Sari la conținut
FirmoscopFirmeMaramureș › MENTEN SRL

MENTEN SRL

Înființată în 2004 · 22 ani vechime · Mun. Baia Mare
CUI 16143120 · J2004000253246
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire MENTEN SRL
Cod fiscal (CIF) RO16143120
Nr. Reg. Comerțului J2004000253246
Sediu social Str. Petru Rareş nr. 27A, ap. 3, Mun. Baia Mare, jud. MARAMUREŞ, 430181
Telefon 0262215890

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

HERŢA VALENTIN · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 16.02.2004
CAEN7120 · Activități de testări și analize tehnice
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută MENTEN SRL după CUI 16143120 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
1.631.637 lei
+12.0% vs 2024
Profit net 2025
145.498 lei
+254.2% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă8.9%
Față de sectorpeste 32% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 2.462 de firme din Activități de testări și analize tehnice care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 20,7%.

Mărime față de sector8 angajați · peste 93% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 2.634 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 734.080 lei20142015: 767.580 lei20152016: 629.966 lei20162017: 619.109 lei20172018: 667.350 lei20182019: 839.976 lei20192020: 958.539 lei20202021: 1.041.303 lei20212022: 1.238.979 lei20222023: 1.332.156 lei20232024: 1.462.131 lei20242025: 1.631.637 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 1.631.637 lei 145.498 lei 8
2024 1.462.131 lei 41.080 lei 9
2023 1.332.156 lei 328.239 lei 8
2022 1.238.979 lei 337.343 lei 9
2021 1.041.303 lei 121.219 lei 8
2020 958.539 lei 129.339 lei 8
2019 839.976 lei 64.434 lei 8
2018 667.350 lei 17.520 lei 6
2017 619.109 lei 40.063 lei 6
2016 629.966 lei 31.436 lei 7
2015 767.580 lei 114.045 lei 6
2014 734.080 lei 108.760 lei 8
2013 688.252 lei 72.575 lei 9
2012 720.764 lei 71.297 lei 9
2011 723.008 lei 103.724 lei 9
2010 879.726 lei 211.964 lei 9
2009 773.964 lei 95.949 lei 9
2008 680.553 lei 84.975 lei 8

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 55 zile+2 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 13 zile−3 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 8,92%+6,11 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 31,69%+9,8 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,16×−1,41 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,46×+0,18 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 27,42%+21,95 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 18,88%+14,61 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 68,87%−9,24 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 203.955 lei+41.496 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,12×+0,6 cifra de afaceri ÷ active totale
Rentabilitatea costurilor 12,1%+5,53 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

6,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 6.779 din 109.944 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,4% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 314 din 3.186 firme active cu bilanț depus (CAEN 7120)
Vechime relativămai veche decât 92% dintre cele 5.018 firme active din sector
SectorCAEN 7120 · Activități de testări și analize tehnice →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)69
Valoare totală (2024–2026)80.296 lei

Cumpărători: REGIA NATIONALA A PADURILOR - ROMSILVA RA, Serviciul de Ambulanta Judetean Maramures, INSPECTORATUL DE JANDARMI JUDETEAN MARAMURES

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru MENTEN SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți MENTEN SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru MENTEN SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

MENTEN SRL, cu sediul în Mun. Baia Mare, are codul unic de înregistrare (CUI) 16143120, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2004000253246. Firma a fost înființată la data de 17 februarie 2004 și are ca obiect principal de activitate Activități de testări și analize tehnice (CAEN 7120).

La ultima verificare, MENTEN SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 1.631.637 lei și un rezultat net de 145.498 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are MENTEN SRL?

MENTEN SRL (CUI 16143120) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă MENTEN SRL în sectorul său?

MENTEN SRL ocupă locul 314 din 3.186 firme active cu bilanț depus în CAEN 7120 (Activități de testări și analize tehnice), după cifra de afaceri.

Cât de veche este MENTEN SRL față de firmele din același domeniu?

MENTEN SRL este mai veche decât 92% dintre cele 5.018 firme active cu CAEN 7120.

Este MENTEN SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare MENTEN SRL (CUI 16143120) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este MENTEN SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, MENTEN SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în MENTEN SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru MENTEN SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este MENTEN SRL plătitoare de TVA?

Da, MENTEN SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a MENTEN SRL?

În anul 2025, MENTEN SRL a raportat o cifră de afaceri de 1.631.637 lei și un număr mediu de 8 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu MENTEN SRL?

Firmoscop analizează MENTEN SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Maramureş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Maramureș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.