Sari la conținut
FirmoscopFirmeDolj › FAV-IMPEX SRL

FAV-IMPEX SRL

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Craiova
CUI 2324674 · J1992001078168
Atenție sporită Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire FAV-IMPEX SRL
Cod fiscal (CIF) RO2324674
Nr. Reg. Comerțului J1992001078168
Sediu social Aleea 1 Ana Ipătescu nr. 1, Mun. Craiova, jud. DOLJ, 200339
Telefon 0744506377

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

ILIE CONSTANTIN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 28.11.1992
CAEN4711 · Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută FAV-IMPEX SRL după CUI 2324674 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 35/100
Cifră de afaceri 2025
108.193 lei
-29.0% vs 2024
Profit net 2025
3.462 lei
-66.4% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă3.2%
Față de sectorpeste 55% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 27.681 de firme din Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,2%.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 121.683 lei20142015: 173.722 lei20152016: 244.482 lei20162017: 229.130 lei20172018: 215.450 lei20182019: 183.386 lei20192020: 110.814 lei20202021: 181.754 lei20212022: 151.482 lei20222023: 174.922 lei20232024: 153.176 lei20242025: 108.193 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 108.193 lei 3.462 lei
2024 153.176 lei 10.289 lei
2023 174.922 lei 2.678 lei
2022 151.482 lei 4.628 lei 1
2021 181.754 lei 4.228 lei
2020 110.814 lei -10.073 lei
2019 183.386 lei 4.820 lei
2018 215.450 lei 6.698 lei
2017 229.130 lei 7.074 lei
2016 244.482 lei 5.281 lei 1
2015 173.722 lei 3.437 lei 1
2014 121.683 lei -51.158 lei
2013 130.843 lei -18.825 lei 2
2012 164.173 lei 604 lei 2
2011 160.439 lei 1.919 lei 3
2010 246.470 lei -22.669 lei 2
2009 253.594 lei -22.862 lei 3
2008 301.102 lei 311 lei 2

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 527 zile+115 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 3,2%−3,52 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 132,24%+0,66 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,76× active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) 2,93%−4,89 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -32,24%−0,66 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Viteza de rotație a activelor 0,92×−0,24 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,98×−0,35 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 373 zile+98 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 3,55%−4,87 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

12,1%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 3.918 din 32.433 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · la fel ca media

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 29.492 din 47.591 firme active cu bilanț depus (CAEN 4711)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 91.201 firme active din sector
SectorCAEN 4711 · Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume83
Dintre care radiate (închise)40

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru FAV-IMPEX SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți FAV-IMPEX SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

FAV-IMPEX SRL, cu sediul în Mun. Craiova, are codul unic de înregistrare (CUI) 2324674, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1992001078168. Firma a fost înființată la data de 28 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun (CAEN 4711).

La ultima verificare, FAV-IMPEX SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 108.193 lei și un rezultat net de 3.462 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are FAV-IMPEX SRL?

FAV-IMPEX SRL (CUI 2324674) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 30 august 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă FAV-IMPEX SRL în sectorul său?

FAV-IMPEX SRL ocupă locul 29.492 din 47.591 firme active cu bilanț depus în CAEN 4711 (Comerț cu amănuntul nespecializat, cu vânzare predominantă de produse alimentare, băuturi și tutun), după cifra de afaceri.

Cât de veche este FAV-IMPEX SRL față de firmele din același domeniu?

FAV-IMPEX SRL este mai veche decât 99% dintre cele 91.201 firme active cu CAEN 4711.

Este FAV-IMPEX SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare FAV-IMPEX SRL (CUI 2324674) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este FAV-IMPEX SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, FAV-IMPEX SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în FAV-IMPEX SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru FAV-IMPEX SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este FAV-IMPEX SRL plătitoare de TVA?

Da, FAV-IMPEX SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a FAV-IMPEX SRL?

În anul 2025, FAV-IMPEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 108.193 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu FAV-IMPEX SRL?

Firmoscop analizează FAV-IMPEX SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Dolj

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Dolj →

Mergi mai departe

Firme din Dolj

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.