Sari la conținut
FirmoscopFirmeBrașov › INSTAL-DAC SRL

INSTAL-DAC SRL

Înființată în 1999 · 26 ani vechime · Mun. Braşov
CUI 12361556 · J1999000944087
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire INSTAL-DAC SRL
Cod fiscal (CIF) RO12361556
Nr. Reg. Comerțului J1999000944087
Sediu social Str. Nicolae Titulescu nr. 2, Mun. Braşov, 500010
Telefon 0745017409

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

BANGĂLĂ GEORGE FLAVIUS · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 05.11.1999
CAEN4684 · Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat autohton si strain

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută INSTAL-DAC SRL după CUI 12361556 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
57.871.717 lei
+7.0% vs 2024
Profit net 2025
2.700.431 lei
+0.9% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă4.7%
Față de sectorpeste 48% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 891 de firme din Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 4,9%.

Mărime față de sector29 angajați · peste 94% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 860 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.8×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 18.213.858 lei20142015: 21.512.792 lei20152016: 24.224.638 lei20162017: 32.624.351 lei20172018: 37.224.247 lei20182019: 38.222.914 lei20192020: 41.004.265 lei20202021: 54.919.587 lei20212022: 56.621.121 lei20222023: 56.852.935 lei20232024: 53.908.752 lei20242025: 57.871.717 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 57.871.717 lei 2.700.431 lei 29
2024 53.908.752 lei 2.677.439 lei 29
2023 56.852.935 lei 3.213.595 lei 29
2022 56.621.121 lei 4.882.893 lei 29
2021 54.919.587 lei 4.812.065 lei 26
2020 41.004.265 lei 2.371.231 lei 22
2019 38.222.914 lei 1.883.706 lei 24
2018 37.224.247 lei 1.832.005 lei 25
2017 32.624.351 lei 1.374.600 lei 26
2016 24.224.638 lei 429.020 lei 21
2015 21.512.792 lei 343.669 lei 20
2014 18.213.858 lei 284.511 lei 19
2013 14.439.790 lei 145.493 lei 19
2012 15.383.937 lei 165.203 lei 20
2011 11.133.695 lei 73.754 lei 16
2010 9.791.801 lei -492.633 lei 17
2009 13.368.486 lei -641.944 lei 21
2008 26.500.331 lei 1.193.930 lei 21

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50nunu

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 62 zile+12 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 50 zile+15 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 4,67%−0,3 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 46,27%+6,79 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,16×−0,37 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,85×+0,21 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 23,44%+0,4 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 12,78%−1,4 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 54,53%−7,01 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 1.995.576 lei+136.654 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,74×−0,12 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 6,35×+0,63 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 57 zile−7 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 5,84%−0,34 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 30 din 718 firme active cu bilanț depus (CAEN 4684)
Vechime relativămai veche decât 86% dintre cele 862 firme active din sector
SectorCAEN 4684 · Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire →

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru INSTAL-DAC SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți INSTAL-DAC SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru INSTAL-DAC SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

INSTAL-DAC SRL, cu sediul în Mun. Braşov, are codul unic de înregistrare (CUI) 12361556, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1999000944087. Firma a fost înființată la data de 5 noiembrie 1999 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire (CAEN 4684).

La ultima verificare, INSTAL-DAC SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 57.871.717 lei și un rezultat net de 2.700.431 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are INSTAL-DAC SRL?

INSTAL-DAC SRL (CUI 12361556) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă INSTAL-DAC SRL în sectorul său?

INSTAL-DAC SRL ocupă locul 30 din 718 firme active cu bilanț depus în CAEN 4684 (Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire), după cifra de afaceri.

Cât de veche este INSTAL-DAC SRL față de firmele din același domeniu?

INSTAL-DAC SRL este mai veche decât 86% dintre cele 862 firme active cu CAEN 4684.

Este INSTAL-DAC SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare INSTAL-DAC SRL (CUI 12361556) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este INSTAL-DAC SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, INSTAL-DAC SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în INSTAL-DAC SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru INSTAL-DAC SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este INSTAL-DAC SRL plătitoare de TVA?

Da, INSTAL-DAC SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a INSTAL-DAC SRL?

În anul 2025, INSTAL-DAC SRL a raportat o cifră de afaceri de 57.871.717 lei și un număr mediu de 29 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu INSTAL-DAC SRL?

Firmoscop analizează INSTAL-DAC SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Braşov

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Brașov

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.