Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Argeș › COMPONENTE AUTO SA

COMPONENTE AUTO SA

Înființată în 1991 · 35 de ani vechime · Loc. Topoloveni, Oraş Topoloveni
CUI 162657 · J1991000136037
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 3 noiembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Deblochează gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Câte zile termen și cât plafon? Deblochezi cu emailul, gratuit.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire COMPONENTE AUTO SA
Cod fiscal (CIF) RO162657
Nr. Reg. Comerțului J1991000136037
Sediu social Str. MAXIMILIAN POPOVICI nr. 59, Loc. Topoloveni, Oraş Topoloveni, jud. Argeş
Telefon 0248607120

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Reprezentanți

SIMESCU OCTAVIAN · administratorCARAIVAN RADU-CONSTANTIN · administratorANCUŢA ŞTEFAN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Stareeste menționat un recurs/sunt menționate recursuri
CAEN2932 · Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 4 noiembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 3 noiembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 4 noiembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută COMPONENTE AUTO SA după CUI 162657 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
58.865.035 lei
+9,0% vs 2024
Profit net 2025
1.486.246 lei
-29,4% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă2.5%
Față de sectorpeste 47% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 225 de firme din Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,8%.

Mărime față de sector165 de angajați · peste 79% din sector

Mediana sectorului: 26 de angajați, din 237 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.4×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 62.500.391 lei20142015: 58.133.877 lei20152016: 68.144.489 lei20162017: 86.009.487 lei20172018: 84.167.557 lei20182019: 81.347.614 lei20192020: 57.692.149 lei20202021: 56.132.733 lei20212022: 67.852.980 lei20222023: 53.685.375 lei20232024: 54.240.227 lei20242025: 58.865.035 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 58.865.035 lei 1.486.246 lei 165
2024 54.240.227 lei 2.106.614 lei 152
2023 53.685.375 lei -1.809.788 lei 177
2022 67.852.980 lei 638.401 lei 218
2021 56.132.733 lei 927.736 lei 235
2020 57.692.149 lei 1.111.979 lei 262
2019 81.347.614 lei 1.193.265 lei 347
2018 84.167.557 lei 446.395 lei 414
2017 86.009.487 lei 4.676.126 lei 400
2016 68.144.489 lei 2.538.667 lei 358
2015 58.133.877 lei 1.281.616 lei 369
2014 62.500.391 lei 1.674.625 lei 362
2013 55.458.149 lei 1.355.969 lei 348
2012 41.231.087 lei 1.067.156 lei 320
2011 33.621.434 lei -1.392.736 lei 301
2010 28.263.828 lei 60.110 lei 296
2009 25.110.726 lei 66.228 lei 251
2008 25.709.569 lei 454.957 lei 300

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 84 de zile−20 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 56 de zile−8 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 2,52%−1,36 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 27,17%−3,61 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,68×+0,43 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,37×−0,07 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 4,09%−1,96 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 2,98%−1,21 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 72,86%+3,54 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 356.758 lei−86 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,18×+0,1 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 6,27×−0,3 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 58 de zile+2 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 2,92%−1,3 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 77 din 290 de firme active cu bilanț depus (CAEN 2932)
Vechime relativămai veche decât 100% dintre cele 380 de firme active din sector
SectorCAEN 2932 · Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume5
Dintre care radiate (închise)2

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 11 septembrie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 30.11.1992 → este menționat un recurs/sunt menționate recursuri
  • 14 iulie 2026Schimbare stare juridică: este menționat un recurs/sunt menționate recursuri → INREGISTRAT din data 30.11.1992
  • 13 iulie 2026Schimbare stare juridică: INREGISTRAT din data 30.11.1992 → este menționat un recurs/sunt menționate recursuri

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru COMPONENTE AUTO SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți COMPONENTE AUTO SA? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

COMPONENTE AUTO SA, cu sediul în Loc. Topoloveni, Oraş Topoloveni, are codul unic de înregistrare (CUI) 162657, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991000136037. Firma a fost înființată la data de 4 martie 1991 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule (CAEN 2932).

La ultima verificare, COMPONENTE AUTO SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 58.865.035 lei și un rezultat net de 1.486.246 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are COMPONENTE AUTO SA?

COMPONENTE AUTO SA (CUI 162657) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 3 noiembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă COMPONENTE AUTO SA în sectorul său?

COMPONENTE AUTO SA ocupă locul 77 din 290 de firme active cu bilanț depus în CAEN 2932 (Fabricarea altor piese și accesorii pentru autovehicule și pentru motoare de autovehicule), după cifra de afaceri.

Cât de veche este COMPONENTE AUTO SA față de firmele din același domeniu?

COMPONENTE AUTO SA este mai veche decât 100% dintre cele 380 de firme active cu CAEN 2932.

Este COMPONENTE AUTO SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare COMPONENTE AUTO SA (CUI 162657) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este COMPONENTE AUTO SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, COMPONENTE AUTO SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în COMPONENTE AUTO SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru COMPONENTE AUTO SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este COMPONENTE AUTO SA plătitoare de TVA?

Da, COMPONENTE AUTO SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a COMPONENTE AUTO SA?

În anul 2025, COMPONENTE AUTO SA a raportat o cifră de afaceri de 58.865.035 lei și un număr mediu de 165 de angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu COMPONENTE AUTO SA?

Firmoscop analizează COMPONENTE AUTO SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Argeş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 2932 din Argeș, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Argeș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 4 noiembrie 2026 · ANAF, verificat pe 3 noiembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.