Sari la conținut
FirmoscopFirmeTimiș › TEXTIL POINT SRL

TEXTIL POINT SRL

Înființată în 2002 · 23 ani vechime · Sat Giroc Com. Giroc
CUI 14869365 · J2002001415357
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire TEXTIL POINT SRL
Cod fiscal (CIF) RO14869365
Nr. Reg. Comerțului J2002001415357
Sediu social Str. Timiş nr. 16A, CAMERA 2, Sat Giroc Com. Giroc, jud. TIMIŞ, 307220
Telefon 0732313030

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

FERCHIU LUDMILA-DORA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 09.09.2002
CAEN4641 · Comerț cu ridicata al produselor textile
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută TEXTIL POINT SRL după CUI 14869365 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 85/100
Cifră de afaceri 2025
4.115.582 lei
-5.0% vs 2024
Profit net 2025
-496.488 lei
-376.4% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă-12.1%
Față de sectorpeste 18% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 928 de firme din Comerț cu amănuntul al textilelor care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,5%.

Mărime față de sector16 angajați · peste 98% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 911 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.8×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 4.545.372 lei20142015: 5.645.850 lei20152016: 6.076.932 lei20162017: 5.790.656 lei20172018: 5.847.484 lei20182019: 5.721.132 lei20192020: 4.157.593 lei20202021: 4.343.117 lei20212022: 5.037.145 lei20222023: 4.610.105 lei20232024: 4.320.780 lei20242025: 4.115.582 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 4.115.582 lei -496.488 lei 16
2024 4.320.780 lei 179.633 lei 18
2023 4.610.105 lei 128.933 lei 18
2022 5.037.145 lei 131.326 lei 19
2021 4.343.117 lei -343.371 lei 18
2020 4.157.593 lei -171.792 lei 19
2019 5.721.132 lei 486.624 lei 24
2018 5.847.484 lei 308.555 lei 24
2017 5.790.656 lei 568.717 lei 24
2016 6.076.932 lei 800.768 lei 22
2015 5.645.850 lei 344.888 lei 20
2014 4.545.372 lei 129.031 lei 25
2013 4.490.157 lei 343.405 lei 24
2012 3.197.334 lei -8.062 lei 18
2011 3.499.039 lei 35.258 lei 17
2010 2.857.058 lei 126.016 lei 16
2009 2.732.282 lei 5.810 lei 16

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2009–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 221 zile−23 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 19 zile−2 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -12,06%−16,22 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 43,26%−0,13 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,31× active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,76× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -15,1%−19,85 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -8,61%−11,31 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 57,03%+0,09 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 257.224 lei+17.181 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,71×+0,06 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 0,75×+0,07 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 487 zile−46 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -10,51%−15,72 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

9,3%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 544 din 5.862 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,7% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 118 din 1.316 firme active cu bilanț depus (CAEN 4641)
Vechime relativămai veche decât 84% dintre cele 2.171 firme active din sector
SectorCAEN 4641 · Comerț cu ridicata al produselor textile →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)125
Valoare totală (2024–2026)391.075 lei

Cumpărători: OPERA NATIONALA BUCURESTI, Teatrul Dramatic I.D. Sirbu, TEATRUL DE NORD SATU MARE

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru TEXTIL POINT SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți TEXTIL POINT SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru TEXTIL POINT SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

TEXTIL POINT SRL, cu sediul în Sat Giroc Com. Giroc, are codul unic de înregistrare (CUI) 14869365, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2002001415357. Firma a fost înființată la data de 10 septembrie 2002 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al produselor textile (CAEN 4641).

La ultima verificare, TEXTIL POINT SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 4.115.582 lei și un rezultat net de -496.488 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are TEXTIL POINT SRL?

TEXTIL POINT SRL (CUI 14869365) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă TEXTIL POINT SRL în sectorul său?

TEXTIL POINT SRL ocupă locul 118 din 1.316 firme active cu bilanț depus în CAEN 4641 (Comerț cu ridicata al produselor textile), după cifra de afaceri.

Cât de veche este TEXTIL POINT SRL față de firmele din același domeniu?

TEXTIL POINT SRL este mai veche decât 84% dintre cele 2.171 firme active cu CAEN 4641.

Este TEXTIL POINT SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare TEXTIL POINT SRL (CUI 14869365) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este TEXTIL POINT SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, TEXTIL POINT SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în TEXTIL POINT SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru TEXTIL POINT SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este TEXTIL POINT SRL plătitoare de TVA?

Da, TEXTIL POINT SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a TEXTIL POINT SRL?

În anul 2025, TEXTIL POINT SRL a raportat o cifră de afaceri de 4.115.582 lei și un număr mediu de 16 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu TEXTIL POINT SRL?

Firmoscop analizează TEXTIL POINT SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Timiş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Timiș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.