Sari la conținut
FirmoscopFirmeVâlcea › POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L.

POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L.

Înființată în 2018 · 8 ani vechime · Mun. Râmnicu Vâlcea
CUI 38797100 · J38/97/2018
Atenție sporită Re-verificat · 1 septembrie 2026
InsolvențăInactiv fiscalNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L.
CUI 38797100
Nr. Reg. Comerțului J38/97/2018
Sediu social Str. Ferdinand nr. 69, et. 1, Cam. 7, Mun. Râmnicu Vâlcea, 240571

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

CASA DE INSOLVENŢĂ STEGARU SPRL · administrator judiciar provizoriuLENGYEL IOAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Stareeste sub incidența Legii nr. 85/2014
CAEN4619 · Intermedieri în comerțul cu produse diverse
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalDa

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Insolvență 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Declarată inactivă fiscal 1 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Procedură înregistrată 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 1 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. după CUI 38797100 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Fragilă
scor 44/100
Cifră de afaceri 2024
1.585.598 lei
-49.0% vs 2023
Profit net 2024
152.060 lei
-41.9% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă9.6%
Față de sectorpeste 42% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 5.685 de firme din Intermedieri în comerțul cu produse diverse care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 14,1%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 39% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 5.877 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale. · Capitaluri proprii negative din pierderi acumulate, dar ultimul an e pe profit — firma acoperă gaura. · Profitabilă, cu marjă netă sănătoasă. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-49%). · Profitabilă 7 ani consecutivi.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2018: 638.025 lei638K lei20182019: 803.169 lei803K lei20192020: 1.192.076 lei1,2 mil. lei20202021: 2.659.373 lei2,7 mil. lei20212022: 1.559.539 lei1,6 mil. lei20222023: 3.079.777 lei3,1 mil. lei20232024: 1.585.598 lei1,6 mil. lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 1.585.598 lei 152.060 lei 1
2023 3.079.777 lei 261.879 lei 1
2022 1.559.539 lei 316.315 lei 1
2021 2.659.373 lei 494.247 lei 1
2020 1.192.076 lei 77.696 lei 1
2019 803.169 lei 195.860 lei 1
2018 638.025 lei 46.487 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 7 ani (2018–2024). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 228 zile+101 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 118 zile creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 9,59%+1,09 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 129,78%+42,91 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,77×−0,38 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) 19,92%−1,37 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -29,78%−42,91 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 1.585.598 lei−1.494.179 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,08×−0,42 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 7,6×−9,49 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 48 zile+27 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 12,47%+1,93 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

23,5%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, profit, cifra de afaceri în cădere — 989 din 4.211 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 15,9% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 1.306 din 9.637 firme active cu bilanț depus (CAEN 4619)
Vechime relativămai veche decât 43% dintre cele 20.936 firme active din sector
SectorCAEN 4619 · Intermedieri în comerțul cu produse diverse →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L.

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L.? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L., cu sediul în Mun. Râmnicu Vâlcea, are codul unic de înregistrare (CUI) 38797100, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J38/97/2018. Firma a fost înființată la data de 5 februarie 2018 și are ca obiect principal de activitate Intermedieri în comerțul cu produse diverse (CAEN 4619).

La ultima verificare, POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. figura cu procedură de insolvență în registrele oficiale. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 1.585.598 lei și un rezultat net de 152.060 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L.?

POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. (CUI 38797100) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Firma figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale.

Ce loc ocupă POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. în sectorul său?

POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. ocupă locul 1.306 din 9.637 firme active cu bilanț depus în CAEN 4619 (Intermedieri în comerțul cu produse diverse), după cifra de afaceri.

Cât de veche este POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. față de firmele din același domeniu?

POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. este mai veche decât 43% dintre cele 20.936 firme active cu CAEN 4619.

Este POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. o firmă activă?

Nu — POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. figurează cu procedură de insolvență în registrele oficiale la data ultimei verificări.

Este POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. în insolvență?

La ultima verificare, POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. (CUI 38797100) figura cu procedură de insolvență în registrele oficiale (Buletinul Procedurilor de Insolvență, portalul instanțelor). Vezi verdictul și sursa pe această pagină.

Pot avea încredere în POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L.?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L., calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. plătitoare de TVA?

Nu, POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L.?

În anul 2024, POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 1.585.598 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L.?

Firmoscop analizează POLUX LIGHTING SOLUTION S.R.L. pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Vâlcea

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Vâlcea

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Ce înseamnă insolvența

Ce se întâmplă cu o factură neîncasată din momentul deschiderii procedurii.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.