Sari la conținut
FirmoscopFirmeGalați › ALPIN CONSTRUCT SRL

ALPIN CONSTRUCT SRL

Înființată în 2004 · 22 ani vechime · Mun. Galaţi
CUI 16373294 · J17/615/2004
Verifică înainte Re-verificat · 6 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Verifică înainte

Situație financiară fragilă. Merită o verificare completă înainte de o colaborare pe sume mari.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ALPIN CONSTRUCT SRL
Cod fiscal (CIF) RO16373294
Nr. Reg. Comerțului J17/615/2004
Sediu social Str. Brăilei nr. 88, bl. BR5B, sc. 3, et. 6, ap. 16, Mun. Galaţi, 800098

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 6 septembrie 2026.

Reprezentanți

BOCZAR CRISTIAN · administratorIORDACHE ALEXANDRU-COSMIN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 28.04.2004
CAEN4399 · Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 6 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 6 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 6 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 6 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 6 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 6 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ALPIN CONSTRUCT SRL după CUI 16373294 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Fragilă
scor 54/100
Cifră de afaceri 2025
6.956.540 lei
+19.0% vs 2024
Profit net 2025
437.408 lei
+423.3% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă6.3%
Față de sectorpeste 36% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 2.523 de firme din Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 13,9%.

Mărime față de sector23 angajați · peste 95% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 2.715 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Prudent: cere un avans și ține termenul scurt, fără să lași expunerea să crească. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 1.498.722 lei20142015: 4.961.073 lei20152016: 2.963.151 lei20162017: 2.772.422 lei20172018: 2.378.552 lei20182019: 2.664.365 lei20192020: 2.504.067 lei20202021: 6.187.240 lei20212022: 8.838.428 lei20222023: 5.562.210 lei20232024: 5.837.234 lei20242025: 6.956.540 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 6.956.540 lei 437.408 lei 23
2024 5.837.234 lei 83.589 lei 26
2023 5.562.210 lei -362.886 lei 35
2022 8.838.428 lei 524.859 lei 35
2021 6.187.240 lei 296.700 lei 27
2020 2.504.067 lei -329.652 lei 22
2019 2.664.365 lei 46.420 lei 22
2018 2.378.552 lei 17.608 lei 26
2017 2.772.422 lei 3.395 lei 41
2016 2.963.151 lei 307.841 lei 40
2015 4.961.073 lei 781.980 lei 40
2014 1.498.722 lei -305.142 lei 39
2013 1.926.514 lei -477.656 lei 38
2012 2.862.175 lei 54.909 lei 51
2011 2.656.337 lei -55.966 lei 39
2010 2.044.581 lei 70.499 lei 38
2009 598.653 lei 6.829 lei 11
2008 508.348 lei -65.628 lei 16

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 236 zile+31 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 120 zile+37 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 6,29%+4,86 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 101,15%−6 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 0,99×+0,06 active totale ÷ datorii totale
Rentabilitatea activelor (ROA) 9,84%+7,11 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială -1,15%+6 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 302.458 lei+77.949 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,56×−0,35 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 13,05×+2,66 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 28 zile−7 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 7,75%+5,16 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

15,6%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri negative, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 105 din 672 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 8,5% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 162 din 3.779 firme active cu bilanț depus (CAEN 4399)
Vechime relativămai veche decât 94% dintre cele 8.511 firme active din sector
SectorCAEN 4399 · Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume2

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ALPIN CONSTRUCT SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ALPIN CONSTRUCT SRL? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ALPIN CONSTRUCT SRL, cu sediul în Mun. Galaţi, are codul unic de înregistrare (CUI) 16373294, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J17/615/2004. Firma a fost înființată la data de 28 aprilie 2004 și are ca obiect principal de activitate Alte lucrări speciale de construcții n.c.a. (CAEN 4399).

La ultima verificare, ALPIN CONSTRUCT SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 6.956.540 lei și un rezultat net de 437.408 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 6 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ALPIN CONSTRUCT SRL?

ALPIN CONSTRUCT SRL (CUI 16373294) are verdict galben („Verifică înainte”) la verificarea din 6 septembrie 2026. Situație financiară fragilă. Merită o verificare completă înainte de o colaborare pe sume mari.

Ce loc ocupă ALPIN CONSTRUCT SRL în sectorul său?

ALPIN CONSTRUCT SRL ocupă locul 162 din 3.779 firme active cu bilanț depus în CAEN 4399 (Alte lucrări speciale de construcții n.c.a.), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ALPIN CONSTRUCT SRL față de firmele din același domeniu?

ALPIN CONSTRUCT SRL este mai veche decât 94% dintre cele 8.511 firme active cu CAEN 4399.

Este ALPIN CONSTRUCT SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare ALPIN CONSTRUCT SRL (CUI 16373294) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ALPIN CONSTRUCT SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ALPIN CONSTRUCT SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ALPIN CONSTRUCT SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ALPIN CONSTRUCT SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ALPIN CONSTRUCT SRL plătitoare de TVA?

Da, ALPIN CONSTRUCT SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ALPIN CONSTRUCT SRL?

În anul 2025, ALPIN CONSTRUCT SRL a raportat o cifră de afaceri de 6.956.540 lei și un număr mediu de 23 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ALPIN CONSTRUCT SRL?

Firmoscop analizează ALPIN CONSTRUCT SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Galaţi

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Galați

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Ce verifici înainte de un termen de plată

Cum stabilești plafonul și scadența când semnalele sunt mixte.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 6 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.