Sari la conținut
FirmoscopFirmeNeamț › VOLTA GRUP SRL

VOLTA GRUP SRL

Înființată în 2001 · 25 ani vechime · Mun. Piatra Neamţ
CUI 14101552 · J2001000315275
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire VOLTA GRUP SRL
Cod fiscal (CIF) RO14101552
Nr. Reg. Comerțului J2001000315275
Sediu social Str PLĂIEŞULUI nr. 13, Mun. Piatra Neamţ
Telefon 0744316356

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

VELEŞCU CĂTĂLIN-VASILE · administratorVELEŞCU ADRIANA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 31.07.2001
CAEN4664 · Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută VOLTA GRUP SRL după CUI 14101552 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 95/100
Cifră de afaceri 2025
164.668.085 lei
+18.0% vs 2024
Profit net 2025
1.955.535 lei
+381.7% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă1.2%
Față de sectorpeste 23% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 1.630 de firme din Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 8,3%.

Mărime față de sector135 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.577 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital3.7×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 19.679.586 lei20142015: 28.240.129 lei20152016: 29.280.412 lei20162017: 41.316.338 lei20172018: 50.590.571 lei20182019: 56.370.374 lei20192020: 70.173.106 lei20202021: 106.411.296 lei20212022: 195.035.595 lei20222023: 164.939.533 lei20232024: 139.942.398 lei20242025: 164.668.085 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 164.668.085 lei 1.955.535 lei 135
2024 139.942.398 lei 405.953 lei 141
2023 164.939.533 lei 1.033.997 lei 138
2022 195.035.595 lei 9.478.023 lei 144
2021 106.411.296 lei 2.998.732 lei 127
2020 70.173.106 lei 1.492.139 lei 115
2019 56.370.374 lei 89.884 lei 102
2018 50.590.571 lei 247.891 lei 95
2017 41.316.338 lei 527.380 lei 80
2016 29.280.412 lei 719.994 lei 56
2015 28.240.129 lei 1.160.535 lei 40
2014 19.679.586 lei 587.508 lei 30
2013 15.000.801 lei 424.399 lei 20
2012 13.850.218 lei 224.925 lei 21
2011 10.566.044 lei 92.170 lei 20
2010 5.017.616 lei 19.958 lei 16
2009 3.288.867 lei 6.550 lei 14
2008 1.973.247 lei 3.526 lei 6

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 164 zile−47 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 35 zile−4 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 1,19%+0,9 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 78,66%−3,18 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,27×+0,05 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 3,71×−0,78 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 9,79%+7,54 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 2,08%+1,67 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 21,21%+3 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 1.219.764 lei+227.265 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,75×+0,34 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 4,53×+1,41 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 81 zile−36 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 1,3%+0,99 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 16 din 1.399 firme active cu bilanț depus (CAEN 4664)
Vechime relativămai veche decât 86% dintre cele 1.710 firme active din sector
SectorCAEN 4664 · Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)238
Valoare totală (2024–2026)828.366 lei

Cumpărători: SPITALUL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA SF.SPIRIDON IASI, COMUNA RADUCANENI, Municipiul Marghita

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume7

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru VOLTA GRUP SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți VOLTA GRUP SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru VOLTA GRUP SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

VOLTA GRUP SRL, cu sediul în Mun. Piatra Neamţ, are codul unic de înregistrare (CUI) 14101552, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2001000315275. Firma a fost înființată la data de 7 august 2001 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente (CAEN 4664).

La ultima verificare, VOLTA GRUP SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 164.668.085 lei și un rezultat net de 1.955.535 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are VOLTA GRUP SRL?

VOLTA GRUP SRL (CUI 14101552) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă VOLTA GRUP SRL în sectorul său?

VOLTA GRUP SRL ocupă locul 16 din 1.399 firme active cu bilanț depus în CAEN 4664 (Comerț cu ridicata al altor mașini și echipamente), după cifra de afaceri.

Cât de veche este VOLTA GRUP SRL față de firmele din același domeniu?

VOLTA GRUP SRL este mai veche decât 86% dintre cele 1.710 firme active cu CAEN 4664.

Este VOLTA GRUP SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare VOLTA GRUP SRL (CUI 14101552) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este VOLTA GRUP SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, VOLTA GRUP SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în VOLTA GRUP SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru VOLTA GRUP SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este VOLTA GRUP SRL plătitoare de TVA?

Da, VOLTA GRUP SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a VOLTA GRUP SRL?

În anul 2025, VOLTA GRUP SRL a raportat o cifră de afaceri de 164.668.085 lei și un număr mediu de 135 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu VOLTA GRUP SRL?

Firmoscop analizează VOLTA GRUP SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Neamţ

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Neamț

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.