Sari la conținut
FirmoscopFirmeMaramureș › CONSTRUROM SA

CONSTRUROM SA

Înființată în 2004 · 22 ani vechime · Mun. Baia Mare
CUI 16161089 · J2004000287243
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire CONSTRUROM SA
Cod fiscal (CIF) RO16161089
Nr. Reg. Comerțului J2004000287243
Sediu social Str. Hortensiei nr. 2, Mun. Baia Mare, jud. MARAMUREŞ, 430294
Telefon 0362401396

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

PASTOR RALUCA · reprezentant al persoanei juridiceZOICAŞ VASILE MARCEL · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 20.02.2004
CAEN4211 · Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută CONSTRUROM SA după CUI 16161089 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
72.924.301 lei
-3.0% vs 2024
Profit net 2025
4.254.265 lei
-16.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă5.8%
Față de sectorpeste 40% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 1.822 de firme din Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 9,8%.

Mărime față de sector138 angajați · peste 96% din sector

Mediana sectorului: 4 angajați, din 1.922 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital1.0×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 23.821.129 lei20142015: 38.133.253 lei20152016: 23.355.649 lei20162017: 21.068.801 lei20172018: 25.188.022 lei20182019: 40.510.589 lei20192020: 41.239.064 lei20202021: 41.697.924 lei20212022: 66.410.752 lei20222023: 72.562.527 lei20232024: 75.272.078 lei20242025: 72.924.301 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 72.924.301 lei 4.254.265 lei 138
2024 75.272.078 lei 5.079.865 lei 121
2023 72.562.527 lei 6.476.582 lei 127
2022 66.410.752 lei 5.121.989 lei 119
2021 41.697.924 lei 2.684.080 lei 112
2020 41.239.064 lei 2.740.074 lei 114
2019 40.510.589 lei 2.331.062 lei 103
2018 25.188.022 lei 1.031.813 lei 88
2017 21.068.801 lei 772.056 lei 101
2016 23.355.649 lei 863.760 lei 131
2015 38.133.253 lei 1.257.487 lei 148
2014 23.821.129 lei 754.774 lei 131
2013 22.523.810 lei 628.789 lei 49
2012 22.407.591 lei 626.151 lei 72
2011 18.511.868 lei 365.692 lei 51
2010 8.378.089 lei 139.253 lei 40
2009 3.121.566 lei 119.348 lei 46
2008 14.958.165 lei 213.506 lei 48

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 163 zile+10 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 149 zile+30 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 5,83%−0,92 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 43,66%−2,56 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,29×+0,13 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 1,04× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 13,66%−2,79 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 5,71%−1,73 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 41,81%−3,43 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 528.437 lei−93.646 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,98×−0,12 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 4,9×−2,97 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 74 zile+28 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 6,44%−0,63 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 88 din 2.548 firme active cu bilanț depus (CAEN 4211)
Vechime relativămai veche decât 89% dintre cele 3.965 firme active din sector
SectorCAEN 4211 · Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor →

Contracte publice

Contracte publice (SEAP)53
Valoare totală (2024–2026)267.945.586 lei
Acorduri-cadru plafon, nu bani încasați4 · 156.925.884 lei

Autorități: MUNICIPIUL BAIA MARE, VITAL S.A. BAIA MARE, COMPANIA NATIONALA DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A.

Achiziții directe (SEAP)22
Valoare totală (2024–2026)3.818.330 lei

Cumpărători: MUNICIPIUL BAIA MARE, R.A. "AEROPORTUL INTERNATIONAL MARAMURES", Comuna Coas

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume9
Dintre care radiate (închise)4

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru CONSTRUROM SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți CONSTRUROM SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru CONSTRUROM SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

CONSTRUROM SA, cu sediul în Mun. Baia Mare, are codul unic de înregistrare (CUI) 16161089, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2004000287243. Firma a fost înființată la data de 20 februarie 2004 și are ca obiect principal de activitate Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor (CAEN 4211).

La ultima verificare, CONSTRUROM SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 72.924.301 lei și un rezultat net de 4.254.265 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are CONSTRUROM SA?

CONSTRUROM SA (CUI 16161089) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă CONSTRUROM SA în sectorul său?

CONSTRUROM SA ocupă locul 88 din 2.548 firme active cu bilanț depus în CAEN 4211 (Lucrări de construcții ale drumurilor și autostrăzilor), după cifra de afaceri.

Cât de veche este CONSTRUROM SA față de firmele din același domeniu?

CONSTRUROM SA este mai veche decât 89% dintre cele 3.965 firme active cu CAEN 4211.

Este CONSTRUROM SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare CONSTRUROM SA (CUI 16161089) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este CONSTRUROM SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, CONSTRUROM SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în CONSTRUROM SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru CONSTRUROM SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este CONSTRUROM SA plătitoare de TVA?

Da, CONSTRUROM SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a CONSTRUROM SA?

În anul 2025, CONSTRUROM SA a raportat o cifră de afaceri de 72.924.301 lei și un număr mediu de 138 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu CONSTRUROM SA?

Firmoscop analizează CONSTRUROM SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Maramureş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Maramureș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.