Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Alba › SILCO GRUP SRL

SILCO GRUP SRL

Înființată în 2000 · 26 de ani vechime · Mun. Alba Iulia
CUI 12840656 · J2000000129019
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 26 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire SILCO GRUP SRL
Cod fiscal (CIF) RO12840656
Nr. Reg. Comerțului J2000000129019
Sediu social Str. B. P. HASDEU nr. 21, bl. D1, et. 2, ap. 7, Municipiul Alba Iulia, 2500

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Reprezentanți

LUPȘE VASILE SORIN · administrator

Identitate

Starefuncțiune
CAEN4643 · Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 26 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 26 octombrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută SILCO GRUP SRL după CUI 12840656 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 85/100
Cifră de afaceri 2025
376.684 lei
+2,0% vs 2024
Profit net 2025
-27.891 lei
+61,7% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-7.4%
Față de sectorpeste 15% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 546 de firme din Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,8%.

Mărime față de sector2 angajați · peste 48% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 553 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.7×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 855.688 lei20142015: 659.052 lei20152016: 770.542 lei20162017: 986.854 lei20172018: 959.453 lei20182019: 664.321 lei20192020: 435.794 lei20202021: 615.680 lei20212022: 643.735 lei20222023: 588.915 lei20232024: 368.132 lei20242025: 376.684 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 376.684 lei -27.891 lei 2
2024 368.132 lei -72.757 lei 3
2023 588.915 lei -40.272 lei 3
2022 643.735 lei 18.063 lei 3
2021 615.680 lei 51.020 lei 3
2020 435.794 lei 24.420 lei 3
2019 664.321 lei 75.640 lei 4
2018 959.453 lei 249.591 lei 4
2017 986.854 lei 69.577 lei 4
2016 770.542 lei 70.594 lei 4
2015 659.052 lei 54.151 lei 4
2014 855.688 lei 88.974 lei 4
2013 509.148 lei 6.419 lei 6
2012 657.381 lei 26.131 lei 6
2011 579.591 lei 36.699 lei 6
2010 559.915 lei 25.509 lei 6
2009 509.754 lei 24.408 lei 6
2008 599.651 lei 66.219 lei 5

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 268 de zile+210 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 39 de zile−64 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -7,4%+12,36 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 39,47%+32,13 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,53×−11,09 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,65×+0,57 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -6,58%+3,35 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -3,98%+5,22 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 60,53%−32,13 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 188.342 lei+65.631 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,54×+0,07 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,98× cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 184 de zile+3 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -5,14%+9,46 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

12,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 2.791 din 22.871 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · la fel ca media

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 451 din 872 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4643)
Vechime relativămai veche decât 82% dintre cele 1.313 firme active din sector
SectorCAEN 4643 · Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)11
Valoare totală (2024–2026)17.499 lei

Cumpărători: CAMINUL PENTRU PERSOANE VARSTNICE, LICEUL CU PROGRAM SPORTIV

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru SILCO GRUP SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți SILCO GRUP SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

SILCO GRUP SRL, cu sediul în Mun. Alba Iulia, are codul unic de înregistrare (CUI) 12840656, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2000000129019. Firma a fost înființată la data de 29 martie 2000 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor (CAEN 4643).

La ultima verificare, SILCO GRUP SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 376.684 lei și un rezultat net de -27.891 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are SILCO GRUP SRL?

SILCO GRUP SRL (CUI 12840656) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 26 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă SILCO GRUP SRL în sectorul său?

SILCO GRUP SRL ocupă locul 451 din 872 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4643 (Comerț cu ridicata al aparatelor electrice de uz gospodăresc, al aparatelor de radio și televizoarelor), după cifra de afaceri.

Cât de veche este SILCO GRUP SRL față de firmele din același domeniu?

SILCO GRUP SRL este mai veche decât 82% dintre cele 1.313 firme active cu CAEN 4643.

Este SILCO GRUP SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare SILCO GRUP SRL (CUI 12840656) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este SILCO GRUP SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, SILCO GRUP SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în SILCO GRUP SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru SILCO GRUP SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este SILCO GRUP SRL plătitoare de TVA?

Da, SILCO GRUP SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a SILCO GRUP SRL?

În anul 2025, SILCO GRUP SRL a raportat o cifră de afaceri de 376.684 lei și un număr mediu de 2 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu SILCO GRUP SRL?

Firmoscop analizează SILCO GRUP SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Alba

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4643 din Alba, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Alba

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.