Sari la conținut
FirmoscopFirmeBotoșani › SAMCOM AS SRL

SAMCOM AS SRL

Înființată în 2003 · 23 ani vechime · Sat Roşiori Com. Răchiţi
CUI 15347823 · J2003000160073
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVAMare contribuabil
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire SAMCOM AS SRL
Cod fiscal (CIF) RO15347823
Nr. Reg. Comerțului J2003000160073
Sediu social Str. 4 nr. 541, Sat Roşiori Com. Răchiţi, jud. BOTOŞANI
Telefon 0231534222

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

TIPU ŞTEFAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 07.04.2003
CAEN1011 · Prelucrarea și conservarea cărnii
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Mare contribuabilDa · în evidența ANAF pentru firme mari

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută SAMCOM AS SRL după CUI 15347823 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
549.297.810 lei
+46.0% vs 2024
Profit net 2025
29.076.661 lei
+46.6% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă5.3%
Față de sectorpeste 61% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 349 de firme din Prelucrarea și conservarea cărnii care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,9%.

Mărime față de sector140 angajați · peste 93% din sector

Mediana sectorului: 6 angajați, din 360 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital1.6×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2011: 26.913.374 lei20112012: 39.547.499 lei20122013: 52.849.821 lei20132014: 60.265.505 lei20142015: 73.178.808 lei20152016: 90.907.292 lei20162017: 135.538.611 lei20172019: 181.675.387 lei20192022: 327.560.966 lei20222023: 294.495.091 lei20232024: 375.720.632 lei20242025: 549.297.810 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 549.297.810 lei 29.076.661 lei 140
2024 375.720.632 lei 19.828.764 lei 99
2023 294.495.091 lei 7.510.069 lei 36
2022 327.560.966 lei 14.140.121 lei 50
2019 181.675.387 lei 3.385.343 lei 59
2017 135.538.611 lei 7.139.272 lei 50
2016 90.907.292 lei 4.638.667 lei 46
2015 73.178.808 lei 4.867.716 lei 47
2014 60.265.505 lei 2.149.105 lei 41
2013 52.849.821 lei 340.839 lei 40
2012 39.547.499 lei 177.327 lei 36
2011 26.913.374 lei 111.042 lei 32
2010 20.046.648 lei 119.495 lei 27
2009 19.428.650 lei 61.988 lei 27
2008 17.099.289 lei 125.862 lei 20

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 15 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 53 zile−15 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 35 zile−8 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 5,29% profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 61,84%−4,33 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,62×+0,11 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 1,62×−0,34 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 58,53%+2,99 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 22,34%+3,55 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 38,16%+4,33 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 3.923.556 lei+128.398 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 4,22×+0,66 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 23,81×+6,56 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 15 zile−6 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 3,57%−0,28 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 4 din 559 firme active cu bilanț depus (CAEN 1011)
Vechime relativămai veche decât 76% dintre cele 939 firme active din sector
SectorCAEN 1011 · Prelucrarea și conservarea cărnii →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)5
Valoare totală (2024–2025)9.000 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați4 · 313.640 lei

Autorități: SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA "SF. PANTELIMON" FOCSANI, DIRECTIA GENERALA DE ASISTENTA SOCIALA SI PROTECTIA COPILULUI BOTOSANI, SPITALUL JUDETEAN DE URGENTA ZALAU

Achiziții directe (SEAP)54
Valoare totală (2024–2026)464.260 lei

Cumpărători: ADMINISTRATIA PARCULUI MEMORIAL CONSTANTIN STERE, Administratia Domeniului Public Pitesti, ECO S.A.

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume4
Dintre care radiate (închise)1

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru SAMCOM AS SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți SAMCOM AS SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru SAMCOM AS SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

SAMCOM AS SRL, cu sediul în Sat Roşiori Com. Răchiţi, are codul unic de înregistrare (CUI) 15347823, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2003000160073. Firma a fost înființată la data de 7 aprilie 2003 și are ca obiect principal de activitate Prelucrarea și conservarea cărnii (CAEN 1011).

La ultima verificare, SAMCOM AS SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 549.297.810 lei și un rezultat net de 29.076.661 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are SAMCOM AS SRL?

SAMCOM AS SRL (CUI 15347823) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă SAMCOM AS SRL în sectorul său?

SAMCOM AS SRL ocupă locul 4 din 559 firme active cu bilanț depus în CAEN 1011 (Prelucrarea și conservarea cărnii), după cifra de afaceri.

Cât de veche este SAMCOM AS SRL față de firmele din același domeniu?

SAMCOM AS SRL este mai veche decât 76% dintre cele 939 firme active cu CAEN 1011.

Este SAMCOM AS SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare SAMCOM AS SRL (CUI 15347823) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este SAMCOM AS SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, SAMCOM AS SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în SAMCOM AS SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru SAMCOM AS SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este SAMCOM AS SRL plătitoare de TVA?

Da, SAMCOM AS SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a SAMCOM AS SRL?

În anul 2025, SAMCOM AS SRL a raportat o cifră de afaceri de 549.297.810 lei și un număr mediu de 140 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu SAMCOM AS SRL?

Firmoscop analizează SAMCOM AS SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Botoşani

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Producție alimentară în Botoșani →

Mergi mai departe

Firme din Botoșani

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.