Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Vaslui › STAR-CONSTRUCT SRL

STAR-CONSTRUCT SRL

Înființată în 2003 · 23 de ani vechime · Mun. Vaslui
CUI 15314826 · J2003000140374
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 3 noiembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Câte zile termen și cât plafon? Deblochezi cu emailul, gratuit.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire STAR-CONSTRUCT SRL
Cod fiscal (CIF) RO15314826
Nr. Reg. Comerțului J2003000140374
Sediu social Str. PODUL INALT nr. 4D, Municipiul Vaslui, 6500
Telefon 0745376681

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Reprezentanți

SAFIR GABRIELA-MARCELA · administrator

Identitate

Starefuncțiune
CAEN4100 · Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 3 noiembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 3 noiembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută STAR-CONSTRUCT SRL după CUI 15314826 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 79/100
Cifră de afaceri 2025
18.013.407 lei
+11,0% vs 2024
Profit net 2025
520.097 lei
-67,0% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă2.9%
Față de sectorpeste 32% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 28.633 de firme din Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 11,9%.

Mărime față de sector47 de angajați · peste 98% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 33.058 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital9.1×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 7.211.331 lei20142015: 8.453.106 lei20152016: 5.026.343 lei20162017: 4.511.138 lei20172018: 5.398.090 lei20182019: 4.881.455 lei20192020: 10.430.715 lei20202021: 14.653.844 lei20212022: 20.499.168 lei20222023: 28.656.704 lei20232024: 16.273.976 lei20242025: 18.013.407 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 18.013.407 lei 520.097 lei 47
2024 16.273.976 lei 1.574.084 lei 46
2023 28.656.704 lei 886.368 lei 44
2022 20.499.168 lei 130.473 lei 47
2021 14.653.844 lei 62.527 lei 55
2020 10.430.715 lei 43.081 lei 49
2019 4.881.455 lei 34.024 lei 35
2018 5.398.090 lei 10.258 lei 44
2017 4.511.138 lei 13.483 lei 45
2016 5.026.343 lei 14.575 lei 29
2015 8.453.106 lei 14.235 lei 47
2014 7.211.331 lei 23.095 lei 130
2013 8.485.922 lei 8.234 lei 186
2012 9.086.843 lei 63.390 lei 185
2011 6.597.038 lei 201.856 lei 194
2010 6.302.141 lei 119.236 lei 76
2009 8.674.341 lei 15.170 lei 11
2008 4.775.612 lei 169.144 lei 11

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 230 de zile+157 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 46 de zile+2 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 2,89%−6,78 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 90,14%+42,78 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,11×−1 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 9,14×+8,24 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 41,78%−1,65 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 4,12%−18,74 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 9,86%−42,78 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 383.264 lei+29.482 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,43×−0,93 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 3,29×−14,37 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 111 zile+90 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 3,26%−8,68 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 768 din 22.500 de firme active cu bilanț depus (CAEN 4100)
Vechime relativămai veche decât 95% dintre cele 36.059 de firme active din sector
SectorCAEN 4100 · Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)3
Valoare totală (2024–2025)2.603.645 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați2 · 1.828.000 lei

Autorități: SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA "SFANTA CHIRIACHI" VASLUI, SC LUCRARI DRUMURI SI PODURI SA VASLUI

Achiziții directe (SEAP)5
Valoare totală (2024–2026)46.698 lei

Cumpărători: SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA "SFANTA CHIRIACHI" VASLUI, Comuna Codaesti(Consiliul local Codaesti Jud. Vaslui), Comuna Tanacu

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru STAR-CONSTRUCT SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți STAR-CONSTRUCT SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

STAR-CONSTRUCT SRL, cu sediul în Mun. Vaslui, are codul unic de înregistrare (CUI) 15314826, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2003000140374. Firma a fost înființată la data de 26 martie 2003 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale (CAEN 4100).

La ultima verificare, STAR-CONSTRUCT SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 18.013.407 lei și un rezultat net de 520.097 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are STAR-CONSTRUCT SRL?

STAR-CONSTRUCT SRL (CUI 15314826) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 3 noiembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă STAR-CONSTRUCT SRL în sectorul său?

STAR-CONSTRUCT SRL ocupă locul 768 din 22.500 de firme active cu bilanț depus în CAEN 4100 (Lucrări de construcții ale clădirilor rezidențiale și nerezidențiale), după cifra de afaceri.

Cât de veche este STAR-CONSTRUCT SRL față de firmele din același domeniu?

STAR-CONSTRUCT SRL este mai veche decât 95% dintre cele 36.059 de firme active cu CAEN 4100.

Este STAR-CONSTRUCT SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare STAR-CONSTRUCT SRL (CUI 15314826) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este STAR-CONSTRUCT SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, STAR-CONSTRUCT SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în STAR-CONSTRUCT SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru STAR-CONSTRUCT SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este STAR-CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?

Da, STAR-CONSTRUCT SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a STAR-CONSTRUCT SRL?

În anul 2025, STAR-CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 18.013.407 lei și un număr mediu de 47 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu STAR-CONSTRUCT SRL?

Firmoscop analizează STAR-CONSTRUCT SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Vaslui

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Construcții în Vaslui →

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4100 din Vaslui, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Vaslui

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.