Sari la conținut
FirmoscopFirmeGalați › LIBERTY GALATI S.A.

LIBERTY GALATI S.A.

Înființată în 1992 · 33 ani vechime · Mun. Galaţi
CUI 1639739 · J17/21/1991
Verifică înainte Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiuneDatorii ANAF · 330 mil. leiPlătitoare TVAMare contribuabil
Raportul PDF Verifică gratuit
Verifică înainte

Situație financiară fragilă. Merită o verificare completă înainte de o colaborare pe sume mari.

Dosarele din instanță, bilanțurile și toate semnalele de risc — gratuit, într-un raport pe care-l pui la dosar. Re-verificăm periodic: dacă verdictul se schimbă, primești un email.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire LIBERTY GALATI S.A.
Cod fiscal (CIF) RO1639739
Nr. Reg. Comerțului J17/21/1991
Sediu social Cal. Smîrdan nr. 1, Mun. Galaţi
Telefon 40236801331

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

EURO INSOL SPRL · administrator concordatarCITR FILIALA GALAŢI SPRL · administrator concordatarTUDOR MIRCEA · reprezentant al persoanei juridiceAGGARWAL AJAY KUMAR · administratorPOULSSEN-RĂDULESCU PATRICIA · reprezentant al persoanei juridiceGUPTA SANJEEV · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 18.02.1991
CAEN2410 · Producția de metale feroase sub forme primare și de feroaliaje
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Datorii la buget (ANAF)330.250.338 lei la 30 iunie 2026
Mare contribuabilDa · în evidența ANAF pentru firme mari
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat autohton si strain

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Restanțe la bugetul de stat Figurează cu 330.250.338 lei 30 iunie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută LIBERTY GALATI S.A. după CUI 1639739 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Fragilă
scor 48/100
Cifră de afaceri 2024
2.121.423.350 lei
-42.0% vs 2023
Profit net 2024
-1.615.521.090 lei
+28.1% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă-76.2%
Datorii / capital3.8×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Prudent: cere un avans și ține termenul scurt, fără să lași expunerea să crească. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2012: 5.418.682.167 lei20122013: 3.713.378.235 lei20132014: 3.592.087.513 lei20142015: 3.803.508.731 lei20152016: 3.466.867.877 lei20162017: 4.661.907.896 lei20172018: 5.104.173.275 lei20182019: 5.077.847.598 lei20192021: 9.372.261.482 lei20212022: 7.919.502.237 lei20222023: 3.656.237.451 lei20232024: 2.121.423.350 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 2.121.423.350 lei -1.615.521.090 lei 4902
2023 3.656.237.451 lei -2.247.706.000 lei 4772
2022 7.919.502.237 lei -821.582.752 lei 5066
2021 9.372.261.482 lei 1.359.904.752 lei 4987
2019 5.077.847.598 lei 28.825.892 lei 5081
2018 5.104.173.275 lei 189.827.033 lei 5183
2017 4.661.907.896 lei -153.182.434 lei 5682
2016 3.466.867.877 lei -271.358.373 lei 6006
2015 3.803.508.731 lei -297.616.460 lei 6379
2014 3.592.087.513 lei -482.230.382 lei 6752
2013 3.713.378.235 lei -741.659.810 lei 7115
2012 5.418.682.167 lei -231.066.763 lei 7936
2011 4.663.330.401 lei -620.130.335 lei 8755
2010 4.145.230.367 lei -342.282.032 lei 9255
2009 3.586.372.958 lei -1.418.175.845 lei 11049
2008 7.170.812.866 lei 604.871.529 lei 13709

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 16 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2023 și 2024, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20232024
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 732 zile+433 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 36 zile+12 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -76,15%−14,67 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 72,74%−2,22 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,37× active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 3,78×−7,64 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -143,44%+712,45 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -27,61%+28,55 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 19,25%+12,69 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 432.767 lei−333.419 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,36×−0,55 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 3,56×−0,88 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 102 zile+20 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -43,72%−1,58 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

18,3%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri în cădere — 3.127 din 17.061 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 11,2% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 1 din 36 firme active cu bilanț depus (CAEN 2410)
Vechime relativămai veche decât 91% dintre cele 64 firme active din sector
SectorCAEN 2410 · Producția de metale feroase sub forme primare și de feroaliaje →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume39
Dintre care în procedură de insolvență3
Dintre care radiate (închise)10

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru LIBERTY GALATI S.A.

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți LIBERTY GALATI S.A.? Pune sigiliul Firmoscop pe site-ul tău, sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

LIBERTY GALATI S.A., cu sediul în Mun. Galaţi, are codul unic de înregistrare (CUI) 1639739, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J17/21/1991. Firma a fost înființată la data de 4 decembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Producția de metale feroase sub forme primare și de feroaliaje (CAEN 2410).

La ultima verificare, LIBERTY GALATI S.A. figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. Are datorii la bugetul de stat de aproximativ 330 mil. lei. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 2.121.423.350 lei și un rezultat net de -1.615.521.090 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are LIBERTY GALATI S.A.?

LIBERTY GALATI S.A. (CUI 1639739) are verdict galben („Verifică înainte”) la verificarea din 30 august 2026. Situație financiară fragilă. Merită o verificare completă înainte de o colaborare pe sume mari.

Ce loc ocupă LIBERTY GALATI S.A. în sectorul său?

LIBERTY GALATI S.A. ocupă locul 1 din 36 firme active cu bilanț depus în CAEN 2410 (Producția de metale feroase sub forme primare și de feroaliaje), după cifra de afaceri.

Cât de veche este LIBERTY GALATI S.A. față de firmele din același domeniu?

LIBERTY GALATI S.A. este mai veche decât 91% dintre cele 64 firme active cu CAEN 2410.

Este LIBERTY GALATI S.A. o firmă activă?

Da, la ultima verificare LIBERTY GALATI S.A. (CUI 1639739) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este LIBERTY GALATI S.A. în insolvență?

Nu — la ultima verificare, LIBERTY GALATI S.A. nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Are LIBERTY GALATI S.A. datorii la stat?

La ultima verificare, LIBERTY GALATI S.A. figura cu restanțe de 330.250.338 lei la bugetul de stat, conform listei de datornici ANAF. Restanțele la buget sunt semnalul de risc de plată numărul unu.

Pot avea încredere în LIBERTY GALATI S.A.?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru LIBERTY GALATI S.A., calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este LIBERTY GALATI S.A. plătitoare de TVA?

Da, LIBERTY GALATI S.A. este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a LIBERTY GALATI S.A.?

În anul 2024, LIBERTY GALATI S.A. a raportat o cifră de afaceri de 2.121.423.350 lei și un număr mediu de 4902 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu LIBERTY GALATI S.A.?

Firmoscop analizează LIBERTY GALATI S.A. pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Galaţi

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Galați

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Ce verifici înainte de un termen de plată

Cum stabilești plafonul și scadența când semnalele sunt mixte.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.