Sari la conținut
FirmoscopFirmeIași › MARCO TRADING SRL

MARCO TRADING SRL

Înființată în 1999 · 27 ani vechime · Mun. Iaşi
CUI 11896691 · J22/431/1999
Fără probleme găsite Re-verificat · 24 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire MARCO TRADING SRL
Cod fiscal (CIF) RO11896691
Nr. Reg. Comerțului J22/431/1999
Sediu social Str. George Emil Palade nr. 23, camera 1, Mun. Iaşi, 700047
Telefon 0745628773

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 24 august 2026.

Reprezentanți

STÎRCIA MARIUS SEBASTIAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 30.06.1999
CAEN6202 · Activități de consultanță în tehnologia informației
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 24 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 24 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 24 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 24 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 24 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută MARCO TRADING SRL după CUI 11896691 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 93/100
Cifră de afaceri 2025
720.452 lei
-31.0% vs 2024
Profit net 2025
192.182 lei
-21.2% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă26.7%
Față de sectorpeste 81% din sector · în primul sfert al sectorului

Comparat cu 1.331 de firme din Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 8,1%.

Mărime față de sector3 angajați · peste 63% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.239 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.1×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 266.486 lei20142015: 497.643 lei20152016: 521.245 lei20162017: 558.001 lei20172018: 507.468 lei20182019: 938.211 lei20192020: 733.645 lei20202021: 841.140 lei20212022: 1.301.911 lei20222023: 1.406.767 lei20232024: 1.050.656 lei20242025: 720.452 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 720.452 lei 192.182 lei 3
2024 1.050.656 lei 243.829 lei 1
2023 1.406.767 lei 650.411 lei 1
2022 1.301.911 lei 426.685 lei 1
2021 841.140 lei 172.542 lei 1
2020 733.645 lei 312.396 lei 1
2019 938.211 lei 541.310 lei 4
2018 507.468 lei 203.958 lei 3
2017 558.001 lei 223.734 lei 2
2016 521.245 lei 117.851 lei 3
2015 497.643 lei 147.338 lei 3
2014 266.486 lei 34.788 lei 2
2013 220.857 lei 14.536 lei 2
2012 121.713 lei -10.706 lei 2
2011 127.031 lei -23.827 lei 1
2010 152.262 lei -22.127 lei 1
2009 322.633 lei 24.123 lei 2
2008 465.381 lei 96.986 lei 3

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 79 zile+32 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 189 zile−13 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 26,68%+3,47 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 10,67%+2,85 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 9,38×−3,41 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,12× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 14,68%−0,6 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 13,12%−0,97 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 89,33%−2,85 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 240.151 lei−810.505 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,49×−0,12 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 4,13×−1,98 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 88 zile+28 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 47,07%+13,38 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,3%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri în cădere, firmă mică — 500 din 4.860 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 2,7% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 332 din 2.805 firme active cu bilanț depus (CAEN 6202)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 12.183 firme active din sector
SectorCAEN 6202 · Activități de consultanță în tehnologia informației →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)16
Valoare totală (2024–2026)173.719 lei

Cumpărători: UNIVERSITATEA TEHNICA GHEORGHE ASACHI DIN IASI, INSTITUTUL NATIONAL DE EXPERTIZE CRIMINALISTICE, AGENTIA PENTRU IMM IASI

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume2
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru MARCO TRADING SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți MARCO TRADING SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru MARCO TRADING SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

MARCO TRADING SRL, cu sediul în Mun. Iaşi, are codul unic de înregistrare (CUI) 11896691, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J22/431/1999. Firma a fost înființată la data de 30 iunie 1999 și are ca obiect principal de activitate Activități de consultanță în tehnologia informației (CAEN 6202).

La ultima verificare, MARCO TRADING SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 720.452 lei și un rezultat net de 192.182 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 24 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are MARCO TRADING SRL?

MARCO TRADING SRL (CUI 11896691) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 24 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă MARCO TRADING SRL în sectorul său?

MARCO TRADING SRL ocupă locul 332 din 2.805 firme active cu bilanț depus în CAEN 6202 (Activități de consultanță în tehnologia informației), după cifra de afaceri.

Cât de veche este MARCO TRADING SRL față de firmele din același domeniu?

MARCO TRADING SRL este mai veche decât 99% dintre cele 12.183 firme active cu CAEN 6202.

Este MARCO TRADING SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare MARCO TRADING SRL (CUI 11896691) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este MARCO TRADING SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, MARCO TRADING SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în MARCO TRADING SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru MARCO TRADING SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este MARCO TRADING SRL plătitoare de TVA?

Da, MARCO TRADING SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a MARCO TRADING SRL?

În anul 2025, MARCO TRADING SRL a raportat o cifră de afaceri de 720.452 lei și un număr mediu de 3 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu MARCO TRADING SRL?

Firmoscop analizează MARCO TRADING SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Iaşi

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: IT & Software în Iași →

Mergi mai departe

Firme din Iași

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 24 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.