Sari la conținut
FirmoscopFirmeBucurești › TELEFERIC PRAHOVA SA

TELEFERIC PRAHOVA SA

Înființată în 2000 · 26 ani vechime · Sector 1 Mun. Bucureşti
CUI 13236004 · J2023005599403
Fără probleme găsite Re-verificat · 25 august 2026
În funcțiuneDatorii ANAF · 18 mil. leiPlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire TELEFERIC PRAHOVA SA
Cod fiscal (CIF) RO13236004
Nr. Reg. Comerțului J2023005599403
Sediu social Bld. Aviatorilor nr. 45, et. 6, CAMERA 1, Sector 1 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI, 11853
Telefon 0244311939

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 25 august 2026.

Reprezentanți

ROVIGO SPRL FILIALA BRAŞOV · lichidator judiciarSIERRA QUADRANT SPRL FILIALA BUCUREŞTI · administrator judiciarTĂNASĂ ŞI ASOCIAŢII SPRL · administrator judiciarTUDOSE ANA · reprezentant al persoanei juridiceROŞU COSTINELA-CRISTINA · administrator special

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 22.03.2023
CAEN4934 · Transporturi de pasageri cu funiculare, teleferice și schilifturi
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)18.230.735 lei la 30 iunie 2026

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 25 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 25 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 25 august 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 18.230.735 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 25 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută TELEFERIC PRAHOVA SA după CUI 13236004 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 85/100
Cifră de afaceri 2024
16.162.152 lei
-16.0% vs 2023
Profit net 2024
-484.394 lei
-106.3% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă-3.0%
Față de sectorpeste 27% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 6.248 de firme din Alte transporturi terestre de călători n.c.a. care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 6,7%.

Mărime față de sector31 angajați · peste 98% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 6.861 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital0.8×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 12.410.378 lei20132014: 11.787.937 lei20142015: 14.357.675 lei20152016: 13.669.958 lei20162017: 14.901.667 lei20172018: 16.092.484 lei20182019: 19.730.631 lei20192020: 13.515.493 lei20202021: 22.356.737 lei20212022: 21.691.083 lei20222023: 19.275.759 lei20232024: 16.162.152 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 16.162.152 lei -484.394 lei 31
2023 19.275.759 lei 7.689.493 lei 34
2022 21.691.083 lei 22.321 lei 49
2021 22.356.737 lei 3.926.676 lei 83
2020 13.515.493 lei -1.168.851 lei 105
2019 19.730.631 lei 349.227 lei 109
2018 16.092.484 lei -268.343 lei 109
2017 14.901.667 lei -5.255.622 lei 117
2016 13.669.958 lei -5.287.865 lei 120
2015 14.357.675 lei -1.917.212 lei 115
2014 11.787.937 lei -3.605.815 lei 121
2013 12.410.378 lei -2.385.912 lei 112
2012 12.896.618 lei -1.166.412 lei 105
2011 12.887.499 lei 626.718 lei 118
2010 13.069.507 lei 456.251 lei 121
2009 13.204.451 lei -711.725 lei 112
2008 13.710.988 lei 1.127.469 lei 107

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2020 și 2021, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20202021
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leinunu
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 319 zile+12 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 355 zile+46 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -3%−42,89 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 43,64%−2,75 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,29×+0,13 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,77×−0,09 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -2,65%−43,66 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -1,49%−23,51 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 56,35%+2,65 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 521.360 lei−45.574 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,5×−0,05 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 264,69×+46,21 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 1 zi−1 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -2,91%−49,42 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,9%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 136 din 1.249 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 3,8% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 2 din 18 firme active cu bilanț depus (CAEN 4934)
Vechime relativămai veche decât 67% dintre cele 21 firme active din sector
SectorCAEN 4934 · Transporturi de pasageri cu funiculare, teleferice și schilifturi →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)9
Valoare totală (2024–2026)95.930 lei

Cumpărători: UNITATEA MILITARA 02606 BUCURESTI, MINISTERUL APARARII - U.M. 01261 PITESTI, LICEUL TEORETIC "M. SAULESCU " PREDEAL

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume6
Dintre care în procedură de insolvență2
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 28 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 2 → Sector 1 Mun. Bucureşti
  • 15 iulie 2026Redenumire: TELEFERIC PRAHOVA SA → GENETRIX S.A.
  • 15 iulie 2026Schimbare stare juridică: radiată → INREGISTRAT din data 22.03.2023
  • 15 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/7073/2000 → J2023005599403
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 22.03.2023 → radiată
  • 13 iulie 2026Redenumire: GENETRIX S.A. → TELEFERIC PRAHOVA SA
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Braşov → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Loc. Predeal, Oraş Predeal → Bucureşti Sectorul 2
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J08/814/2002 → J40/7073/2000
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Braşov
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 1 → Loc. Predeal, Oraş Predeal
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2023005599403 → J08/814/2002
  • 13 iulie 2026Redenumire: TELEFERIC PRAHOVA SA → GENETRIX S.A.
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Bucureşti Sectorul 2 → Bucureşti Sectorul 1
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J40/7073/2000 → J2023005599403
  • 13 iulie 2026Redenumire: GENETRIX S.A. → TELEFERIC PRAHOVA SA
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Braşov → Bucureşti
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu: Loc. Predeal, Oraş Predeal → Bucureşti Sectorul 2
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J08/814/2002 → J40/7073/2000
  • 13 iulie 2026Schimbare sediu (județ): Bucureşti → Braşov

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru TELEFERIC PRAHOVA SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți TELEFERIC PRAHOVA SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru TELEFERIC PRAHOVA SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

TELEFERIC PRAHOVA SA, cu sediul în Sector 1 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 13236004, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2023005599403. Firma a fost înființată la data de 28 iulie 2000 și are ca obiect principal de activitate Transporturi de pasageri cu funiculare, teleferice și schilifturi (CAEN 4934).

La ultima verificare, TELEFERIC PRAHOVA SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 18 mil. lei. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 16.162.152 lei și un rezultat net de -484.394 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 25 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are TELEFERIC PRAHOVA SA?

TELEFERIC PRAHOVA SA (CUI 13236004) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 25 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă TELEFERIC PRAHOVA SA în sectorul său?

TELEFERIC PRAHOVA SA ocupă locul 2 din 18 firme active cu bilanț depus în CAEN 4934 (Transporturi de pasageri cu funiculare, teleferice și schilifturi), după cifra de afaceri.

Cât de veche este TELEFERIC PRAHOVA SA față de firmele din același domeniu?

TELEFERIC PRAHOVA SA este mai veche decât 67% dintre cele 21 firme active cu CAEN 4934.

Este TELEFERIC PRAHOVA SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare TELEFERIC PRAHOVA SA (CUI 13236004) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este TELEFERIC PRAHOVA SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, TELEFERIC PRAHOVA SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Are TELEFERIC PRAHOVA SA datorii la stat?

La ultima verificare, TELEFERIC PRAHOVA SA figura cu restanțe de 18.230.735 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în TELEFERIC PRAHOVA SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru TELEFERIC PRAHOVA SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este TELEFERIC PRAHOVA SA plătitoare de TVA?

Da, TELEFERIC PRAHOVA SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a TELEFERIC PRAHOVA SA?

În anul 2024, TELEFERIC PRAHOVA SA a raportat o cifră de afaceri de 16.162.152 lei și un număr mediu de 31 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu TELEFERIC PRAHOVA SA?

Firmoscop analizează TELEFERIC PRAHOVA SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Transport & Logistică în București →

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 25 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.