Sari la conținut
FirmoscopFirmeArad › BERNA CONSTRUCT SRL

BERNA CONSTRUCT SRL

Înființată în 2007 · 19 ani vechime · Orş. Pecica
CUI 21380735 · J2007000584022
Atenție sporită Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire BERNA CONSTRUCT SRL
Cod fiscal (CIF) RO21380735
Nr. Reg. Comerțului J2007000584022
Sediu social Str. 402 nr. 70, Orş. Pecica, jud. ARAD, 317235
Telefon 257468363

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

HALASI ANDREI · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 16.03.2007
CAEN4299 · Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută BERNA CONSTRUCT SRL după CUI 21380735 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 30/100
Cifră de afaceri 2025
187.668 lei
-24.0% vs 2024
Profit net 2025
-41.530 lei
-190.0% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-22.1%
Față de sectorpeste 10% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 432 de firme din Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 13,5%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 26% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 476 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 202.229 lei20142015: 106.660 lei20152016: 106.581 lei20162017: 159.280 lei20172018: 189.121 lei20182019: 175.921 lei20192020: 142.151 lei20202021: 168.882 lei20212022: 239.349 lei20222023: 272.247 lei20232024: 248.375 lei20242025: 187.668 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 187.668 lei -41.530 lei 1
2024 248.375 lei -14.321 lei 1
2023 272.247 lei 11.147 lei 1
2022 239.349 lei -2.377 lei 1
2021 168.882 lei -48.385 lei 1
2020 142.151 lei -120.480 lei 1
2019 175.921 lei -76.558 lei 1
2018 189.121 lei 62.127 lei 1
2017 159.280 lei 49.530 lei 2
2016 106.581 lei -15.581 lei 2
2015 106.660 lei -15.104 lei 2
2014 202.229 lei 36.832 lei 2
2013 110.006 lei 10.525 lei 2
2012 386.235 lei 198.778 lei 2
2011 90.360 lei 18.409 lei 1
2010 20.550 lei -15.194 lei 1
2009 48.069 lei 1.475 lei 1
2008 29.450 lei -2.002 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 152 zile+81 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 28 zile−7 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -22,13%−16,36 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 249,77%+137,33 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,4×−0,49 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -132,68%−99,39 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -149,77%−137,33 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 187.668 lei−60.707 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor +0,23 cifra de afaceri ÷ active totale
Rentabilitatea costurilor -17,04%−12,49 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

15,6%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 10.171 din 65.384 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 3,1% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 298 din 543 firme active cu bilanț depus (CAEN 4299)
Vechime relativămai veche decât 74% dintre cele 926 firme active din sector
SectorCAEN 4299 · Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a →

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru BERNA CONSTRUCT SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți BERNA CONSTRUCT SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

BERNA CONSTRUCT SRL, cu sediul în Orş. Pecica, are codul unic de înregistrare (CUI) 21380735, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2007000584022. Firma a fost înființată la data de 16 martie 2007 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a (CAEN 4299).

La ultima verificare, BERNA CONSTRUCT SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 187.668 lei și un rezultat net de -41.530 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are BERNA CONSTRUCT SRL?

BERNA CONSTRUCT SRL (CUI 21380735) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 30 august 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă BERNA CONSTRUCT SRL în sectorul său?

BERNA CONSTRUCT SRL ocupă locul 298 din 543 firme active cu bilanț depus în CAEN 4299 (Lucrări de construcții ale altor proiecte inginerești n.c.a), după cifra de afaceri.

Cât de veche este BERNA CONSTRUCT SRL față de firmele din același domeniu?

BERNA CONSTRUCT SRL este mai veche decât 74% dintre cele 926 firme active cu CAEN 4299.

Este BERNA CONSTRUCT SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare BERNA CONSTRUCT SRL (CUI 21380735) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este BERNA CONSTRUCT SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, BERNA CONSTRUCT SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în BERNA CONSTRUCT SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru BERNA CONSTRUCT SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este BERNA CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?

Da, BERNA CONSTRUCT SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a BERNA CONSTRUCT SRL?

În anul 2025, BERNA CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 187.668 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu BERNA CONSTRUCT SRL?

Firmoscop analizează BERNA CONSTRUCT SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Arad

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Arad

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.