Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Maramureș › UNIO SA

UNIO SA

Înființată în 1992 · 33 de ani vechime · Mun. Baia Mare
CUI 645899 · J2005000083248
Atenție sporită Verificat la ANAF · 28 octombrie 2026
FalimentDatorii ANAF · 28 mil. leiPlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Atenție sporită

Firma figurează în faliment în registrele oficiale.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire UNIO SA
Cod fiscal (CIF) RO645899
Nr. Reg. Comerțului J2005000083248
Sediu social Aleea EXPOZIŢIEI nr. 1, Municipiul Baia Mare, jud. Maramureş
Telefon 0261766120

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026.

Reprezentanți

A&A CONSULTANTS SPRL · lichidator judiciar provizoriuGROZA ALEXANDRU · reprezentant al persoanei juridiceCRĂCIUN IONUŢ VASILE · administrator special

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Starefaliment
CAEN2511 · Fabricarea anvelopelor și a camerelor de aer
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)27.546.949 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului Faliment 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 28 octombrie 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 27.546.949 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Procedură înregistrată, deschisă la 14 iunie 2019 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Încheiere de deschidere a procedurii insolvenţei în formă generală · Tribunalul Maramureş · dosar 1086/100/2019 14 iunie 2019
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută UNIO SA după CUI 645899 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Stabilă
scor 64/100
Cifră de afaceri 2024
32.442.259 lei
+60,0% vs 2023
Profit net 2024
-8.171.745 lei
-14,5% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă-25.2%
Față de sectorpeste 11% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 3.171 de firme din Fabricarea de construcții metalice și părți componente ale structurilor metalice care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 6,1%.

Mărime față de sector148 de angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 3.504 firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital4.2×
Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — firma figurează în faliment în registrele oficiale. · Pierdere în ultimul an raportat. · Grad de îndatorare ridicat (datorii de peste 3× capitalurile). · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală. · Cifra de afaceri în creștere.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 71.209.289 lei20132014: 70.832.088 lei20142015: 52.178.114 lei20152016: 52.893.217 lei20162017: 49.791.777 lei20172018: 43.252.048 lei20182019: 21.781.353 lei20192020: 16.333.750 lei20202021: 17.982.908 lei20212022: 19.603.046 lei20222023: 20.298.552 lei20232024: 32.442.259 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 32.442.259 lei -8.171.745 lei 148
2023 20.298.552 lei -7.137.752 lei 176
2022 19.603.046 lei -4.747.332 lei 187
2021 17.982.908 lei -5.868.188 lei —
2020 16.333.750 lei -4.727.948 lei 244
2019 21.781.353 lei -19.775.994 lei 316
2018 43.252.048 lei 572.857 lei 479
2017 49.791.777 lei 544.422 lei 508
2016 52.893.217 lei 487.222 lei —
2015 52.178.114 lei 546.352 lei 659
2014 70.832.088 lei 240.480 lei 819
2013 71.209.289 lei 240.395 lei 891
2012 86.716.553 lei 340.705 lei 952
2011 98.090.445 lei 272.924 lei 1017
2010 96.900.064 lei 682.013 lei 928
2009 69.681.684 lei 3.567.189 lei 988
2008 69.470.548 lei 2.016.260 lei 1082

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2023 și 2024, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20232024
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leinuda
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 1.263 de zile−79 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 254 de zile+106 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -25,19%+9,97 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 81,17%+13,27 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,23×−0,24 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 4,24×+2,14 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -30,88%−10,76 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -5,91%+0,59 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 19,13%−13,15 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 219.204 lei+103.871 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,23×+0,05 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,23×+0,63 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 298 de zile−315 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -10,38%+12,78 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 136 din 1.249 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 3,8% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 74 din 4.414 firme active cu bilanț depus (CAEN 2511)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 7.979 de firme active din sector
SectorCAEN 2511 · Fabricarea anvelopelor și a camerelor de aer →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume30
Dintre care în procedură de insolvență2
Dintre care radiate (închise)15

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 11 septembrie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 18.01.2005 → radiată
  • 11 septembrie 2026Schimbare sediu: Municipiul Baia Mare → Municipiul Satu Mare
  • 11 septembrie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2005000083248 → J30/2/1990
  • 29 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Satu Mare → Mun. Baia Mare
  • 15 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → TRANSFER(SOSIRE) din data 18.01.2005
  • 15 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J30/2/1990 → J2005000083248
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 18.01.2005 → radiată
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2005000083248 → J30/2/1990
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → TRANSFER(SOSIRE) din data 18.01.2005
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J30/2/1990 → J2005000083248

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru UNIO SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți UNIO SA? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Despre firmă

UNIO SA, cu sediul în Mun. Baia Mare, are codul unic de înregistrare (CUI) 645899, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2005000083248. Firma a fost înființată la data de 29 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea anvelopelor și a camerelor de aer (CAEN 2511).

La ultima verificare, UNIO SA figura cu procedură de faliment în registrele oficiale. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 28 mil. lei. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 32.442.259 lei și un rezultat net de -8.171.745 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are UNIO SA?

UNIO SA (CUI 645899) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 28 octombrie 2026. Firma figurează în faliment în registrele oficiale.

Ce loc ocupă UNIO SA în sectorul său?

UNIO SA ocupă locul 74 din 4.414 firme active cu bilanț depus în CAEN 2511 (Fabricarea anvelopelor și a camerelor de aer), după cifra de afaceri.

Cât de veche este UNIO SA față de firmele din același domeniu?

UNIO SA este mai veche decât 99% dintre cele 7.979 de firme active cu CAEN 2511.

Este UNIO SA o firmă activă?

Nu — UNIO SA figurează cu procedură de faliment în registrele oficiale la data ultimei verificări.

Este UNIO SA în insolvență?

La ultima verificare, UNIO SA (CUI 645899) figura cu procedură de faliment în registrele oficiale (Buletinul Procedurilor de Insolvență, portalul instanțelor). Vezi verdictul și sursa pe această pagină.

Are UNIO SA datorii la stat?

La ultima verificare, UNIO SA figura cu restanțe de 27.546.949 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în UNIO SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru UNIO SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este UNIO SA plătitoare de TVA?

Da, UNIO SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a UNIO SA?

În anul 2024, UNIO SA a raportat o cifră de afaceri de 32.442.259 lei și un număr mediu de 148 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu UNIO SA?

Firmoscop analizează UNIO SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Maramureş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 2511 din Maramureș, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Maramureș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Ce înseamnă insolvența

Ce se întâmplă cu o factură neîncasată din momentul deschiderii procedurii.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 28 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.