Sari la conținut
FirmoscopFirmeTimiș › LIGHTSYS SRL

LIGHTSYS SRL

Înființată în 2004 · 22 ani vechime · Mun. Timişoara
CUI 16406766 · J35/1369/2004
Fără probleme găsite Re-verificat · 2 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire LIGHTSYS SRL
Cod fiscal (CIF) RO16406766
Nr. Reg. Comerțului J35/1369/2004
Sediu social Bld. Eroilor de la Tisa nr. 47, ap. 62, Mun. Timişoara, 300553
Telefon 0721213044

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 2 septembrie 2026.

Reprezentanți

BOTA CLAUDIU-CRISTIAN · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 10.05.2004
CAEN9511 · Repararea calculatoarelor și a echipamentelor periferice
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 2 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 2 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 2 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 2 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 2 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută LIGHTSYS SRL după CUI 16406766 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
27.753 lei
-18.0% vs 2024
Profit net 2025
9.894 lei
-13.1% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă35.7%
Mărime față de sector0 angajați · peste 4% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 1.802 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 22.593 lei20142015: 25.846 lei20152016: 21.478 lei20162017: 28.044 lei20172018: 27.602 lei20182019: 29.827 lei20192020: 30.438 lei20202021: 29.786 lei20212022: 27.419 lei20222023: 33.829 lei20232024: 33.783 lei20242025: 27.753 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 27.753 lei 9.894 lei 0
2024 33.783 lei 11.381 lei 0
2023 33.829 lei 13.367 lei 0
2022 27.419 lei 21.296 lei 0
2021 29.786 lei 23.740 lei 0
2020 30.438 lei 24.800 lei 0
2019 29.827 lei 23.337 lei
2018 27.602 lei 22.213 lei 0
2017 28.044 lei 20.098 lei
2016 21.478 lei 12.475 lei
2015 25.846 lei 19.216 lei 0
2014 22.593 lei 9.052 lei 0
2013 24.960 lei 2.903 lei 1
2012 26.584 lei -6.137 lei 1
2011 28.845 lei -6.128 lei 1
2010 46.563 lei -2.312 lei 1
2009 32.706 lei -2.180 lei 1
2008 54.392 lei 4.126 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 160 zile+16 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 14 zile−2 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 35,65%+1,96 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 31,57%−1,12 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,17×+0,11 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,45× datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 36,67%−3,3 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 25,73%−2,24 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 70,17%+0,2 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Viteza de rotație a activelor 0,72×−0,11 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 12,28×−2,67 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 30 zile+6 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 82,19%+15,72 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,0%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 24.542 din 245.876 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 2,5% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 810 din 1.189 firme active cu bilanț depus (CAEN 9511)
Vechime relativămai veche decât 86% dintre cele 2.337 firme active din sector
SectorCAEN 9511 · Repararea calculatoarelor și a echipamentelor periferice →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)3
Valoare totală (2024–2026)25.200 lei

Cumpărători: INSTITUTUL NATIONAL DE EXPERTIZE CRIMINALISTICE

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024–2026.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru LIGHTSYS SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți LIGHTSYS SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru LIGHTSYS SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

LIGHTSYS SRL, cu sediul în Mun. Timişoara, are codul unic de înregistrare (CUI) 16406766, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J35/1369/2004. Firma a fost înființată la data de 10 mai 2004 și are ca obiect principal de activitate Repararea calculatoarelor și a echipamentelor periferice (CAEN 9511).

La ultima verificare, LIGHTSYS SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 27.753 lei și un rezultat net de 9.894 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 2 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are LIGHTSYS SRL?

LIGHTSYS SRL (CUI 16406766) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 2 septembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă LIGHTSYS SRL în sectorul său?

LIGHTSYS SRL ocupă locul 810 din 1.189 firme active cu bilanț depus în CAEN 9511 (Repararea calculatoarelor și a echipamentelor periferice), după cifra de afaceri.

Cât de veche este LIGHTSYS SRL față de firmele din același domeniu?

LIGHTSYS SRL este mai veche decât 86% dintre cele 2.337 firme active cu CAEN 9511.

Este LIGHTSYS SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare LIGHTSYS SRL (CUI 16406766) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este LIGHTSYS SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, LIGHTSYS SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în LIGHTSYS SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru LIGHTSYS SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este LIGHTSYS SRL plătitoare de TVA?

Da, LIGHTSYS SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a LIGHTSYS SRL?

În anul 2025, LIGHTSYS SRL a raportat o cifră de afaceri de 27.753 lei și un număr mediu de 0 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu LIGHTSYS SRL?

Firmoscop analizează LIGHTSYS SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Timiş

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Timiș

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 2 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.