Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Dâmbovița › WORLD MACHINERY WORKS S.R.L.

WORLD MACHINERY WORKS S.R.L.

Înființată în 2016 · 10 ani vechime · Mun. Târgovişte
CUI 36434264 · J2016000857159
Atenție sporită Verificat la ANAF · 3 noiembrie 2026
InsolvențăInactiv fiscalDatorii ANAF · 471K leiNeplătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Atenție sporită

Firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire WORLD MACHINERY WORKS S.R.L.
CUI 36434264
Nr. Reg. Comerțului J2016000857159
Sediu social ION GHICA nr. 1, bl. 5A, ap. 23, Municipiul Târgovişte, jud. Dâmboviţa, 130121

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Reprezentanți

TĂNASĂ ŞI ASOCIAŢII SPRL · administrator judiciarMUNTEANU ALEXANDRU · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Stareinsolvență
CAEN2841 · Fabricarea utilajelor și a mașinilor-unelte pentru prelucrarea metalului
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalDa
Datorii la buget (ANAF)471.367 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Insolvență 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Declarată inactivă fiscal 3 noiembrie 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 471.367 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Procedură înregistrată, deschisă la 15 iunie 2026 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Notificare privind deschiderea procedurii de insolvenţă prin procedură generală · Tribunalul Dâmboviţa · dosar 1569/120/2026 15 iunie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. după CUI 36434264 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 20/100
Cifră de afaceri 2025
11.572.427 lei
-17,0% vs 2024
Profit net 2025
-2.926.956 lei
-1479,8% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-25.3%
Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2016: 17.691 lei18K lei20162017: 104.549 lei105K lei20172018: 847.125 lei847K lei20182019: 576.590 lei577K lei20192020: 637.048 lei637K lei20202021: 195.836 lei196K lei20212022: 6.722.290 lei6,7 mil. lei20222023: 5.205.306 lei5,2 mil. lei20232024: 13.879.831 lei14 mil. lei20242025: 11.572.427 lei12 mil. lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 11.572.427 lei -2.926.956 lei 44
2024 13.879.831 lei 212.130 lei 46
2023 5.205.306 lei 315.479 lei 36
2022 6.722.290 lei 300.505 lei 3
2021 195.836 lei 38.324 lei 1
2020 637.048 lei 166.627 lei 1
2019 576.590 lei 131.005 lei 1
2018 847.125 lei 160.041 lei 1
2017 104.549 lei 78.359 lei —
2016 17.691 lei 6.775 lei —

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 10 ani (2016–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 846 de zile+296 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 199 de zile−87 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -25,29%−26,82 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 105,56%+12,42 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,95×−0,12 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -11,52%−12,47 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -4,62%−12,43 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 263.010 lei−38.725 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,46×−0,16 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,75×−1,04 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 488 de zile+285 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -20,43%−22,06 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

25,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 244 din 943 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 18,8% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 14 din 68 de firme active cu bilanț depus (CAEN 2841)
Vechime relativămai veche decât 27% dintre cele 100 de firme active din sector
SectorCAEN 2841 · Fabricarea utilajelor și a mașinilor-unelte pentru prelucrarea metalului →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)1
Valoare totală (2024)3.780 lei

Cumpărători: Comuna Branesti (Primaria Branesti)

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume52
Dintre care în procedură de insolvență1
Dintre care radiate (închise)21

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 11 septembrie 2026Schimbare stare juridică: este sub incidența Legii nr. 85/2014 → sediu expirat

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru WORLD MACHINERY WORKS S.R.L.

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți WORLD MACHINERY WORKS S.R.L.? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Despre firmă

WORLD MACHINERY WORKS S.R.L., cu sediul în Mun. Târgovişte, are codul unic de înregistrare (CUI) 36434264, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2016000857159. Firma a fost înființată la data de 18 august 2016 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea utilajelor și a mașinilor-unelte pentru prelucrarea metalului (CAEN 2841).

La ultima verificare, WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. figura cu procedură de insolvență în registrele oficiale. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 471K lei. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 11.572.427 lei și un rezultat net de -2.926.956 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are WORLD MACHINERY WORKS S.R.L.?

WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. (CUI 36434264) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 3 noiembrie 2026. Firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale.

Ce loc ocupă WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. în sectorul său?

WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. ocupă locul 14 din 68 de firme active cu bilanț depus în CAEN 2841 (Fabricarea utilajelor și a mașinilor-unelte pentru prelucrarea metalului), după cifra de afaceri.

Cât de veche este WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. față de firmele din același domeniu?

WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. este mai veche decât 27% dintre cele 100 de firme active cu CAEN 2841.

Este WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. o firmă activă?

Nu — WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale la data ultimei verificări.

Este WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. în insolvență?

La ultima verificare, WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. (CUI 36434264) figura cu procedură de insolvență în registrele oficiale (Buletinul Procedurilor de Insolvență, portalul instanțelor). Vezi verdictul și sursa pe această pagină.

Are WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. datorii la stat?

La ultima verificare, WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. figura cu restanțe de 471.367 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în WORLD MACHINERY WORKS S.R.L.?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru WORLD MACHINERY WORKS S.R.L., calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. plătitoare de TVA?

Nu, WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a WORLD MACHINERY WORKS S.R.L.?

În anul 2025, WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 11.572.427 lei și un număr mediu de 44 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu WORLD MACHINERY WORKS S.R.L.?

Firmoscop analizează WORLD MACHINERY WORKS S.R.L. pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Dâmboviţa

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 2841 din Dâmbovița, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Dâmbovița

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Ce înseamnă insolvența

Ce se întâmplă cu o factură neîncasată din momentul deschiderii procedurii.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.