Sari la conținut
FirmoscopFirmeBucurești › FOCAL POINT SOLUTIONS SRL

FOCAL POINT SOLUTIONS SRL

Înființată în 2004 · 21 ani vechime · Sector 3 Mun. Bucureşti
CUI 16761490 · J40/14754/2004
Fără probleme găsite Re-verificat · 1 septembrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire FOCAL POINT SOLUTIONS SRL
Cod fiscal (CIF) RO16761490
Nr. Reg. Comerțului J40/14754/2004
Sediu social Bld. Camil Ressu nr. 76, bl. S1A, sc. A, et. 6, ap. 26, Sector 3 Mun. Bucureşti, jud. MUNICIPIUL BUCUREŞTI, 31764

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 1 septembrie 2026.

Reprezentanți

CUCINSCHI GRIGORE-MĂDĂLIN · administrator

Identitate

StareINREGISTRAT din data 15.09.2004
CAEN7112 · Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 1 septembrie 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 1 septembrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 1 septembrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 1 septembrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 1 septembrie 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 1 septembrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută FOCAL POINT SOLUTIONS SRL după CUI 16761490 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 100/100
Cifră de afaceri 2025
183.932 lei
+155.0% vs 2024
Profit net 2025
17.939 lei
+125.2% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă9.8%
Față de sectorpeste 28% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 13.328 de firme din Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 29,7%.

Mărime față de sector1 angajat · peste 34% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 13.474 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital0.3×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 161.090 lei20142015: 231.073 lei20152016: 170.016 lei20162017: 149.250 lei20172018: 251.556 lei20182019: 205.234 lei20192020: 170.488 lei20202021: 107.939 lei20212022: 143.531 lei20222023: 123.600 lei20232024: 72.000 lei20242025: 183.932 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 183.932 lei 17.939 lei 1
2024 72.000 lei -71.081 lei 1
2023 123.600 lei -82.521 lei 1
2022 143.531 lei 23.817 lei 1
2021 107.939 lei -8.214 lei 1
2020 170.488 lei 50.598 lei 1
2019 205.234 lei 14.062 lei 1
2018 251.556 lei 60.652 lei 1
2017 149.250 lei 10.215 lei 1
2016 170.016 lei 38.625 lei 1
2015 231.073 lei 82.356 lei 1
2014 161.090 lei 27.727 lei 1
2013 110.730 lei 10.717 lei 1
2012 49.982 lei -89.630 lei 0
2011 243.950 lei 28.660 lei 0
2010 425.029 lei 290.221 lei 1
2008 223.818 lei 94.312 lei 1

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 132 zile−45 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 74 zile+72 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 9,75%+108,47 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 26,88%+9,12 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,72×−1,91 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,33×+0,14 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 9,03%+48,36 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 7,27%+43,33 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 80,55%−11,13 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 183.932 lei+111.932 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,75×+0,38 cifra de afaceri ÷ active totale
Zile de stocare 0 zile−11 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 11,84%+61,45 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

10,0%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă micro — 24.542 din 245.876 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 2,5% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 9.967 din 18.421 firme active cu bilanț depus (CAEN 7112)
Vechime relativămai veche decât 91% dintre cele 32.770 firme active din sector
SectorCAEN 7112 · Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea →

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru FOCAL POINT SOLUTIONS SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți FOCAL POINT SOLUTIONS SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru FOCAL POINT SOLUTIONS SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

FOCAL POINT SOLUTIONS SRL, cu sediul în Sector 3 Mun. Bucureşti, are codul unic de înregistrare (CUI) 16761490, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J40/14754/2004. Firma a fost înființată la data de 15 septembrie 2004 și are ca obiect principal de activitate Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea (CAEN 7112).

La ultima verificare, FOCAL POINT SOLUTIONS SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 183.932 lei și un rezultat net de 17.939 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 1 septembrie 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are FOCAL POINT SOLUTIONS SRL?

FOCAL POINT SOLUTIONS SRL (CUI 16761490) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 1 septembrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă FOCAL POINT SOLUTIONS SRL în sectorul său?

FOCAL POINT SOLUTIONS SRL ocupă locul 9.967 din 18.421 firme active cu bilanț depus în CAEN 7112 (Activități de inginerie și consultanță tehnică legate de acestea), după cifra de afaceri.

Cât de veche este FOCAL POINT SOLUTIONS SRL față de firmele din același domeniu?

FOCAL POINT SOLUTIONS SRL este mai veche decât 91% dintre cele 32.770 firme active cu CAEN 7112.

Este FOCAL POINT SOLUTIONS SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare FOCAL POINT SOLUTIONS SRL (CUI 16761490) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este FOCAL POINT SOLUTIONS SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, FOCAL POINT SOLUTIONS SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în FOCAL POINT SOLUTIONS SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru FOCAL POINT SOLUTIONS SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este FOCAL POINT SOLUTIONS SRL plătitoare de TVA?

Da, FOCAL POINT SOLUTIONS SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a FOCAL POINT SOLUTIONS SRL?

În anul 2025, FOCAL POINT SOLUTIONS SRL a raportat o cifră de afaceri de 183.932 lei și un număr mediu de 1 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu FOCAL POINT SOLUTIONS SRL?

Firmoscop analizează FOCAL POINT SOLUTIONS SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Bucureşti

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din București

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 1 septembrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.