Sari la conținut
FirmoscopFirmeBucurești › ATELIERELE PEGAS SRL

ATELIERELE PEGAS SRL

Înființată în 2011 · 14 ani vechime · Sector 2 Mun. Bucureşti
CUI 29164443 · J40/11692/2011
Atenție sporită Re-verificat · 1 septembrie 2026
Dizolvată prin fuziuneNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Firma a fost absorbită prin fuziune și nu mai există independent.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ATELIERELE PEGAS SRL
CUI 29164443
Nr. Reg. Comerțului J40/11692/2011
Sediu social Str. Marcel Iancu nr. 3-5, et. 3, CAMERA 4, Sector 2 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI, 20757

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

STANCIU ADRIAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareDIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 31.05.2023
CAEN3092 · Fabricarea de biciclete și de vehicule pentru invalizi
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Dizolvată prin fuziune 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ATELIERELE PEGAS SRL după CUI 29164443 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 8/100
Cifră de afaceri 2021
6.138.088 lei
-37.0% vs 2020
Profit net 2021
-1.471.206 lei
+41.3% vs 2020

Bonitate financiară

Marjă netă-24.0%
Termen de plată sugeratdoar avans

Nu încheia contract pe această firmă — a fost absorbită prin fuziune și nu mai există independent. Verifică firma care a preluat-o. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-37%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2021 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2011: 0 lei20112012: 504.294 lei20122013: 539.344 lei20132014: 1.112.704 lei20142015: 1.317.056 lei20152016: 7.022.255 lei20162017: 8.807.356 lei20172018: 12.640.279 lei20182019: 10.691.081 lei20192020: 9.705.592 lei20202021: 6.138.088 lei2021
la cursul mediu BNR al fiecărui an
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2021 6.138.088 lei -1.471.206 lei 18
2020 9.705.592 lei -2.506.320 lei 21
2019 10.691.081 lei -7.013.473 lei 36
2018 12.640.279 lei -6.903.140 lei 52
2017 8.807.356 lei -2.641.344 lei 25
2016 7.022.255 lei 399.002 lei 17
2015 1.317.056 lei 22.287 lei 9
2014 1.112.704 lei 4.094 lei 4
2013 539.344 lei 1.028 lei 4
2012 504.294 lei 36.507 lei 3
2011 0 lei -3.225 lei

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 11 ani (2011–2021). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2021, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 1.531 zile+649 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 140 zile+79 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -23,97%+1,85 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 504,25%−40,04 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,2× active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -28,81%+29,33 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -404,5%+40,54 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 341.005 lei−121.166 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,2×−1,05 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 2,73×−2,22 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 134 zile+60 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -18,86%+1,12 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2021 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

25,7%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri în cădere — 4.856 din 18.881 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2021. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 18,6% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 12 din 34 firme active cu bilanț depus (CAEN 3092)
Vechime relativămai veche decât 83% dintre cele 58 firme active din sector
SectorCAEN 3092 · Fabricarea de biciclete și de vehicule pentru invalizi →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume62
Dintre care radiate (închise)18

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 15 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → DIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 31.05.2023
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: DIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 31.05.2023 → radiată
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → DIZOLVARE FARA LICHIDARE(FUZIUNE) din data 31.05.2023

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ATELIERELE PEGAS SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ATELIERELE PEGAS SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ATELIERELE PEGAS SRL, cu sediul în Sector 2 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 29164443, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J40/11692/2011. Firma a fost înființată la data de 29 septembrie 2011 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea de biciclete și de vehicule pentru invalizi (CAEN 3092).

La ultima verificare, ATELIERELE PEGAS SRL figura ca dizolvată prin fuziune — absorbită de altă firmă, deci fără existență independentă. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2021 a raportat o cifră de afaceri de 6.138.088 lei și un rezultat net de -1.471.206 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ATELIERELE PEGAS SRL?

ATELIERELE PEGAS SRL (CUI 29164443) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Firma a fost absorbită prin fuziune și nu mai există independent.

Ce loc ocupă ATELIERELE PEGAS SRL în sectorul său?

ATELIERELE PEGAS SRL ocupă locul 12 din 34 firme active cu bilanț depus în CAEN 3092 (Fabricarea de biciclete și de vehicule pentru invalizi), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ATELIERELE PEGAS SRL față de firmele din același domeniu?

ATELIERELE PEGAS SRL este mai veche decât 83% dintre cele 58 firme active cu CAEN 3092.

Este ATELIERELE PEGAS SRL o firmă activă?

Nu — ATELIERELE PEGAS SRL a fost absorbită prin fuziune și nu mai există ca firmă independentă la data ultimei verificări.

Este ATELIERELE PEGAS SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare ATELIERELE PEGAS SRL (CUI 29164443) figura ca dizolvată prin fuziune, nu în insolvență. Firma a fost absorbită de alta, ceea ce e o operațiune obișnuită de restructurare, nu o procedură de insolvență.

Pot avea încredere în ATELIERELE PEGAS SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ATELIERELE PEGAS SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ATELIERELE PEGAS SRL plătitoare de TVA?

Nu, ATELIERELE PEGAS SRL nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ATELIERELE PEGAS SRL?

În anul 2021, ATELIERELE PEGAS SRL a raportat o cifră de afaceri de 6.138.088 lei și un număr mediu de 18 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ATELIERELE PEGAS SRL?

Firmoscop analizează ATELIERELE PEGAS SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.