Sari la conținut
Firmoscop › Firme › București › MARCTEL - S.I.T. SRL

MARCTEL - S.I.T. SRL

Înființată în 1998 · 28 de ani vechime · Sector 5 Mun. Bucureşti
CUI 10453050 · J1998003483403
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 3 noiembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire MARCTEL - S.I.T. SRL
Cod fiscal (CIF) RO10453050
Nr. Reg. Comerțului J1998003483403
Sediu social DR. LOUIS PASTEUR nr. 8, et. 1 si 2, DEMISOL, PARTER SI CONSTRUCTIE ANEXA, Bucureşti Sectorul 5, 50535
Telefon 0214109540

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Reprezentanți

STEFANESCU GHEORGHE · administratorPANTEA PETRU CĂLIN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Starefuncțiune
CAEN6190 · Alte activități de telecomunicații
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat autohton si strain

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 3 noiembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 3 noiembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută MARCTEL - S.I.T. SRL după CUI 10453050 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
52.066.109 lei
+36,0% vs 2024
Profit net 2025
3.244.897 lei
+40,8% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă6.2%
Față de sectorpeste 36% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 521 de firme din Alte activități de telecomunicații care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 17,0%.

Mărime față de sector76 de angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 545 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.6×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 3.074.700 lei20142015: 11.323.794 lei20152016: 6.471.979 lei20162017: 10.535.665 lei20172018: 17.039.607 lei20182019: 27.095.473 lei20192020: 41.388.629 lei20202021: 25.594.198 lei20212022: 23.990.901 lei20222023: 24.088.354 lei20232024: 38.359.872 lei20242025: 52.066.109 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 52.066.109 lei 3.244.897 lei 76
2024 38.359.872 lei 2.303.924 lei 69
2023 24.088.354 lei 1.005.562 lei 65
2022 23.990.901 lei 2.217.563 lei 58
2021 25.594.198 lei 1.653.058 lei 59
2020 41.388.629 lei 192.148 lei 57
2019 27.095.473 lei 21.795 lei 67
2018 17.039.607 lei 1.542.935 lei 56
2017 10.535.665 lei 970.874 lei 51
2016 6.471.979 lei 151.912 lei 45
2015 11.323.794 lei 480.965 lei 44
2014 3.074.700 lei -1.710.474 lei 48
2013 5.022.460 lei -672.967 lei 59
2012 4.403.064 lei -4.311.181 lei 76
2011 10.630.141 lei 153.105 lei 86
2010 16.940.665 lei 1.646.397 lei 90
2009 12.555.823 lei 251.018 lei 92
2008 23.904.274 lei 3.796.805 lei 83

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 62 de zile−30 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 43 de zile−17 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 6,23%+0,22 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 35,16%−7,98 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,84×+0,52 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,64×−0,19 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 23,43%+3,77 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 12,9%+2,64 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 55,05%+2,89 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 685.080 lei+129.140 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,07×+0,36 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 9,5×+1,94 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 38 de zile−10 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 7,45%−0,13 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 12 din 804 firme active cu bilanț depus (CAEN 6190)
Vechime relativămai veche decât 94% dintre cele 1.368 de firme active din sector
SectorCAEN 6190 · Alte activități de telecomunicații →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)174
Valoare totală (2024–2026)91.157.667 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați39 · 285.694.392 lei

Autorități: MINISTERUL APARARII - UNITATEA MILITARA 02574, INSPECTORATUL GENERAL AL POLITIEI DE FRONTIERA, Ministerul Apararii Nationale - Unitatea Militara 02638

Achiziții directe (SEAP)50
Valoare totală (2024–2026)1.457.384 lei

Cumpărători: R.A. ROMATSA - ADMINISTRATIA ROMANA A SERVICIILOR DE TRAFIC AERIAN, Ministerul Apararii - U.M. 02000, Garda de Coasta

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume30
Dintre care radiate (închise)19

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru MARCTEL - S.I.T. SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți MARCTEL - S.I.T. SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

MARCTEL - S.I.T. SRL, cu sediul în Sector 5 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 10453050, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1998003483403. Firma a fost înființată la data de 21 aprilie 1998 și are ca obiect principal de activitate Alte activități de telecomunicații (CAEN 6190).

La ultima verificare, MARCTEL - S.I.T. SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 52.066.109 lei și un rezultat net de 3.244.897 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are MARCTEL - S.I.T. SRL?

MARCTEL - S.I.T. SRL (CUI 10453050) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 3 noiembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă MARCTEL - S.I.T. SRL în sectorul său?

MARCTEL - S.I.T. SRL ocupă locul 12 din 804 firme active cu bilanț depus în CAEN 6190 (Alte activități de telecomunicații), după cifra de afaceri.

Cât de veche este MARCTEL - S.I.T. SRL față de firmele din același domeniu?

MARCTEL - S.I.T. SRL este mai veche decât 94% dintre cele 1.368 de firme active cu CAEN 6190.

Este MARCTEL - S.I.T. SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare MARCTEL - S.I.T. SRL (CUI 10453050) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este MARCTEL - S.I.T. SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, MARCTEL - S.I.T. SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în MARCTEL - S.I.T. SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru MARCTEL - S.I.T. SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este MARCTEL - S.I.T. SRL plătitoare de TVA?

Da, MARCTEL - S.I.T. SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a MARCTEL - S.I.T. SRL?

În anul 2025, MARCTEL - S.I.T. SRL a raportat o cifră de afaceri de 52.066.109 lei și un număr mediu de 76 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu MARCTEL - S.I.T. SRL?

Firmoscop analizează MARCTEL - S.I.T. SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 6190 din București, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.