Sari la conținut
FirmoscopFirmeDâmbovița › IMUT SA

IMUT SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Sector 4 Mun. Bucureşti
CUI 935493 · J40/11451/2005
Atenție sporită Re-verificat · 6 septembrie 2026
În funcțiuneDatorii ANAF · 21 mil. leiPlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Atenție sporită

Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire IMUT SA
Cod fiscal (CIF) RO935493
Nr. Reg. Comerțului J40/11451/2005
Sediu social Str. Lămâiţei nr. 44, LOCUINTA C1,PARTER, CAMERA 4, Sector 4 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI, 40552
Telefon 0245665660

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 6 septembrie 2026.

Reprezentanți

AKTIV-LEX INSOLVENŢĂ SPRL · lichidator judiciarGIUCA TRANDAFIR · administrator specialSAVU CRISTINA · reprezentant al persoanei juridice

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareTRANSFER(SOSIRE) din data 02.03.2018
CAEN2529 · Producția de rezervoare, cisterne și containere metalice
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)20.674.571 lei la 30 iunie 2026
Formă de proprietateProprietate mixta-de stat si privat autohton

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 6 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 6 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 6 septembrie 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 20.674.571 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 6 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 6 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută IMUT SA după CUI 935493 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Critică
scor 20/100
Cifră de afaceri 2024
3.866.891 lei
-11.0% vs 2023
Profit net 2024
-1.799.791 lei
-3816.7% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă-46.5%
Termen de plată sugeratdoar avans

Doar cu plata în avans — situația financiară e critică. · Capitaluri proprii negative — firma valorează pe hârtie mai puțin decât datorează. · Pierdere în ultimul an raportat. · Datoriile depășesc cifra de afaceri anuală.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2011: 9.825.344 lei20112012: 8.712.004 lei20122013: 6.061.029 lei20132014: 10.844.265 lei20142015: 9.929.640 lei20152016: 8.880.634 lei20162019: 3.136.695 lei20192020: 2.460.918 lei20202021: 3.494.912 lei20212022: 3.313.440 lei20222023: 4.324.244 lei20232024: 3.866.891 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 3.866.891 lei -1.799.791 lei 80
2023 4.324.244 lei 48.424 lei 70
2022 3.313.440 lei -931.533 lei 70
2021 3.494.912 lei -991.138 lei 73
2020 2.460.918 lei -1.919.359 lei 91
2019 3.136.695 lei -1.308.246 lei 104
2016 8.880.634 lei -3.277.518 lei 191
2015 9.929.640 lei -4.281.394 lei 184
2014 10.844.265 lei -4.093.918 lei 159
2013 6.061.029 lei -1.379.316 lei 177
2012 8.712.004 lei -2.523.635 lei 189
2011 9.825.344 lei -1.208.930 lei 219
2010 8.020.932 lei -257.590 lei 208
2009 9.345.738 lei -1.279.165 lei 234
2008 20.807.090 lei 1.010.771 lei 324

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 15 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2015 și 2016, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20152016
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leinunu
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 2.275 zile+521 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 180 zile+16 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -46,54%−47,66 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 268,96%+40,77 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,37×−0,07 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) -20,09%−20,62 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -168,96%−40,77 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 48.336 lei−13.439 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,43× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1.451,54×+1.407,08 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 0 zile−8 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -31,76%−32,89 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

18,1%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 1.415 din 7.803 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 10,5% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 1 din 16 firme active cu bilanț depus (CAEN 2529)
Vechime relativămai veche decât 98% dintre cele 40 firme active din sector
SectorCAEN 2529 · Producția de rezervoare, cisterne și containere metalice →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume9
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 28 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Moreni → Sector 4 Mun. Bucureşti
  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → TRANSFER(SOSIRE) din data 02.03.2018
  • 14 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J15/251/1991 → J40/11451/2005
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 02.03.2018 → radiată
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Dâmboviţa
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 4 → Municipiul Moreni
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/11451/2005 → J15/251/1991
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Dâmboviţa → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Moreni → Bucureşti Sectorul 4
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J15/251/1991 → J40/11451/2005
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Dâmboviţa
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 4 → Municipiul Moreni
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/11451/2005 → J15/251/1991
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Dâmboviţa → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Municipiul Moreni → Bucureşti Sectorul 4

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru IMUT SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți IMUT SA? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

IMUT SA, cu sediul în Sector 4 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 935493, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J40/11451/2005. Firma a fost înființată la data de 30 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Producția de rezervoare, cisterne și containere metalice (CAEN 2529).

La ultima verificare, IMUT SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 21 mil. lei. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 3.866.891 lei și un rezultat net de -1.799.791 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 6 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are IMUT SA?

IMUT SA (CUI 935493) are verdict roșu („Atenție sporită”) la verificarea din 6 septembrie 2026. Situație financiară critică, din ultimul bilanț depus. Recomandarea care iese din cifre e colaborarea doar cu plata în avans.

Ce loc ocupă IMUT SA în sectorul său?

IMUT SA ocupă locul 1 din 16 firme active cu bilanț depus în CAEN 2529 (Producția de rezervoare, cisterne și containere metalice), după cifra de afaceri.

Cât de veche este IMUT SA față de firmele din același domeniu?

IMUT SA este mai veche decât 98% dintre cele 40 firme active cu CAEN 2529.

Este IMUT SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare IMUT SA (CUI 935493) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este IMUT SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, IMUT SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Are IMUT SA datorii la stat?

La ultima verificare, IMUT SA figura cu restanțe de 20.674.571 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în IMUT SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru IMUT SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este IMUT SA plătitoare de TVA?

Da, IMUT SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a IMUT SA?

În anul 2024, IMUT SA a raportat o cifră de afaceri de 3.866.891 lei și un număr mediu de 80 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu IMUT SA?

Firmoscop analizează IMUT SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Mergi mai departe

Firme din Dâmbovița

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Semnalele care prevestesc insolvența

Ce se vede în date înainte ca o firmă să intre în procedură.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 6 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.