Sari la conținut
FirmoscopFirmeArad › NEFTEX ENERGY SRL

NEFTEX ENERGY SRL

Înființată în 2014 · 11 ani vechime · Mun. Arad
CUI 33727286 · J02/1089/2014
Atenție sporită Re-verificat · 31 august 2026
În funcțiuneInactiv fiscalNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Firma este declarată inactivă fiscal de ANAF.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire NEFTEX ENERGY SRL
CUI 33727286
Nr. Reg. Comerțului J02/1089/2014
Sediu social Cal. Zimandului nr. 1, Mun. Arad
Telefon 0740320988

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 31 august 2026.

Reprezentanți

Fără reprezentanți în datele publice curente.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 23.10.2014
CAEN4671 · Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalDa

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 31 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 31 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Declarată inactivă fiscal 31 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 31 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 31 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută NEFTEX ENERGY SRL după CUI 33727286 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Fragilă
scor 48/100
Cifră de afaceri 2023
64.110 lei
-91.0% vs 2022
Profit net 2023
-84.140 lei
-340.3% vs 2022

Bonitate financiară

Marjă netă-131.2%
Față de sectorpeste 0% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 718 de firme din Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate care au depus bilanț pe 2023; mediana sectorului: 3,9%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 23% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 751 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2023.

Datorii / capital4.5×
Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — firma e declarată inactivă fiscal în registrele oficiale. · Pierdere în ultimul an raportat. · Grad de îndatorare ridicat (datorii de peste 3× capitalurile). · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-91%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2023 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 0 lei0 lei20142015: 1.881.221 lei1,9 mil. lei20152016: 1.979.451 lei2,0 mil. lei20162017: 2.476.755 lei2,5 mil. lei20172018: 1.362.664 lei1,4 mil. lei20182019: 327.833 lei328K lei20192022: 683.119 lei683K lei20222023: 64.110 lei64K lei2023
la cursul mediu BNR al fiecărui an
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2023 64.110 lei -84.140 lei 1
2022 683.119 lei 35.011 lei 1
2019 327.833 lei -221.580 lei 1
2018 1.362.664 lei 49.028 lei 1
2017 2.476.755 lei 13.305 lei 1
2016 1.979.451 lei 13.101 lei 1
2015 1.881.221 lei 21.699 lei 1
2014 0 lei -1.013 lei 0

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 8 ani (2014–2023). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2023, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 1.732 zile+1.539 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 1.262 zile+1.135 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -131,24%−136,37 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 81,86%+12,54 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,22×−0,22 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 4,51×+2,25 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -124,77%−146,68 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -22,64%−29,36 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 18,14%−12,54 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 64.110 lei−619.009 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,17×−1,14 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,44×−19,61 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 253 zile+236 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -54,67%−60,94 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2023 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

18,6%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri în cădere, firmă micro — 2.899 din 15.628 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2023. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 6,0% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 646 din 942 firme active cu bilanț depus (CAEN 4671)
Vechime relativămai veche decât 53% dintre cele 1.908 firme active din sector
SectorCAEN 4671 · Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate →

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2/1089/2014 → J02/1089/2014
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J02/1089/2014 → J2/1089/2014

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru NEFTEX ENERGY SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți NEFTEX ENERGY SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

NEFTEX ENERGY SRL, cu sediul în Mun. Arad, are codul unic de înregistrare (CUI) 33727286, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J02/1089/2014. Firma a fost înființată la data de 23 octombrie 2014 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate (CAEN 4671).

La ultima verificare, NEFTEX ENERGY SRL figura ca inactivă fiscal la ANAF. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2023 a raportat o cifră de afaceri de 64.110 lei și un rezultat net de -84.140 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 31 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are NEFTEX ENERGY SRL?

NEFTEX ENERGY SRL (CUI 33727286) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 31 august 2026. Firma este declarată inactivă fiscal de ANAF.

Ce loc ocupă NEFTEX ENERGY SRL în sectorul său?

NEFTEX ENERGY SRL ocupă locul 646 din 942 firme active cu bilanț depus în CAEN 4671 (Comerț cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi și gazoși și al produselor derivate), după cifra de afaceri.

Cât de veche este NEFTEX ENERGY SRL față de firmele din același domeniu?

NEFTEX ENERGY SRL este mai veche decât 53% dintre cele 1.908 firme active cu CAEN 4671.

Este NEFTEX ENERGY SRL o firmă activă?

NEFTEX ENERGY SRL este declarată inactivă fiscal de ANAF la data ultimei verificări.

Este NEFTEX ENERGY SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, NEFTEX ENERGY SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în NEFTEX ENERGY SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru NEFTEX ENERGY SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este NEFTEX ENERGY SRL plătitoare de TVA?

Nu, NEFTEX ENERGY SRL nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a NEFTEX ENERGY SRL?

În anul 2023, NEFTEX ENERGY SRL a raportat o cifră de afaceri de 64.110 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu NEFTEX ENERGY SRL?

Firmoscop analizează NEFTEX ENERGY SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Arad

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Arad

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Contribuabil inactiv

Ce declanșează declararea ca inactiv la ANAF și ce efect are pe facturi.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 31 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.