Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Cluj › SABIVAS SRL

SABIVAS SRL

Înființată în 2004 · 22 de ani vechime · Sat Luna de Sus Com. Floreşti
CUI 16688748 · J12/2998/2004
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 25 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire SABIVAS SRL
Cod fiscal (CIF) RO16688748
Nr. Reg. Comerțului J12/2998/2004
Sediu Sat Luna de Sus Com. Floreşti, Cluj
Telefon 0742143252

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 25 octombrie 2026.

Reprezentanți

ȘUMLEA CĂLIN VASILE · administrator

Identitate

Starefuncțiune
CAEN4674 · Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 25 octombrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 25 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 25 octombrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută SABIVAS SRL după CUI 16688748 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2017
969.602 lei
-22,0% vs 2016
Profit net 2017
4.659 lei
-95,3% vs 2016

Bonitate financiară

Marjă netă0.5%
Datorii / capital0.7×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2017 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2008: 172.888 lei173K lei20082009: 77.314 lei77K lei20092010: 106.958 lei107K lei20102011: 372.525 lei373K lei20112012: 1.213.437 lei1,2 mil. lei20122013: 1.470.478 lei1,5 mil. lei20132014: 1.108.607 lei1,1 mil. lei20142015: 1.204.205 lei1,2 mil. lei20152016: 1.247.525 lei1,2 mil. lei20162017: 969.602 lei970K lei2017
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2017 969.602 lei 4.659 lei 4
2016 1.247.525 lei 99.575 lei 4
2015 1.204.205 lei 88.442 lei 4
2014 1.108.607 lei 97.872 lei —
2013 1.470.478 lei 233.736 lei 3
2012 1.213.437 lei 144.060 lei —
2011 372.525 lei 146.412 lei 1
2010 106.958 lei 15.770 lei 1
2009 77.314 lei -1.877 lei 1
2008 172.888 lei 8.671 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 10 ani (2008–2017). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2017, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 75 de zile+30 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 80 de zile+1 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 0,48%−7,5 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 42,08%+23,85 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 2,38×−3,11 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,73×+0,51 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 1,69%−12,73 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 0,98%−10,82 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 57,92%−23,85 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 242.401 lei−69.480 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 2,04×+0,56 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 5,56×−1,41 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 66 de zile+14 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 1,52%−9,15 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2017 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

6,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă mică — 6.779 din 109.944 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2017. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 1,4% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 126 din 503 firme active cu bilanț depus (CAEN 4674)
Vechime relativămai veche decât 81% dintre cele 833 de firme active din sector
SectorCAEN 4674 · Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)1
Valoare totală (2024)2.642 lei

Cumpărători: AEROPORTUL INTERNATIONAL AVRAM IANCU CLUJ RA

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru SABIVAS SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți SABIVAS SRL? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

SABIVAS SRL, cu sediul în Sat Luna de Sus Com. Floreşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 16688748, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J12/2998/2004. Firma a fost înființată la data de 18 august 2004 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire (CAEN 4674).

La ultima verificare, SABIVAS SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2017 a raportat o cifră de afaceri de 969.602 lei și un rezultat net de 4.659 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 25 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are SABIVAS SRL?

SABIVAS SRL (CUI 16688748) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 25 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă SABIVAS SRL în sectorul său?

SABIVAS SRL ocupă locul 126 din 503 firme active cu bilanț depus în CAEN 4674 (Comerț cu ridicata al echipamentelor și furniturilor de fierărie pentru instalații sanitare și de încălzire), după cifra de afaceri.

Cât de veche este SABIVAS SRL față de firmele din același domeniu?

SABIVAS SRL este mai veche decât 81% dintre cele 833 de firme active cu CAEN 4674.

Este SABIVAS SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare SABIVAS SRL (CUI 16688748) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este SABIVAS SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, SABIVAS SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în SABIVAS SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru SABIVAS SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este SABIVAS SRL plătitoare de TVA?

Da, SABIVAS SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a SABIVAS SRL?

În anul 2017, SABIVAS SRL a raportat o cifră de afaceri de 969.602 lei și un număr mediu de 4 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu SABIVAS SRL?

Firmoscop analizează SABIVAS SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Cluj

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 4674 din Cluj, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Cluj

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 25 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.