Sari la conținut
FirmoscopFirmeIlfov › COMTEL FOCUS SA

COMTEL FOCUS SA

Înființată în 1994 · 32 ani vechime · Orş. Otopeni
CUI 5223011 · J2002002511232
Atenție sporită Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire COMTEL FOCUS SA
Cod fiscal (CIF) RO5223011
Nr. Reg. Comerțului J2002002511232
Sediu social Cal. Bucureştilor nr. 283, Orş. Otopeni, jud. ILFOV, 75100
Telefon 3186739

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

JOHANNA WEICHSELBAUMER · administratorMIHAELA COJOCARU · reprezentant al persoanei juridiceDIMITRIU ALINA · reprezentant al persoanei juridiceSIMONER RUPERT THOMAS · administratorDANIEL ROSS · administratorGAVRILESCU ANA · reprezentant al persoanei juridiceCORA ANAMARIA · reprezentant al persoanei juridice

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 25.11.2002
CAEN5510 · Hoteluri și alte facilități de cazare similare
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat strain

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută COMTEL FOCUS SA după CUI 5223011 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 20/100
Cifră de afaceri 2025
17.801.999 lei
+5.0% vs 2024
Profit net 2025
-1.981.000 lei
-33.0% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-11.1%
Față de sectorpeste 19% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 2.120 de firme din Hoteluri și alte facilități de cazare similare care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,9%.

Mărime față de sector46 angajați · peste 93% din sector

Mediana sectorului: 4 angajați, din 2.223 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2012: 10.952.981 lei20122013: 9.970.757 lei20132014: 11.632.695 lei20142015: 13.244.873 lei20152016: 13.925.335 lei20162017: 15.391.018 lei20172019: 15.560.244 lei20192021: 4.711.026 lei20212022: 15.449.252 lei20222023: 16.333.023 lei20232024: 16.930.941 lei20242025: 17.801.999 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 17.801.999 lei -1.981.000 lei 46
2024 16.930.941 lei -1.489.572 lei 48
2023 16.333.023 lei -1.931.051 lei 45
2022 15.449.252 lei 514.273 lei 34
2021 4.711.026 lei -5.794.565 lei 19
2019 15.560.244 lei -3.371.267 lei
2017 15.391.018 lei -493.789 lei 74
2016 13.925.335 lei -4.121.628 lei 77
2015 13.244.873 lei -4.193.351 lei 73
2014 11.632.695 lei -4.978.265 lei 71
2013 9.970.757 lei -7.081.242 lei 68
2012 10.952.981 lei -6.759.530 lei 69
2011 9.104.056 lei -7.720.134 lei 70
2010 9.133.161 lei -8.477.572 lei 69
2009 9.029.857 lei -15.554.413 lei 76
2008 9.091.782 lei -13.014.621 lei 89

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 16 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2016 și 2017, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20162017
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leinunu
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 1.372 zile−19 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 40 zile+26 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -11,13%−2,33 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 115,33%−11,19 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,87×+0,08 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -3,42%−0,5 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -15,17%+11,16 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 387.000 lei+34.272 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,31× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 71,96×+0,27 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 5 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -9,4%−1,53 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

25,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 244 din 943 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 18,8% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 113 din 2.955 firme active cu bilanț depus (CAEN 5510)
Vechime relativămai veche decât 90% dintre cele 4.565 firme active din sector
SectorCAEN 5510 · Hoteluri și alte facilități de cazare similare →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume61
Dintre care radiate (închise)11

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: mandat administratori expirat → INREGISTRAT din data 25.11.2002
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 25.11.2002 → mandat administratori expirat
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Ilfov
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 1 → Oraş Otopeni
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/28187/1993 → J2002002511232
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Ilfov → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Oraş Otopeni → Bucureşti Sectorul 1
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2002002511232 → J40/28187/1993

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru COMTEL FOCUS SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți COMTEL FOCUS SA? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

COMTEL FOCUS SA, cu sediul în Orş. Otopeni, are codul unic de înregistrare (CUI) 5223011, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2002002511232. Firma a fost înființată la data de 17 februarie 1994 și are ca obiect principal de activitate Hoteluri și alte facilități de cazare similare (CAEN 5510).

La ultima verificare, COMTEL FOCUS SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 17.801.999 lei și un rezultat net de -1.981.000 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are COMTEL FOCUS SA?

COMTEL FOCUS SA (CUI 5223011) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 30 august 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă COMTEL FOCUS SA în sectorul său?

COMTEL FOCUS SA ocupă locul 113 din 2.955 firme active cu bilanț depus în CAEN 5510 (Hoteluri și alte facilități de cazare similare), după cifra de afaceri.

Cât de veche este COMTEL FOCUS SA față de firmele din același domeniu?

COMTEL FOCUS SA este mai veche decât 90% dintre cele 4.565 firme active cu CAEN 5510.

Este COMTEL FOCUS SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare COMTEL FOCUS SA (CUI 5223011) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este COMTEL FOCUS SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, COMTEL FOCUS SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în COMTEL FOCUS SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru COMTEL FOCUS SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este COMTEL FOCUS SA plătitoare de TVA?

Da, COMTEL FOCUS SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a COMTEL FOCUS SA?

În anul 2025, COMTEL FOCUS SA a raportat o cifră de afaceri de 17.801.999 lei și un număr mediu de 46 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu COMTEL FOCUS SA?

Firmoscop analizează COMTEL FOCUS SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Ilfov

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Hoteluri & Cazare în Ilfov →

Mergi mai departe

Firme din Ilfov

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.