Sari la conținut
FirmoscopFirmeVâlcea › APAVIL SA

APAVIL SA

Înființată în 2004 · 22 ani vechime · Mun. Râmnicu Vâlcea
CUI 16468149 · J2004000522380
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire APAVIL SA
Cod fiscal (CIF) RO16468149
Nr. Reg. Comerțului J2004000522380
Sediu social Str. Carol I nr. 3-5, Mun. Râmnicu Vâlcea
Telefon 0745260962

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

HREBENCIUC IOAN · administratorDUŢU MIHAI-GHEORGHE · administratorIRICIUC IULIAN-CRISTIAN · reprezentant al persoanei juridiceVOICU MARIUS -IULIAN · administratorSEFERIS CHRISTODOULOS CONSTANDINOU · reprezentant al persoanei juridicePREDESCU ELENA-SIMONA · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 28.05.2004
CAEN3600 · Captarea, tratarea și distribuția apei
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate de stat-societate comerciala

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută APAVIL SA după CUI 16468149 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
113.368.329 lei
+19.0% vs 2024
Profit net 2025
22.412.218 lei
+124.1% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă19.8%
Față de sectorpeste 87% din sector · în primul sfert al sectorului

Comparat cu 305 de firme din Captarea, tratarea și distribuția apei care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 2,8%.

Mărime față de sector629 angajați · peste 93% din sector

Mediana sectorului: 5 angajați, din 302 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.1×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 54.570.583 lei20142015: 55.551.687 lei20152016: 58.328.813 lei20162017: 59.809.903 lei20172018: 62.842.484 lei20182019: 64.608.118 lei20192020: 63.992.126 lei20202021: 69.165.791 lei20212022: 79.304.398 lei20222023: 92.419.278 lei20232024: 95.302.477 lei20242025: 113.368.329 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 113.368.329 lei 22.412.218 lei 629
2024 95.302.477 lei 10.002.296 lei 665
2023 92.419.278 lei 12.715.378 lei 679
2022 79.304.398 lei 6.571.839 lei 685
2021 69.165.791 lei 5.693.626 lei 722
2020 63.992.126 lei 4.670.058 lei 750
2019 64.608.118 lei 5.327.252 lei 777
2018 62.842.484 lei 3.563.376 lei 803
2017 59.809.903 lei 3.290.327 lei 829
2016 58.328.813 lei 2.849.252 lei 856
2015 55.551.687 lei 8.148.756 lei 882
2014 54.570.583 lei 3.586.196 lei 868
2013 53.822.952 lei 5.761.914 lei 803
2012 48.545.274 lei 124.455 lei 784
2011 41.435.823 lei 33.094 lei 742
2010 17.633.428 lei 71.062 lei 637
2009 11.908.117 lei -1.176.385 lei 257
2008 11.381.464 lei 26.065 lei 239

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 51 zile−31 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 55 zile−1 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 19,77%+9,27 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 8,16%−3,38 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 12,25×+3,58 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,13×−0,11 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 17,64%+6,58 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 11,49%+6,07 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 65,13%+16,17 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 180.236 lei+36.924 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,58×+0,06 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 23,57×−4,79 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 15 zile+2 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 28,09%+14,45 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 27 din 389 firme active cu bilanț depus (CAEN 3600)
Vechime relativămai veche decât 88% dintre cele 604 firme active din sector
SectorCAEN 3600 · Captarea, tratarea și distribuția apei →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)1
Valoare totală (2024)134.622 lei

Cumpărători: COMUNA MUEREASCA(PRIMARIA MUEREASCA)

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume42
Dintre care în procedură de insolvență1
Dintre care radiate (închise)11

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru APAVIL SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți APAVIL SA? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru APAVIL SA

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

APAVIL SA, cu sediul în Mun. Râmnicu Vâlcea, are codul unic de înregistrare (CUI) 16468149, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2004000522380. Firma a fost înființată la data de 31 mai 2004 și are ca obiect principal de activitate Captarea, tratarea și distribuția apei (CAEN 3600).

La ultima verificare, APAVIL SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 113.368.329 lei și un rezultat net de 22.412.218 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are APAVIL SA?

APAVIL SA (CUI 16468149) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă APAVIL SA în sectorul său?

APAVIL SA ocupă locul 27 din 389 firme active cu bilanț depus în CAEN 3600 (Captarea, tratarea și distribuția apei), după cifra de afaceri.

Cât de veche este APAVIL SA față de firmele din același domeniu?

APAVIL SA este mai veche decât 88% dintre cele 604 firme active cu CAEN 3600.

Este APAVIL SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare APAVIL SA (CUI 16468149) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este APAVIL SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, APAVIL SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în APAVIL SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru APAVIL SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este APAVIL SA plătitoare de TVA?

Da, APAVIL SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a APAVIL SA?

În anul 2025, APAVIL SA a raportat o cifră de afaceri de 113.368.329 lei și un număr mediu de 629 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu APAVIL SA?

Firmoscop analizează APAVIL SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Vâlcea

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Vâlcea

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.