Sari la conținut
FirmoscopFirmeBacău › ROMSYSTEMS SRL

ROMSYSTEMS SRL

Înființată în 2003 · 23 ani vechime · Mun. Bacău
CUI 15437993 · J2003000535046
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ROMSYSTEMS SRL
Cod fiscal (CIF) RO15437993
Nr. Reg. Comerțului J2003000535046
Sediu social Str. Abatorului nr. 4, Mun. Bacău, 600227
Telefon 0744963724

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

GRUDINSCHI RĂZVAN · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 16.05.2003
CAEN4650 · Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ROMSYSTEMS SRL după CUI 15437993 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 91/100
Cifră de afaceri 2025
52.586.689 lei
+14.0% vs 2024
Profit net 2025
1.164.474 lei
+0.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă2.2%
Față de sectorpeste 27% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 1.331 de firme din Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 8,1%.

Mărime față de sector31 angajați · peste 95% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 1.239 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital4.9×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 4.269.910 lei20142015: 6.539.758 lei20152016: 7.691.940 lei20162017: 9.600.622 lei20172018: 14.454.788 lei20182019: 18.582.609 lei20192020: 19.714.142 lei20202021: 36.249.905 lei20212022: 47.927.151 lei20222023: 40.325.031 lei20232024: 46.015.699 lei20242025: 52.586.689 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 52.586.689 lei 1.164.474 lei 31
2024 46.015.699 lei 1.161.206 lei 29
2023 40.325.031 lei 1.251.341 lei 27
2022 47.927.151 lei 950.277 lei 25
2021 36.249.905 lei 1.182.325 lei 23
2020 19.714.142 lei 397.346 lei 18
2019 18.582.609 lei 639.648 lei 17
2018 14.454.788 lei 473.529 lei 14
2017 9.600.622 lei 347.814 lei 11
2016 7.691.940 lei 251.417 lei 10
2015 6.539.758 lei 326.244 lei 8
2014 4.269.910 lei 298.131 lei 8
2013 2.885.053 lei 227.990 lei 7
2012 1.787.957 lei 115.246 lei 6
2011 1.375.161 lei 51.439 lei 4
2010 927.910 lei 48.028 lei 3
2009 611.430 lei 37.200 lei 3
2008 762.780 lei 83.079 lei 3

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50nunu

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 161 zile+4 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 61 zile−6 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 2,21%−0,31 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 82,75%+0,58 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,21× active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 4,88×+0,23 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 24,54%−2,8 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 4,16%−0,67 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 16,97%−0,7 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 1.696.345 lei+109.597 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,88× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 5,3×−0,07 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 69 zile+1 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 2,63%−0,37 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 66 din 1.047 firme active cu bilanț depus (CAEN 4650)
Vechime relativămai veche decât 82% dintre cele 1.262 firme active din sector
SectorCAEN 4650 · Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)9
Valoare totală (2024–2026)2.465.348 lei

Autorități: DIRECTIA NATIONALA ANTICORUPTIE, Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Comuna Cretesti

Achiziții directe (SEAP)754
Valoare totală (2024–2026)2.567.249 lei

Cumpărători: Asociatia Romana pentru Promovarea Sanatatii, JUDETUL TIMIS, SCOALA GIMNAZIALA NICOLAE BALCESCU

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ROMSYSTEMS SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ROMSYSTEMS SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru ROMSYSTEMS SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ROMSYSTEMS SRL, cu sediul în Mun. Bacău, are codul unic de înregistrare (CUI) 15437993, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2003000535046. Firma a fost înființată la data de 19 mai 2003 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații (CAEN 4650).

La ultima verificare, ROMSYSTEMS SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 52.586.689 lei și un rezultat net de 1.164.474 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ROMSYSTEMS SRL?

ROMSYSTEMS SRL (CUI 15437993) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă ROMSYSTEMS SRL în sectorul său?

ROMSYSTEMS SRL ocupă locul 66 din 1.047 firme active cu bilanț depus în CAEN 4650 (Comerț cu ridicata al echipamentului informatic și de telecomunicații), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ROMSYSTEMS SRL față de firmele din același domeniu?

ROMSYSTEMS SRL este mai veche decât 82% dintre cele 1.262 firme active cu CAEN 4650.

Este ROMSYSTEMS SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare ROMSYSTEMS SRL (CUI 15437993) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ROMSYSTEMS SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ROMSYSTEMS SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ROMSYSTEMS SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ROMSYSTEMS SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ROMSYSTEMS SRL plătitoare de TVA?

Da, ROMSYSTEMS SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ROMSYSTEMS SRL?

În anul 2025, ROMSYSTEMS SRL a raportat o cifră de afaceri de 52.586.689 lei și un număr mediu de 31 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ROMSYSTEMS SRL?

Firmoscop analizează ROMSYSTEMS SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bacău

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Bacău

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.