Sari la conținut
FirmoscopFirmeBucurești › Holcim (Romania) SA

Holcim (Romania) SA

Înființată în 1999 · 26 ani vechime · Sector 2 Mun. Bucureşti
CUI 12253732 · J2002000399403
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVAMare contribuabil
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire Holcim (Romania) SA
Cod fiscal (CIF) RO12253732
Nr. Reg. Comerțului J2002000399403
Sediu social Şos. Pipera nr. 46D-46E-48, et. 6, OREGON PARK - CLADIREA B, Sector 2 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI
Telefon 2317709

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

VIDAL EP. MONOT CHRISTEL MARIE · administratorKOSTKA JIRI JUHANI · administratorDOBRE BOGDAN AURELIAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareTRANSFER(SOSIRE) din data 19.04.2023
CAEN2351 · Fabricarea cimentului
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Mare contribuabilDa · în evidența ANAF pentru firme mari
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat autohton si strain

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Cine deține firma

Firmă-mamă directăHolcim AG · Elveția

GLEIF (Global LEI Index) · actualizat 31 august 2026

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută Holcim (Romania) SA după CUI 12253732 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
2.957.826.877 lei
+2.0% vs 2024
Profit net 2025
534.457.653 lei
+48.7% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă18.1%
Datorii / capital1.8×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 974.382.895 lei20142015: 1.123.282.485 lei20152016: 1.015.648.887 lei20162017: 1.051.272.937 lei20172018: 1.270.577.540 lei20182019: 1.490.698.332 lei20192020: 1.604.089.083 lei20202021: 1.743.645.903 lei20212022: 2.242.146.845 lei20222023: 2.621.110.561 lei20232024: 2.891.661.290 lei20242025: 2.957.826.877 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 2.957.826.877 lei 534.457.653 lei 1164
2024 2.891.661.290 lei 359.403.848 lei 1193
2023 2.621.110.561 lei 448.453.934 lei 1162
2022 2.242.146.845 lei 427.760.452 lei 840
2021 1.743.645.903 lei 317.613.563 lei 781
2020 1.604.089.083 lei 279.687.187 lei 790
2019 1.490.698.332 lei 190.422.329 lei 798
2018 1.270.577.540 lei 182.109.766 lei 780
2017 1.051.272.937 lei 147.700.964 lei 755
2016 1.015.648.887 lei 127.603.428 lei 745
2015 1.123.282.485 lei 127.564.354 lei 744
2014 974.382.895 lei 72.414.006 lei 748
2013 893.261.834 lei -6.142.788 lei 816
2012 948.750.263 lei -37.762.101 lei 942
2011 943.855.284 lei 74.029.255 lei 948
2010 826.701.661 lei 33.429.723 lei 1055
2009 1.043.142.475 lei 91.325.980 lei 1295
2008 1.370.950.042 lei 111.140.932 lei 1409

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 222 zile+19 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 108 zile+40 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 18,07%+5,64 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 59,81%−1,19 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,67× active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 1,75×−0,11 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 52,15%+10,66 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 17,78%+4,16 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 34,1%+1,26 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 2.541.088 lei+117.231 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,98×−0,12 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 13,76×+1,34 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 27 zile−2 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 25,03%+7,47 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 1 din 8 firme active cu bilanț depus (CAEN 2351)
Vechime relativămai veche decât 77% dintre cele 13 firme active din sector
SectorCAEN 2351 · Fabricarea cimentului →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)36
Valoare totală (2024–2026)6.009.747 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați11 · 23.553.500 lei

Autorități: COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A., DRUMURI JUDETENE CONSTANTA SA, ADMINISTRATIA NATIONALA A REZERVELOR DE STAT SI PROBLEME SPECIALE

Achiziții directe (SEAP)21
Valoare totală (2024–2025)519.280 lei

Cumpărători: DIRECTIA DE INFRASTRUCTURA ȘI SERVICII BISTRITA, DRUMURI SI PODURI SA SIBIU, DIRECTIA DE INFRASTRUCTURA ȘI SERVICII - ACTIVITATE ECONOMICĂ

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume6
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: funcțiune → TRANSFER(SOSIRE) din data 19.04.2023
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: TRANSFER(SOSIRE) din data 19.04.2023 → funcțiune
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bihor → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Loc. Aleşd, Oraş Aleşd → Bucureşti Sectorul 2
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J05/684/1999 → J2002000399403
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Bihor
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 2 → Loc. Aleşd, Oraş Aleşd
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2002000399403 → J05/684/1999

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru Holcim (Romania) SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți Holcim (Romania) SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru Holcim (Romania) SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

Holcim (Romania) SA, cu sediul în Sector 2 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 12253732, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2002000399403. Firma a fost înființată la data de 14 octombrie 1999 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea cimentului (CAEN 2351).

La ultima verificare, Holcim (Romania) SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 2.957.826.877 lei și un rezultat net de 534.457.653 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are Holcim (Romania) SA?

Holcim (Romania) SA (CUI 12253732) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă Holcim (Romania) SA în sectorul său?

Holcim (Romania) SA ocupă locul 1 din 8 firme active cu bilanț depus în CAEN 2351 (Fabricarea cimentului), după cifra de afaceri.

Cât de veche este Holcim (Romania) SA față de firmele din același domeniu?

Holcim (Romania) SA este mai veche decât 77% dintre cele 13 firme active cu CAEN 2351.

Este Holcim (Romania) SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare Holcim (Romania) SA (CUI 12253732) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este Holcim (Romania) SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, Holcim (Romania) SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în Holcim (Romania) SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru Holcim (Romania) SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este Holcim (Romania) SA plătitoare de TVA?

Da, Holcim (Romania) SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a Holcim (Romania) SA?

În anul 2025, Holcim (Romania) SA a raportat o cifră de afaceri de 2.957.826.877 lei și un număr mediu de 1164 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu Holcim (Romania) SA?

Firmoscop analizează Holcim (Romania) SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.