Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Brașov › COMCEREAL SA

COMCEREAL SA

Înființată în 1996 · 30 de ani vechime · Municipiul Făgăraş
CUI 8230951 · J08/303/1996
Atenție sporită Verificat la ANAF · 2 noiembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire COMCEREAL SA
Cod fiscal (CIF) RO8230951
Nr. Reg. Comerțului J08/303/1996
Sediu social Str. VLAD TEPES nr. 141, Municipiul Făgăraş, jud. Braşov, 2300
Telefon 0268210104

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 2 noiembrie 2026.

Reprezentanți

PĂDURARU DUMITRU · administratorPOPA MARCEL · administratorALAWASA TAMEEM ALI MOHAMMAD · administratorMACAVEIU IOAN · reprezentant al persoanei juridice

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Starefuncțiune
CAEN4621 · Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 2 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 4 noiembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 2 noiembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 4 noiembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 2 noiembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută COMCEREAL SA după CUI 8230951 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 28/100
Cifră de afaceri 2025
101.609 lei
-49,0% vs 2024
Profit net 2025
69.866 lei
+155,0% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă68.8%
Față de sectorpeste 98% din sector · în primele 10% din sector

Comparat cu 1.337 de firme din Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 1,6%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 31% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 1.112 firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative din pierderi acumulate, dar ultimul an e pe profit — firma acoperă gaura. · Profitabilă, cu marjă netă sănătoasă. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală. · Cifra de afaceri în scădere accentuată (-49%).

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 205.041 lei20142015: 163.948 lei20152016: 151.505 lei20162017: 151.892 lei20172018: 160.631 lei20182019: 183.205 lei20192020: 172.117 lei20202021: 191.171 lei20212022: 159.628 lei20222023: 151.792 lei20232024: 199.039 lei20242025: 101.609 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 101.609 lei 69.866 lei 1
2024 199.039 lei -127.090 lei 2
2023 151.792 lei -47.270 lei 2
2022 159.628 lei -61.996 lei 2
2021 191.171 lei -97.938 lei 2
2020 172.117 lei -1.310 lei 2
2019 183.205 lei -10.532 lei 2
2018 160.631 lei 14.086 lei 2
2017 151.892 lei 1.105.979 lei 2
2016 151.505 lei -1.826.214 lei 2
2015 163.948 lei -27.289 lei 2
2014 205.041 lei -143.456 lei 6
2013 167.118 lei -147.576 lei 6
2012 252.689 lei -109.646 lei 3
2011 219.191 lei -109.193 lei 8
2010 239.091 lei 206.807 lei 2
2009 430.846 lei -115.845 lei 8
2008 675.229 lei 386.297 lei 8

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 2.026 de zile−621 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 168 de zile−128 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 68,76%+132,61 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 407,21%+176,59 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,25×−0,18 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) 50,44%+70,75 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -307,21%−176,59 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 101.609 lei+2.089 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,73×+0,41 cifra de afaceri ÷ active totale
Zile de stocare 0 zile−48 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 149,4%+156,47 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

23,1%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, profit, cifra de afaceri în cădere, firmă micro — 921 din 3.978 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 10,6% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 1.572 din 2.089 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4621)
Vechime relativămai veche decât 97% dintre cele 3.976 de firme active din sector
SectorCAEN 4621 · Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume82
Dintre care în procedură de insolvență4
Dintre care radiate (închise)39

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru COMCEREAL SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți COMCEREAL SA? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

COMCEREAL SA, cu sediul în Municipiul Făgăraş, are codul unic de înregistrare (CUI) 8230951, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J08/303/1996. Firma a fost înființată la data de 6 martie 1996 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat (CAEN 4621).

La ultima verificare, COMCEREAL SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 101.609 lei și un rezultat net de 69.866 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 2 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are COMCEREAL SA?

COMCEREAL SA (CUI 8230951) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 2 noiembrie 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă COMCEREAL SA în sectorul său?

COMCEREAL SA ocupă locul 1.572 din 2.089 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4621 (Comerț cu ridicata al cerealelor, semințelor, furajelor și tutunului neprelucrat), după cifra de afaceri.

Cât de veche este COMCEREAL SA față de firmele din același domeniu?

COMCEREAL SA este mai veche decât 97% dintre cele 3.976 de firme active cu CAEN 4621.

Este COMCEREAL SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare COMCEREAL SA (CUI 8230951) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este COMCEREAL SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, COMCEREAL SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în COMCEREAL SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru COMCEREAL SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este COMCEREAL SA plătitoare de TVA?

Da, COMCEREAL SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a COMCEREAL SA?

În anul 2025, COMCEREAL SA a raportat o cifră de afaceri de 101.609 lei și un număr mediu de 1 angajat, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu COMCEREAL SA?

Firmoscop analizează COMCEREAL SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Braşov

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4621 din Brașov, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Brașov

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 2 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.