Sari la conținut
FirmoscopFirmeVrancea › LEXTIN SRL

LEXTIN SRL

Înființată în 2009 · 17 ani vechime · Mun. Focşani
CUI 24934347 · J39/2/2009
Atenție sporită Re-verificat · 1 septembrie 2026
InsolvențăDatorii ANAF · 248K leiNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire LEXTIN SRL
CUI 24934347
Nr. Reg. Comerțului J39/2/2009
Sediu social Str. Izvor nr. 2BIS, Mun. Focşani, jud. VRANCEA, 620043
Telefon 0766746174

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

GRUP SERVICII INSOLV SPRL · administrator judiciar provizoriuŢENESCU TIBERIU-DANIEL · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Stareeste sub incidența Legii nr. 85/2014
CAEN4639 · Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)247.693 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Insolvență 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 247.693 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Procedură înregistrată 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 1 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută LEXTIN SRL după CUI 24934347 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 93/100
Cifră de afaceri 2024
1.804.508 lei
-55.0% vs 2023
Profit net 2024
250.297 lei
+26.4% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă13.9%
Față de sectorpeste 83% din sector · în primul sfert al sectorului

Comparat cu 1.458 de firme din Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 3,2%.

Mărime față de sector8 angajați · peste 72% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.460 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital0.4×
Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale. · Profitabilă, cu marjă netă sănătoasă. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-55%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2009: 223.337 lei223K lei20092010: 1.102.367 lei1,1 mil. lei20102011: 1.237.835 lei1,2 mil. lei20112012: 287.342 lei287K lei20122020: 455.560 lei456K lei20202021: 435.788 lei436K lei20212022: 1.790.210 lei1,8 mil. lei20222023: 3.985.834 lei4,0 mil. lei20232024: 1.804.508 lei1,8 mil. lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 1.804.508 lei 250.297 lei 8
2023 3.985.834 lei 197.984 lei 6
2022 1.790.210 lei 583.206 lei 5
2021 435.788 lei -41.273 lei 5
2020 455.560 lei 310.390 lei
2019 0 lei
2012 287.342 lei 5.721 lei 3
2011 1.237.835 lei 2.161 lei 1
2010 1.102.367 lei 18.845 lei 3
2009 223.337 lei 22.877 lei

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 10 ani (2009–2024). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 20 zile datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 2 zile creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 13,87%+8,9 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 27,31%+52,24 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,66×+7,67 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,4×+0,62 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 99,6%+44,56 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 68,36%+6,81 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 68,64%−43,17 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 225.564 lei−438.742 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 4,93×−7,46 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 72,51×−63,62 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 5 zile+2 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 18,44%+11,47 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,3%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri în cădere, firmă mică — 500 din 4.860 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 2,7% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 853 din 2.302 firme active cu bilanț depus (CAEN 4639)
Vechime relativămai veche decât 61% dintre cele 3.761 firme active din sector
SectorCAEN 4639 · Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru LEXTIN SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți LEXTIN SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

LEXTIN SRL, cu sediul în Mun. Focşani, are codul unic de înregistrare (CUI) 24934347, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J39/2/2009. Firma a fost înființată la data de 12 ianuarie 2009 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun (CAEN 4639).

La ultima verificare, LEXTIN SRL figura cu procedură de insolvență în registrele oficiale. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 248K lei. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 1.804.508 lei și un rezultat net de 250.297 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are LEXTIN SRL?

LEXTIN SRL (CUI 24934347) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale.

Ce loc ocupă LEXTIN SRL în sectorul său?

LEXTIN SRL ocupă locul 853 din 2.302 firme active cu bilanț depus în CAEN 4639 (Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun), după cifra de afaceri.

Cât de veche este LEXTIN SRL față de firmele din același domeniu?

LEXTIN SRL este mai veche decât 61% dintre cele 3.761 firme active cu CAEN 4639.

Este LEXTIN SRL o firmă activă?

Nu — LEXTIN SRL figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale la data ultimei verificări.

Este LEXTIN SRL în insolvență?

La ultima verificare, LEXTIN SRL (CUI 24934347) figura cu procedură de insolvență în registrele oficiale (Buletinul Procedurilor de Insolvență, portalul instanțelor). Vezi verdictul și sursa pe această pagină.

Are LEXTIN SRL datorii la stat?

La ultima verificare, LEXTIN SRL figura cu restanțe de 247.693 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în LEXTIN SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru LEXTIN SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este LEXTIN SRL plătitoare de TVA?

Nu, LEXTIN SRL nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a LEXTIN SRL?

În anul 2024, LEXTIN SRL a raportat o cifră de afaceri de 1.804.508 lei și un număr mediu de 8 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu LEXTIN SRL?

Firmoscop analizează LEXTIN SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Vrancea

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Vrancea

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Ce înseamnă insolvența

Ce se întâmplă cu o factură neîncasată din momentul deschiderii procedurii.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.