Sari la conținut
FirmoscopFirmeGiurgiu › MERYCRIS IMPEX SRL

MERYCRIS IMPEX SRL

Înființată în 2005 · 21 ani vechime · Sat Ulmi Com. Ulmi
CUI 17278142 · J52/107/2005
Atenție sporită Re-verificat · 1 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire MERYCRIS IMPEX SRL
Cod fiscal (CIF) RO17278142
Nr. Reg. Comerțului J52/107/2005
Sediu social COMUNA ULMI nr. 25, Sat Ulmi Com. Ulmi, jud. GIURGIU, 87230
Telefon 0246255380

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

MIHALACHE MARIA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 22.02.2005
CAEN4711 · Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 1 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută MERYCRIS IMPEX SRL după CUI 17278142 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 20/100
Cifră de afaceri 2025
263.515 lei
-15.0% vs 2024
Profit net 2025
-97.806 lei
-457.2% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-37.1%
Față de sectorpeste 3% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 27.681 de firme din Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,2%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 27% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 25.689 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 164.202 lei20142015: 317.720 lei20152016: 409.646 lei20162017: 334.469 lei20172018: 324.266 lei20182019: 283.302 lei20192020: 300.038 lei20202021: 279.444 lei20212022: 263.902 lei20222023: 270.451 lei20232024: 309.085 lei20242025: 263.515 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 263.515 lei -97.806 lei 1
2024 309.085 lei 27.381 lei 1
2023 270.451 lei 28.953 lei 1
2022 263.902 lei 24.694 lei 1
2021 279.444 lei -17.497 lei 2
2020 300.038 lei -49.096 lei 3
2019 283.302 lei -49.121 lei 3
2018 324.266 lei -69.119 lei 4
2017 334.469 lei -32.228 lei 4
2016 409.646 lei -3.638 lei 4
2015 317.720 lei -37.031 lei 4
2014 164.202 lei -52.479 lei 4
2013 128.213 lei -36.288 lei 4
2012 140.654 lei -9.394 lei 4
2010 195.670 lei -11 lei 3
2009 197.522 lei 5.245 lei 3
2008 166.328 lei -14.946 lei 3

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 695 zile+155 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 176 zile+96 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -37,12%−45,98 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 260,73%+0,49 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,38× active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -50,85%−66,45 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -160,73%−0,49 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 263.515 lei−45.570 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,37×−0,39 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 4,01×+0,62 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 91 zile−17 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -26,53%−37,46 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

15,6%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 10.171 din 65.384 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 3,1% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 20.399 din 47.593 firme active cu bilanț depus (CAEN 4711)
Vechime relativămai veche decât 74% dintre cele 91.196 firme active din sector
SectorCAEN 4711 · Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume38
Dintre care radiate (închise)23

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru MERYCRIS IMPEX SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți MERYCRIS IMPEX SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

MERYCRIS IMPEX SRL, cu sediul în Sat Ulmi Com. Ulmi, are codul unic de înregistrare (CUI) 17278142, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J52/107/2005. Firma a fost înființată la data de 24 februarie 2005 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun (CAEN 4711).

La ultima verificare, MERYCRIS IMPEX SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 263.515 lei și un rezultat net de -97.806 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are MERYCRIS IMPEX SRL?

MERYCRIS IMPEX SRL (CUI 17278142) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă MERYCRIS IMPEX SRL în sectorul său?

MERYCRIS IMPEX SRL ocupă locul 20.399 din 47.593 firme active cu bilanț depus în CAEN 4711 (Comerț cu amănuntul în magazine nespecializate, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun), după cifra de afaceri.

Cât de veche este MERYCRIS IMPEX SRL față de firmele din același domeniu?

MERYCRIS IMPEX SRL este mai veche decât 74% dintre cele 91.196 firme active cu CAEN 4711.

Este MERYCRIS IMPEX SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare MERYCRIS IMPEX SRL (CUI 17278142) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este MERYCRIS IMPEX SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, MERYCRIS IMPEX SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în MERYCRIS IMPEX SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru MERYCRIS IMPEX SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este MERYCRIS IMPEX SRL plătitoare de TVA?

Da, MERYCRIS IMPEX SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a MERYCRIS IMPEX SRL?

În anul 2025, MERYCRIS IMPEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 263.515 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu MERYCRIS IMPEX SRL?

Firmoscop analizează MERYCRIS IMPEX SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Giurgiu

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Giurgiu →

Mergi mai departe

Firme din Giurgiu

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.