Sari la conținut
FirmoscopFirmeHarghita › SKANDIA-FA SRL

SKANDIA-FA SRL

Înființată în 2005 · 21 ani vechime · Sat Sub Cetate Com. Zetea
CUI 17174265 · J2005000106198
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire SKANDIA-FA SRL
Cod fiscal (CIF) RO17174265
Nr. Reg. Comerțului J2005000106198
Sediu social Str. Bíródomb nr. 40, Sat Sub Cetate Com. Zetea, jud. HARGHITA, 233
Telefon 0266219095

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

KOVÁCS LÁSZLÓ-ZSOLT · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 28.01.2005
CAEN1628 · Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat strain

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 30 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 30 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută SKANDIA-FA SRL după CUI 17174265 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Stabilă
scor 73/100
Cifră de afaceri 2024
392.905 lei
-54.0% vs 2023
Profit net 2024
-217.301 lei
-2056.6% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă-55.3%
Față de sectorpeste 7% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 598 de firme din Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 5,3%.

Mărime față de sector3 angajați · peste 81% din sector

Mediana sectorului: 1 angajat, din 821 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital0.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 368.403 lei20132014: 305.137 lei20142015: 539.690 lei20152016: 527.582 lei20162017: 567.278 lei20172018: 794.517 lei20182019: 963.584 lei20192020: 762.496 lei20202021: 831.042 lei20212022: 944.865 lei20222023: 850.031 lei20232024: 392.905 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 392.905 lei -217.301 lei 3
2023 850.031 lei -10.076 lei 3
2022 944.865 lei 35.431 lei 3
2021 831.042 lei -25.120 lei 3
2020 762.496 lei -14.487 lei 3
2019 963.584 lei -19.780 lei 3
2018 794.517 lei -14.429 lei 2
2017 567.278 lei 84.969 lei 3
2016 527.582 lei 48.774 lei 2
2015 539.690 lei 70.696 lei 2
2014 305.137 lei -4.707 lei 2
2013 368.403 lei -33.257 lei 2
2012 886.536 lei -12.114 lei 4
2011 962.488 lei 37.393 lei 4
2010 844.242 lei 154.359 lei 5
2009 732.021 lei 63.997 lei 6
2008 926.778 lei 24.681 lei 7

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 91 zile+73 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 3 zile−47 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -55,31%−54,12 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 32,22%+23,25 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,1×−8,05 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,48×+0,38 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -105,45%−103,07 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -71,47%−69,3 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 67,78%−23,25 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 130.968 lei−152.376 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 1,29×−0,54 cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 7,71×−7,9 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 47 zile+24 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor -30,44%−30,23 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

18,6%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri în cădere, firmă micro — 2.899 din 15.628 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 12,5% la firmele de aceeași mărime · cu 6,0% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 95 din 333 firme active cu bilanț depus (CAEN 1628)
Vechime relativămai veche decât 90% dintre cele 674 firme active din sector
SectorCAEN 1628 · Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume2

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru SKANDIA-FA SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți SKANDIA-FA SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru SKANDIA-FA SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

SKANDIA-FA SRL, cu sediul în Sat Sub Cetate Com. Zetea, are codul unic de înregistrare (CUI) 17174265, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2005000106198. Firma a fost înființată la data de 31 ianuarie 2005 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite (CAEN 1628).

La ultima verificare, SKANDIA-FA SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 392.905 lei și un rezultat net de -217.301 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are SKANDIA-FA SRL?

SKANDIA-FA SRL (CUI 17174265) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă SKANDIA-FA SRL în sectorul său?

SKANDIA-FA SRL ocupă locul 95 din 333 firme active cu bilanț depus în CAEN 1628 (Fabricarea altor produse din lemn; fabricarea articolelor din plută, paie și din alte materiale vegetale împletite), după cifra de afaceri.

Cât de veche este SKANDIA-FA SRL față de firmele din același domeniu?

SKANDIA-FA SRL este mai veche decât 90% dintre cele 674 firme active cu CAEN 1628.

Este SKANDIA-FA SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare SKANDIA-FA SRL (CUI 17174265) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este SKANDIA-FA SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, SKANDIA-FA SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în SKANDIA-FA SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru SKANDIA-FA SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este SKANDIA-FA SRL plătitoare de TVA?

Da, SKANDIA-FA SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a SKANDIA-FA SRL?

În anul 2024, SKANDIA-FA SRL a raportat o cifră de afaceri de 392.905 lei și un număr mediu de 3 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu SKANDIA-FA SRL?

Firmoscop analizează SKANDIA-FA SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Harghita

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Harghita

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.