Sari la conținut
FirmoscopFirmeCovasna › ICCO METAL SA

ICCO METAL SA

Înființată în 1993 · 33 ani vechime · Orş. Întorsura Buzăului
CUI 562084 · J14/75/1991
Atenție sporită Re-verificat · 30 august 2026
RadiatăNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Firma e radiată din registrul comerțului — nu mai există juridic.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ICCO METAL SA
CUI 562084
Nr. Reg. Comerțului J14/75/1991
Sediu social Str. Fabricii nr. 30, Orş. Întorsura Buzăului, jud. COVASNA, 525300
Telefon 0268140299

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

CENŢU SPRL · lichidator judiciarCOSTAN FILIMON · administrator specialCENŢU AUREL · reprezentant al persoanei juridice

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareRADIERE din data 19.10.2022
CAEN2511 · Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Radiată 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ICCO METAL SA după CUI 562084 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 20/100
Cifră de afaceri 2020
15.000 lei
ultimul bilanț
Profit net 2020
-2.761.875 lei
-3688.6% vs 2019

Bonitate financiară

Marjă netă-18412.5%
Termen de plată sugeratdoar avans

Nu încheia contract — firma e radiată din registrul comerțului, deci nu mai există juridic. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2020 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2009: 16.937.481 lei20092010: 15.210.590 lei20102011: 6.414.555 lei20112012: 4.880.093 lei20122013: 3.666.062 lei20132014: 1.845.755 lei20142015: 160.553 lei20152016: 157.970 lei20162017: 118.640 lei20172018: 58.140 lei20182019: 0 lei20192020: 15.000 lei2020
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2020 15.000 lei -2.761.875 lei
2019 0 lei -72.900 lei
2018 58.140 lei -312.420 lei
2017 118.640 lei -4.339.480 lei 0
2016 157.970 lei -488.663 lei 0
2015 160.553 lei -902.062 lei 6
2014 1.845.755 lei -2.726.006 lei 65
2013 3.666.062 lei -4.092.996 lei 72
2012 4.880.093 lei -2.479.001 lei 64
2011 6.414.555 lei -4.448.049 lei 51
2010 15.210.590 lei -1.756.722 lei 98
2009 16.937.481 lei 93.305 lei 128
2008 26.004.412 lei 998.231 lei 185

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 13 ani (2008–2020). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2013 și 2014, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20132014
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leinunu
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2020, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 533.797 zile datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 71.711 zile creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -18.412,5% profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 367,76%+117,53 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,27×−0,13 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -46,3%−45,47 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -267,76%−117,53 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Viteza de rotație a activelor cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,01× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 28.218 zile stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -67,77%−24,99 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2020 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

15,6%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 10.171 din 65.384 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2020. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 3,1% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 3.871 din 4.484 firme active cu bilanț depus (CAEN 2511)
Vechime relativămai veche decât 98% dintre cele 8.118 firme active din sector
SectorCAEN 2511 · Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume415
Dintre care în procedură de insolvență27
Dintre care radiate (închise)379

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ICCO METAL SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ICCO METAL SA? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ICCO METAL SA, cu sediul în Orş. Întorsura Buzăului, are codul unic de înregistrare (CUI) 562084, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J14/75/1991. Firma a fost înființată la data de 8 martie 1993 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice (CAEN 2511).

La ultima verificare, ICCO METAL SA figura ca radiată din registrul comerțului, deci nu mai există juridic. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2020 a raportat o cifră de afaceri de 15.000 lei și un rezultat net de -2.761.875 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ICCO METAL SA?

ICCO METAL SA (CUI 562084) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 30 august 2026. Firma e radiată din registrul comerțului — nu mai există juridic.

Ce loc ocupă ICCO METAL SA în sectorul său?

ICCO METAL SA ocupă locul 3.871 din 4.484 firme active cu bilanț depus în CAEN 2511 (Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ICCO METAL SA față de firmele din același domeniu?

ICCO METAL SA este mai veche decât 98% dintre cele 8.118 firme active cu CAEN 2511.

Este ICCO METAL SA o firmă activă?

Nu — ICCO METAL SA figurează ca radiată din registrul comerțului la data ultimei verificări, deci nu mai există juridic.

Este ICCO METAL SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare ICCO METAL SA (CUI 562084) figura ca radiată din registrul comerțului, nu în insolvență. Radierea înseamnă că firma nu mai există juridic; e, în majoritatea cazurilor, sfârșitul normal de viață al unei firme, nu o procedură de insolvență.

Pot avea încredere în ICCO METAL SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ICCO METAL SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ICCO METAL SA plătitoare de TVA?

Nu, ICCO METAL SA nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ICCO METAL SA?

În anul 2020, ICCO METAL SA a raportat o cifră de afaceri de 15.000 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ICCO METAL SA?

Firmoscop analizează ICCO METAL SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Covasna

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Covasna

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Ce înseamnă o firmă radiată

De ce dispariția din registru e, de obicei, sfârșit normal de viață — și când nu e.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.