Sari la conținut
FirmoscopFirmeIlfov › OPTIC VIEW IMPEX S.R.L.

OPTIC VIEW IMPEX S.R.L.

Înființată în 2012 · 14 ani vechime · Orş. Voluntari
CUI 29966188 · J23/5187/2022
Atenție sporită Re-verificat · 31 august 2026
În funcțiuneInactiv fiscalDatorii ANAF · 209K leiNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Firma este declarată inactivă fiscal de ANAF.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire OPTIC VIEW IMPEX S.R.L.
CUI 29966188
Nr. Reg. Comerțului J23/5187/2022
Sediu social Str. Emil Racoviţă nr. 35-39, TARLA 45, PARCELA A934/1/4, LOT AB30, Orş. Voluntari, jud. ILFOV, 77190
Telefon 0213802111

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 31 august 2026.

Reprezentanți

IONESCU MARIANA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareTRANSFER(SOSIRE) din data 02.08.2022
CAEN4774 · Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice, în magazine specializate
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalDa
Datorii la buget (ANAF)209.457 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 31 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 31 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Declarată inactivă fiscal 31 august 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 209.457 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 31 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 31 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. după CUI 29966188 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Stabilă
scor 68/100
Cifră de afaceri 2023
344.581 lei
+6.0% vs 2022
Profit net 2023
99.978 lei
+393.9% vs 2022

Bonitate financiară

Marjă netă29.0%
Față de sectorpeste 71% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 781 de firme din Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice care au depus bilanț pe 2023; mediana sectorului: 15,9%.

Datorii / capital16.2×
Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — firma e declarată inactivă fiscal în registrele oficiale. · Profitabilă, cu marjă netă sănătoasă. · Grad de îndatorare foarte ridicat (datorii de peste 8× capitalurile). · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2023 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2012: 173.510 lei20122013: 350.843 lei20132014: 126.985 lei20142015: 295.861 lei20152016: 146.054 lei20162017: 236.807 lei20172018: 64.369 lei20182019: 570.650 lei20192020: 643.586 lei20202021: 602.120 lei20212022: 326.480 lei20222023: 344.581 lei2023
la cursul mediu BNR al fiecărui an
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2023 344.581 lei 99.978 lei
2022 326.480 lei 20.244 lei 4
2021 602.120 lei -110.026 lei
2020 643.586 lei 113.111 lei 7
2019 570.650 lei 23.774 lei 7
2018 64.369 lei -96.907 lei 3
2017 236.807 lei 48.365 lei 3
2016 146.054 lei 67.308 lei 2
2015 295.861 lei 149.582 lei 2
2014 126.985 lei -49.249 lei 3
2013 350.843 lei -25.539 lei 3
2012 173.510 lei -7.146 lei

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 12 ani (2012–2023). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2023, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 1.698 zile−43 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 813 zile+77 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 29,01%+22,81 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 94,19%−5,89 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,06×+0,06 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 16,22× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 101,21% profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 5,88%+4,58 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 5,81%+5,89 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Viteza de rotație a activelor 0,2× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,38× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 963 zile+116 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 43,54%+36,03 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2023 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,0%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 24.542 din 245.876 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2023. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 2,5% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 785 din 1.442 firme active cu bilanț depus (CAEN 4774)
Vechime relativămai veche decât 67% dintre cele 2.008 firme active din sector
SectorCAEN 4774 · Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice, în magazine specializate →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume69
Dintre care radiate (închise)28

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: funcțiune → TRANSFER(SOSIRE) din data 02.08.2022
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 02.08.2022 → funcțiune
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Ilfov
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 5 → Oraş Voluntari
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/3374/2012 → J23/5187/2022
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Ilfov → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Oraş Voluntari → Bucureşti Sectorul 5
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J23/5187/2022 → J40/3374/2012
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Ilfov
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 5 → Oraş Voluntari
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/3374/2012 → J23/5187/2022
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Ilfov → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Oraş Voluntari → Bucureşti Sectorul 5
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J23/5187/2022 → J40/3374/2012

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru OPTIC VIEW IMPEX S.R.L.

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți OPTIC VIEW IMPEX S.R.L.? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

OPTIC VIEW IMPEX S.R.L., cu sediul în Orş. Voluntari, are codul unic de înregistrare (CUI) 29966188, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J23/5187/2022. Firma a fost înființată la data de 26 martie 2012 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice, în magazine specializate (CAEN 4774).

La ultima verificare, OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. figura ca inactivă fiscal la ANAF. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 209K lei. În anul 2023 a raportat o cifră de afaceri de 344.581 lei și un rezultat net de 99.978 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 31 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are OPTIC VIEW IMPEX S.R.L.?

OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. (CUI 29966188) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 31 august 2026. Firma este declarată inactivă fiscal de ANAF.

Ce loc ocupă OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. în sectorul său?

OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. ocupă locul 785 din 1.442 firme active cu bilanț depus în CAEN 4774 (Comerț cu amănuntul al articolelor medicale și ortopedice, în magazine specializate), după cifra de afaceri.

Cât de veche este OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. față de firmele din același domeniu?

OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. este mai veche decât 67% dintre cele 2.008 firme active cu CAEN 4774.

Este OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. o firmă activă?

OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. este declarată inactivă fiscal de ANAF la data ultimei verificări.

Este OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. în insolvență?

Nu — la ultima verificare, OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Are OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. datorii la stat?

La ultima verificare, OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. figura cu restanțe de 209.457 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în OPTIC VIEW IMPEX S.R.L.?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru OPTIC VIEW IMPEX S.R.L., calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. plătitoare de TVA?

Nu, OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a OPTIC VIEW IMPEX S.R.L.?

În anul 2023, OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 344.581 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu OPTIC VIEW IMPEX S.R.L.?

Firmoscop analizează OPTIC VIEW IMPEX S.R.L. pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Ilfov

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Ilfov →

Mergi mai departe

Firme din Ilfov

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Contribuabil inactiv

Ce declanșează declararea ca inactiv la ANAF și ce efect are pe facturi.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 31 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.