Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Prahova › BENDIX SRL

BENDIX SRL

Înființată în 2000 · 26 de ani vechime · Sat Filipeştii de Pădure, Comuna Filipeştii de Pădure
CUI 12566845 · J2000000036296
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 3 noiembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Câte zile termen și cât plafon? Deblochezi cu emailul, gratuit.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire BENDIX SRL
Cod fiscal (CIF) RO12566845
Nr. Reg. Comerțului J2000000036296
Sediu social Sat DITESTI, Sat Filipeştii de Pădure, Comuna Filipeştii de Pădure, jud. Prahova, 2067
Telefon 0721236349

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Reprezentanți

TOMA-APOSTOL IONUȚ · administrator

Identitate

Starefuncțiune
CAEN4672 · Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 4 noiembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 3 noiembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 4 noiembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 3 noiembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută BENDIX SRL după CUI 12566845 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 85/100
Cifră de afaceri 2025
639.416 lei
-27,0% vs 2024
Profit net 2025
-39.142 lei
+55,5% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-6.1%
Față de sectorpeste 14% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 2.027 de firme din Comerț cu ridicata al metalelor și minereurilor metalice care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,5%.

Mărime față de sector2 angajați · peste 51% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.898 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.3×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 1.164.064 lei20142015: 970.844 lei20152016: 852.897 lei20162017: 863.599 lei20172018: 746.978 lei20182019: 702.612 lei20192020: 832.466 lei20202021: 834.515 lei20212022: 915.098 lei20222023: 798.118 lei20232024: 872.250 lei20242025: 639.416 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 639.416 lei -39.142 lei 2
2024 872.250 lei -87.940 lei 1
2023 798.118 lei 33.775 lei 2
2022 915.098 lei 95.851 lei 2
2021 834.515 lei 89.301 lei 2
2020 832.466 lei 125.040 lei 2
2019 702.612 lei 86.297 lei 2
2018 746.978 lei 55.510 lei 2
2017 863.599 lei 50.894 lei 2
2016 852.897 lei 51.194 lei 3
2015 970.844 lei 78.396 lei 3
2014 1.164.064 lei 125.052 lei 2
2013 1.223.122 lei 113.077 lei 2
2012 1.694.347 lei 119.079 lei 3
2011 2.781.020 lei 429.776 lei 2
2010 3.224.054 lei 564.603 lei 2
2009 1.347.983 lei 42.230 lei 4
2008 1.951.312 lei 153.496 lei 4

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 269 de zile+125 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 33 de zile+7 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -6,12%+3,96 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 21,94%+5,23 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 4,56×−1,42 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,28×+0,08 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -2,32%+2,77 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -1,82%+2,44 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 78,53%−5,29 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 319.708 lei−552.542 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,3×−0,12 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,4×−0,21 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 906 zile+304 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -3,62%+3,5 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

9,3%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 544 din 5.862 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,7% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 888 din 1.634 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4672)
Vechime relativămai veche decât 86% dintre cele 2.258 de firme active din sector
SectorCAEN 4672 · Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule →

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru BENDIX SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți BENDIX SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

BENDIX SRL, cu sediul în Sat Filipeştii de Pădure, Comuna Filipeştii de Pădure, are codul unic de înregistrare (CUI) 12566845, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2000000036296. Firma a fost înființată la data de 13 ianuarie 2000 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule (CAEN 4672).

La ultima verificare, BENDIX SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 639.416 lei și un rezultat net de -39.142 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are BENDIX SRL?

BENDIX SRL (CUI 12566845) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 3 noiembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă BENDIX SRL în sectorul său?

BENDIX SRL ocupă locul 888 din 1.634 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4672 (Comerț cu ridicata al pieselor și accesoriilor pentru autovehicule), după cifra de afaceri.

Cât de veche este BENDIX SRL față de firmele din același domeniu?

BENDIX SRL este mai veche decât 86% dintre cele 2.258 de firme active cu CAEN 4672.

Este BENDIX SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare BENDIX SRL (CUI 12566845) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este BENDIX SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, BENDIX SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în BENDIX SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru BENDIX SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este BENDIX SRL plătitoare de TVA?

Da, BENDIX SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a BENDIX SRL?

În anul 2025, BENDIX SRL a raportat o cifră de afaceri de 639.416 lei și un număr mediu de 2 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu BENDIX SRL?

Firmoscop analizează BENDIX SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Prahova

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4672 din Prahova, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Prahova

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.