Sari la conținut
FirmoscopFirmeCluj › ARGOS SA

ARGOS SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Cluj-Napoca
CUI 201454 · J1991000154127
Atenție sporită Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ARGOS SA
Cod fiscal (CIF) RO201454
Nr. Reg. Comerțului J1991000154127
Sediu social Pţa. 1 Mai nr. 4-5, corp C. etaj I. spațiul S2, Mun. Cluj-Napoca
Telefon 0264596833

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

BORA ELENA VIOLA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 27.11.1992
CAEN1422 · Fabricarea de articole de lenjerie de corp
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ARGOS SA după CUI 201454 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 28/100
Cifră de afaceri 2025
777.069 lei
-45.0% vs 2024
Profit net 2025
137.664 lei
-51.2% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă17.7%
Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Profitabilă, cu marjă netă sănătoasă. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-45%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 5.588.376 lei20142015: 5.753.677 lei20152016: 5.000.279 lei20162017: 3.503.572 lei20172018: 2.942.598 lei20182019: 2.168.422 lei20192020: 1.878.039 lei20202021: 1.413.762 lei20212022: 1.356.823 lei20222023: 1.833.142 lei20232024: 1.413.220 lei20242025: 777.069 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 777.069 lei 137.664 lei 12
2024 1.413.220 lei 282.195 lei 14
2023 1.833.142 lei 231.572 lei
2022 1.356.823 lei -400.622 lei 32
2021 1.413.762 lei -1.023.319 lei 40
2020 1.878.039 lei -669.747 lei 42
2019 2.168.422 lei -1.240.620 lei 57
2018 2.942.598 lei -772.276 lei 84
2017 3.503.572 lei -853.135 lei 85
2016 5.000.279 lei -23.789.408 lei 139
2015 5.753.677 lei -4.555.845 lei 159
2014 5.588.376 lei -2.562.361 lei 214
2013 8.135.796 lei -1.096.187 lei 287
2012 8.356.654 lei -2.510.065 lei 308
2011 8.800.065 lei -1.682.633 lei 320
2010 9.043.481 lei -2.079.738 lei 313
2009 10.866.310 lei -1.349.715 lei 475
2008 14.785.923 lei -519.348 lei 567

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2014 și 2015, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20142015
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leinunu
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 3.122 zile+1.324 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 17,72%−2,25 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 3.330,29%+1.490,31 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,03× active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) 68,99%−5,59 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -3.230,29%−1.490,31 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 64.756 lei−36.188 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 3,89×+0,16 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 4,33×−9.544,45 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 84 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 26,73%−0,06 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

23,5%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, profit, cifra de afaceri în cădere — 989 din 4.211 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 15,9% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 33 din 72 firme active cu bilanț depus (CAEN 1422)
Vechime relativămai veche decât 94% dintre cele 95 firme active din sector
SectorCAEN 1422 · Fabricarea de articole de lenjerie de corp →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume3
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ARGOS SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ARGOS SA? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ARGOS SA, cu sediul în Mun. Cluj-Napoca, are codul unic de înregistrare (CUI) 201454, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991000154127. Firma a fost înființată la data de 27 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea de articole de lenjerie de corp (CAEN 1422).

La ultima verificare, ARGOS SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 777.069 lei și un rezultat net de 137.664 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ARGOS SA?

ARGOS SA (CUI 201454) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 30 august 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă ARGOS SA în sectorul său?

ARGOS SA ocupă locul 33 din 72 firme active cu bilanț depus în CAEN 1422 (Fabricarea de articole de lenjerie de corp), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ARGOS SA față de firmele din același domeniu?

ARGOS SA este mai veche decât 94% dintre cele 95 firme active cu CAEN 1422.

Este ARGOS SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare ARGOS SA (CUI 201454) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ARGOS SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ARGOS SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ARGOS SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ARGOS SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ARGOS SA plătitoare de TVA?

Da, ARGOS SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ARGOS SA?

În anul 2025, ARGOS SA a raportat o cifră de afaceri de 777.069 lei și un număr mediu de 12 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ARGOS SA?

Firmoscop analizează ARGOS SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Cluj

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Textile & Confecții în Cluj →

Mergi mai departe

Firme din Cluj

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.