Sari la conținut
FirmoscopFirmeMureș › METANA SERV SRL

METANA SERV SRL

Înființată în 1994 · 32 ani vechime · Mun. Târgu Mureş
CUI 5180921 · J26/91/1994
Atenție sporită Re-verificat · 1 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire METANA SERV SRL
Cod fiscal (CIF) RO5180921
Nr. Reg. Comerțului J26/91/1994
Sediu social Bld. Pandurilor nr. 21, ap. 6, Mun. Târgu Mureş, 540506

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

URCAN GHEORGHE · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 08.02.1994
CAEN4941 · Transporturi rutiere de mărfuri
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 1 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută METANA SERV SRL după CUI 5180921 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 40/100
Cifră de afaceri 2025
166.521 lei
-21.0% vs 2024
Profit net 2025
16.057 lei
+117.4% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă9.6%
Față de sectorpeste 59% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 5.004 de firme din Alte transporturi terestre de călători n.c.a. care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 4,7%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 34% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 4.919 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Profitabilă, cu marjă netă sănătoasă. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 277.295 lei20142015: 385.545 lei20152016: 413.141 lei20162017: 410.169 lei20172018: 462.043 lei20182019: 550.321 lei20192020: 335.251 lei20202021: 303.751 lei20212022: 288.959 lei20222023: 221.961 lei20232024: 211.060 lei20242025: 166.521 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 166.521 lei 16.057 lei 1
2024 211.060 lei -92.407 lei 2
2023 221.961 lei 18.965 lei 1
2022 288.959 lei -24.088 lei 2
2021 303.751 lei -414.073 lei 2
2020 335.251 lei -58.166 lei 4
2019 550.321 lei 2.050 lei 5
2018 462.043 lei -22.543 lei 5
2017 410.169 lei -10.095 lei 5
2016 413.141 lei -79.241 lei 6
2015 385.545 lei -112.232 lei 6
2014 277.295 lei -188.629 lei 7
2013 259.254 lei -122.867 lei 7
2012 245.868 lei -25.217 lei 7
2011 217.678 lei -69.796 lei 6
2010 229.545 lei -79.627 lei 7
2009 245.675 lei -56.778 lei 8
2008 275.709 lei -50.549 lei 8

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 2.558 zile+555 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 240 zile+83 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 9,64%+53,42 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 787,62%−152,35 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,13× active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) 10,84%+85,84 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -687,62%+152,35 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 166.521 lei+60.991 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,12×−0,59 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 12,45×+1,03 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 29 zile−3 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 11,91%+41,87 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

12,1%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 3.918 din 32.433 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · la fel ca media

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 28.645 din 45.273 firme active cu bilanț depus (CAEN 4941)
Vechime relativămai veche decât 98% dintre cele 74.241 firme active din sector
SectorCAEN 4941 · Transporturi rutiere de mărfuri →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume4
Dintre care radiate (închise)3

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru METANA SERV SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți METANA SERV SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

METANA SERV SRL, cu sediul în Mun. Târgu Mureş, are codul unic de înregistrare (CUI) 5180921, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J26/91/1994. Firma a fost înființată la data de 8 februarie 1994 și are ca obiect principal de activitate Transporturi rutiere de mărfuri (CAEN 4941).

La ultima verificare, METANA SERV SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 166.521 lei și un rezultat net de 16.057 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are METANA SERV SRL?

METANA SERV SRL (CUI 5180921) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă METANA SERV SRL în sectorul său?

METANA SERV SRL ocupă locul 28.645 din 45.273 firme active cu bilanț depus în CAEN 4941 (Transporturi rutiere de mărfuri), după cifra de afaceri.

Cât de veche este METANA SERV SRL față de firmele din același domeniu?

METANA SERV SRL este mai veche decât 98% dintre cele 74.241 firme active cu CAEN 4941.

Este METANA SERV SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare METANA SERV SRL (CUI 5180921) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este METANA SERV SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, METANA SERV SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în METANA SERV SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru METANA SERV SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este METANA SERV SRL plătitoare de TVA?

Da, METANA SERV SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a METANA SERV SRL?

În anul 2025, METANA SERV SRL a raportat o cifră de afaceri de 166.521 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu METANA SERV SRL?

Firmoscop analizează METANA SERV SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Mureş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Transport & Logistică în Mureș →

Mergi mai departe

Firme din Mureș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.