Sari la conținut
FirmoscopFirmeBrașov › NELSAND SA

NELSAND SA

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Braşov
CUI 1114755 · J1991001064083
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire NELSAND SA
Cod fiscal (CIF) RO1114755
Nr. Reg. Comerțului J1991001064083
Sediu social Bld. Griviţei nr. A-104, Mun. Braşov
Telefon 0268440733

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

TURCU ALEXANDRA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 26.11.1992
CAEN4634 · Comerț cu ridicata al băuturilor
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat autohton si strain

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută NELSAND SA după CUI 1114755 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
2.518.492 lei
-25.0% vs 2024
Profit net 2025
78.055 lei
-81.8% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă3.1%
Față de sectorpeste 51% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 1.357 de firme din Comerț cu ridicata nespecializat de produse alimentare, băuturi și tutun care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,9%.

Mărime față de sector5 angajați · peste 62% din sector

Mediana sectorului: 3 angajați, din 1.310 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.3×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 3.756.113 lei20142015: 1.988.485 lei20152016: 2.132.723 lei20162017: 1.450.881 lei20172018: 1.510.926 lei20182019: 1.440.731 lei20192020: 938.770 lei20202021: 1.501.444 lei20212022: 1.746.395 lei20222023: 3.005.595 lei20232024: 3.348.759 lei20242025: 2.518.492 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 2.518.492 lei 78.055 lei 5
2024 3.348.759 lei 429.925 lei 5
2023 3.005.595 lei 352.274 lei 7
2022 1.746.395 lei 527.478 lei 6
2021 1.501.444 lei 63.381 lei 10
2020 938.770 lei 159.672 lei 9
2019 1.440.731 lei -637.447 lei 7
2018 1.510.926 lei 244.921 lei 7
2017 1.450.881 lei 1.362.163 lei 10
2016 2.132.723 lei 784 lei 11
2015 1.988.485 lei 900 lei 11
2014 3.756.113 lei 19.427 lei 14
2013 7.232.503 lei 5.526 lei 13
2012 1.515.929 lei 2.844 lei 12
2011 2.018.435 lei 348.738 lei 16
2010 2.334.191 lei 541.109 lei 19
2009 3.081.360 lei 375.000 lei 14
2008 2.703.917 lei 621.009 lei 14

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 245 zile+138 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 195 zile+100 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 3,1%−9,74 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 23,3%+9,05 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 4,29×−2,73 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,3×+0,13 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 1,4%−5,84 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 1,08%−5,13 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 76,7%−9,05 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 503.698 lei−166.054 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,35×−0,13 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,12×−0,47 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 325 zile+95 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 2,61%−7,67 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

6,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 6.779 din 109.944 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,4% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 213 din 934 firme active cu bilanț depus (CAEN 4634)
Vechime relativămai veche decât 100% dintre cele 1.620 firme active din sector
SectorCAEN 4634 · Comerț cu ridicata al băuturilor →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)4
Valoare totală (2024–2025)14.072 lei

Cumpărători: GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR10 PRIMII PASI, GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR 2 RASNOV, COMUNA TELIU

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2025.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume4
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: este menționat un recurs/sunt menționate recursuri → INREGISTRAT din data 26.11.1992
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 26.11.1992 → este menționat un recurs/sunt menționate recursuri

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru NELSAND SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți NELSAND SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru NELSAND SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

NELSAND SA, cu sediul în Mun. Braşov, are codul unic de înregistrare (CUI) 1114755, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991001064083. Firma a fost înființată la data de 26 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al băuturilor (CAEN 4634).

La ultima verificare, NELSAND SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 2.518.492 lei și un rezultat net de 78.055 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are NELSAND SA?

NELSAND SA (CUI 1114755) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă NELSAND SA în sectorul său?

NELSAND SA ocupă locul 213 din 934 firme active cu bilanț depus în CAEN 4634 (Comerț cu ridicata al băuturilor), după cifra de afaceri.

Cât de veche este NELSAND SA față de firmele din același domeniu?

NELSAND SA este mai veche decât 100% dintre cele 1.620 firme active cu CAEN 4634.

Este NELSAND SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare NELSAND SA (CUI 1114755) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este NELSAND SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, NELSAND SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în NELSAND SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru NELSAND SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este NELSAND SA plătitoare de TVA?

Da, NELSAND SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a NELSAND SA?

În anul 2025, NELSAND SA a raportat o cifră de afaceri de 2.518.492 lei și un număr mediu de 5 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu NELSAND SA?

Firmoscop analizează NELSAND SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Braşov

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Brașov

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.