Sari la conținut
FirmoscopFirmeMaramureș › MATERNA-122 SRL

MATERNA-122 SRL

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Baia Mare
CUI 2209470 · J24/1634/1991
Atenție sporită Re-verificat · 31 august 2026
RadiatăNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Firma e radiată din registrul comerțului — nu mai există juridic.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire MATERNA-122 SRL
CUI 2209470
Nr. Reg. Comerțului J24/1634/1991
Sediu social Str. Progresului nr. 60, Mun. Baia Mare, jud. MARAMUREŞ, 430291
Telefon 0262221051

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 31 august 2026.

Reprezentanți

AVRAM MARIANA · administratorPINTICAN ANGELICA LETITIA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareRADIERE din data 21.01.2025
CAEN4771 · Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei, în magazine specializate
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 31 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Radiată 31 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 31 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 31 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 31 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 31 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută MATERNA-122 SRL după CUI 2209470 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 18/100
Cifră de afaceri 2023
192.832 lei
-30.0% vs 2022
Profit net 2023
-17.291 lei
-269.7% vs 2022

Bonitate financiară

Marjă netă-9.0%
Față de sectorpeste 22% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 3.787 de firme din Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei care au depus bilanț pe 2023; mediana sectorului: 5,6%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 33% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 4.322 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2023.

Termen de plată sugeratdoar avans

Nu încheia contract — firma e radiată din registrul comerțului, deci nu mai există juridic. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-30%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2023 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2012: 155.530 lei20122013: 121.538 lei20132014: 184.203 lei20142015: 350.066 lei20152016: 322.709 lei20162017: 310.327 lei20172018: 346.632 lei20182019: 294.755 lei20192020: 247.366 lei20202021: 252.713 lei20212022: 277.208 lei20222023: 192.832 lei2023
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2023 192.832 lei -17.291 lei 1
2022 277.208 lei 10.190 lei 1
2021 252.713 lei 26.700 lei 1
2020 247.366 lei 13.381 lei 3
2019 294.755 lei -1.975 lei 3
2018 346.632 lei -20.933 lei 4
2017 310.327 lei 4.239 lei 3
2016 322.709 lei 26.845 lei
2015 350.066 lei 19.313 lei
2014 184.203 lei -17.182 lei 3
2013 121.538 lei -25.333 lei 3
2012 155.530 lei -22.603 lei 3
2011 221.108 lei -19.360 lei 4
2010 314.050 lei -13.628 lei 4
2009 434.605 lei -11.910 lei 5
2008 520.059 lei 33.323 lei 5

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 16 ani (2008–2023). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2023, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 107 zile+1 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 0 zile creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -8,97%−12,65 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 136,2%+39,01 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,73×−0,3 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -41,85%−54,11 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -36,2%−39,01 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 192.832 lei−84.376 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 4,67×+1,34 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 5,07×+1,54 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 72 zile−31 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -7,38%−12,28 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2023 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

24,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri în cădere, firmă micro — 4.412 din 17.756 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2023. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 12,3% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 3.018 din 8.882 firme active cu bilanț depus (CAEN 4771)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 18.541 firme active din sector
SectorCAEN 4771 · Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei, în magazine specializate →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume24
Dintre care radiate (închise)7

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru MATERNA-122 SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți MATERNA-122 SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

MATERNA-122 SRL, cu sediul în Mun. Baia Mare, are codul unic de înregistrare (CUI) 2209470, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J24/1634/1991. Firma a fost înființată la data de 29 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei, în magazine specializate (CAEN 4771).

La ultima verificare, MATERNA-122 SRL figura ca radiată din registrul comerțului, deci nu mai există juridic. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2023 a raportat o cifră de afaceri de 192.832 lei și un rezultat net de -17.291 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 31 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are MATERNA-122 SRL?

MATERNA-122 SRL (CUI 2209470) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 31 august 2026. Firma e radiată din registrul comerțului — nu mai există juridic.

Ce loc ocupă MATERNA-122 SRL în sectorul său?

MATERNA-122 SRL ocupă locul 3.018 din 8.882 firme active cu bilanț depus în CAEN 4771 (Comerț cu amănuntul al îmbrăcămintei, în magazine specializate), după cifra de afaceri.

Cât de veche este MATERNA-122 SRL față de firmele din același domeniu?

MATERNA-122 SRL este mai veche decât 99% dintre cele 18.541 firme active cu CAEN 4771.

Este MATERNA-122 SRL o firmă activă?

Nu — MATERNA-122 SRL figurează ca radiată din registrul comerțului la data ultimei verificări, deci nu mai există juridic.

Este MATERNA-122 SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare MATERNA-122 SRL (CUI 2209470) figura ca radiată din registrul comerțului, nu în insolvență. Radierea înseamnă că firma nu mai există juridic; e, în majoritatea cazurilor, sfârșitul normal de viață al unei firme, nu o procedură de insolvență.

Pot avea încredere în MATERNA-122 SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru MATERNA-122 SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este MATERNA-122 SRL plătitoare de TVA?

Nu, MATERNA-122 SRL nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a MATERNA-122 SRL?

În anul 2023, MATERNA-122 SRL a raportat o cifră de afaceri de 192.832 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu MATERNA-122 SRL?

Firmoscop analizează MATERNA-122 SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Maramureş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Maramureș →

Mergi mai departe

Firme din Maramureș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Ce înseamnă o firmă radiată

De ce dispariția din registru e, de obicei, sfârșit normal de viață — și când nu e.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 31 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.