRADE SRL, cu sediul în Mun. Odorheiu Secuiesc, are codul unic de înregistrare (CUI) 16658720, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2004000748199. Firma a fost înființată la data de 6 august 2004 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit (CAEN 4752).

La ultima verificare, SAZY TRADE SRL figura ca dizolvată prin fuziune — absorbită de altă firmă, deci fără existență independentă. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 39.138.156 lei și un rezultat net de 2.063.107 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are SAZY TRADE SRL?

SAZY TRADE SRL (CUI 16658720) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 30 august 2026. Firma a fost absorbită prin fuziune și nu mai există independent.

Ce loc ocupă SAZY TRADE SRL în sectorul său?

SAZY TRADE SRL ocupă locul 23 din 3.412 firme active cu bilanț depus în CAEN 4752 (Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit), după cifra de afaceri.

Cât de veche este SAZY TRADE SRL față de firmele din același domeniu?

SAZY TRADE SRL este mai veche decât 80% dintre cele 5.090 firme active cu CAEN 4752.

Este SAZY TRADE SRL o firmă activă?

Nu — SAZY TRADE SRL a fost absorbită prin fuziune și nu mai există ca firmă independentă la data ultimei verificări.

Este SAZY TRADE SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare SAZY TRADE SRL (CUI 16658720) figura ca dizolvată prin fuziune, nu în insolvență. Firma a fost absorbită de alta, ceea ce e o operațiune obișnuită de restructurare, nu o procedură de insolvență.

Pot avea încredere în SAZY TRADE SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru SAZY TRADE SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este SAZY TRADE SRL plătitoare de TVA?

Nu, SAZY TRADE SRL nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a SAZY TRADE SRL?

În anul 2024, SAZY TRADE SRL a raportat o cifră de afaceri de 39.138.156 lei și un număr mediu de 44 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu SAZY TRADE SRL?

Firmoscop analizează SAZY TRADE SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Harghita

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Harghita →

Mergi mai departe

Firme din Harghita

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.