Sari la conținut
FirmoscopFirmePrahova › ESSEN PROAUTO S.R.L.

ESSEN PROAUTO S.R.L.

Înființată în 2018 · 8 ani vechime · Orş. Boldeşti-Scăeni
CUI 39763199 · J29/1654/2018
Atenție sporită Re-verificat · 1 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ESSEN PROAUTO S.R.L.
Cod fiscal (CIF) RO39763199
Nr. Reg. Comerțului J29/1654/2018
Sediu social Şos. Ploieşti-Văleni nr. 18D, Orş. Boldeşti-Scăeni, jud. PRAHOVA, 105300
Telefon 0733521374

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

LIȚOIU MIHAELA CORINA · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 21.08.2018
CAEN4511 · Comerț cu autoturisme și autovehicule ușoare (sub 3,5 tone)
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 1 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ESSEN PROAUTO S.R.L. după CUI 39763199 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 18/100
Cifră de afaceri 2025
1.426.358 lei
-65.0% vs 2024
Profit net 2025
-154.973 lei
-273.7% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-10.9%
Față de sectorpeste 16% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 4.054 de firme din Comerț cu amănuntul al autovehiculelor care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 1,3%.

Mărime față de sector2 angajați · peste 72% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 2.990 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-65%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2018: 116.993 lei117K lei20182019: 275.743 lei276K lei20192020: 483.240 lei483K lei20202021: 1.749.235 lei1,7 mil. lei20212022: 3.232.601 lei3,2 mil. lei20222023: 3.708.984 lei3,7 mil. lei20232024: 4.040.779 lei4,0 mil. lei20242025: 1.426.358 lei1,4 mil. lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 1.426.358 lei -154.973 lei 2
2024 4.040.779 lei 89.235 lei 3
2023 3.708.984 lei 337 lei 3
2022 3.232.601 lei 100.168 lei 1
2021 1.749.235 lei 27.330 lei 1
2020 483.240 lei 149.605 lei 1
2019 275.743 lei 88.152 lei 1
2018 116.993 lei 18.506 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 8 ani (2018–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 195 zile+121 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 62 zile+41 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -10,86%−13,07 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 106,19%+18,04 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,94×−0,19 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -21,55%−31,11 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -6,19%−18,04 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 713.179 lei−633.747 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,98×−2,35 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 6,53×−5,44 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 56 zile+26 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -9,36%−12,24 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

38,1%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri în cădere, firmă mică — 384 din 1.009 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 30,5% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 380 din 2.646 firme active cu bilanț depus (CAEN 4511)
Vechime relativămai veche decât 50% dintre cele 5.277 firme active din sector
SectorCAEN 4511 · Comerț cu autoturisme și autovehicule ușoare (sub 3,5 tone) →

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ESSEN PROAUTO S.R.L.

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ESSEN PROAUTO S.R.L.? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ESSEN PROAUTO S.R.L., cu sediul în Orş. Boldeşti-Scăeni, are codul unic de înregistrare (CUI) 39763199, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J29/1654/2018. Firma a fost înființată la data de 21 august 2018 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu autoturisme și autovehicule ușoare (sub 3,5 tone) (CAEN 4511).

La ultima verificare, ESSEN PROAUTO S.R.L. figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 1.426.358 lei și un rezultat net de -154.973 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ESSEN PROAUTO S.R.L.?

ESSEN PROAUTO S.R.L. (CUI 39763199) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă ESSEN PROAUTO S.R.L. în sectorul său?

ESSEN PROAUTO S.R.L. ocupă locul 380 din 2.646 firme active cu bilanț depus în CAEN 4511 (Comerț cu autoturisme și autovehicule ușoare (sub 3,5 tone)), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ESSEN PROAUTO S.R.L. față de firmele din același domeniu?

ESSEN PROAUTO S.R.L. este mai veche decât 50% dintre cele 5.277 firme active cu CAEN 4511.

Este ESSEN PROAUTO S.R.L. o firmă activă?

Da, la ultima verificare ESSEN PROAUTO S.R.L. (CUI 39763199) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ESSEN PROAUTO S.R.L. în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ESSEN PROAUTO S.R.L. nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ESSEN PROAUTO S.R.L.?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ESSEN PROAUTO S.R.L., calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ESSEN PROAUTO S.R.L. plătitoare de TVA?

Da, ESSEN PROAUTO S.R.L. este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ESSEN PROAUTO S.R.L.?

În anul 2025, ESSEN PROAUTO S.R.L. a raportat o cifră de afaceri de 1.426.358 lei și un număr mediu de 2 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ESSEN PROAUTO S.R.L.?

Firmoscop analizează ESSEN PROAUTO S.R.L. pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Prahova

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Auto & Service în Prahova →

Mergi mai departe

Firme din Prahova

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.