Sari la conținut
FirmoscopFirmeConstanța › ORIENT CERAMIC SRL

ORIENT CERAMIC SRL

Înființată în 2005 · 21 ani vechime · Mun. Constanţa
CUI 17352940 · J13/775/2005
Fără probleme găsite Re-verificat · 30 august 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Am calculat: poți acorda termen de plată. Câte zile și la ce plafon — în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire ORIENT CERAMIC SRL
Cod fiscal (CIF) RO17352940
Nr. Reg. Comerțului J13/775/2005
Sediu social Bld. I. Gh. Duca nr. 81, bl. L42, sc. A, ap. 10, Mun. Constanţa, 900189
Telefon 0040241624444

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 30 august 2026.

Reprezentanți

Fără reprezentanți în datele publice curente.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 14.03.2005
CAEN4752 · Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 30 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 30 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 30 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 30 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută ORIENT CERAMIC SRL după CUI 17352940 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 96/100
Cifră de afaceri 2025
78.218.645 lei
+2.0% vs 2024
Profit net 2025
3.242.033 lei
-0.6% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă4.1%
Față de sectorpeste 52% din sector · peste mediana sectorului

Comparat cu 2.154 de firme din Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 3,6%.

Mărime față de sector202 angajați · peste 99% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 2.076 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital2.8×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 18.456.708 lei20142015: 21.556.700 lei20152016: 32.263.652 lei20162017: 43.343.583 lei20172018: 57.145.938 lei20182019: 61.681.358 lei20192020: 74.067.667 lei20202021: 83.208.703 lei20212022: 93.509.235 lei20222023: 85.120.078 lei20232024: 76.883.471 lei20242025: 78.218.645 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 78.218.645 lei 3.242.033 lei 202
2024 76.883.471 lei 3.262.760 lei 157
2023 85.120.078 lei 8.511.779 lei 141
2022 93.509.235 lei 18.312.428 lei 142
2021 83.208.703 lei 18.048.628 lei 129
2020 74.067.667 lei 12.032.301 lei 135
2019 61.681.358 lei 8.809.850 lei 131
2018 57.145.938 lei 11.629.996 lei 128
2017 43.343.583 lei 6.592.266 lei 126
2016 32.263.652 lei 4.957.076 lei 74
2015 21.556.700 lei 2.431.100 lei 55
2014 18.456.708 lei 2.507.093 lei 39
2013 16.266.662 lei 1.398.200 lei 30
2012 17.197.693 lei 158.097 lei 24
2011 16.177.131 lei 398.864 lei 16
2010 15.237.069 lei 255.393 lei 16
2009 15.929.080 lei 700.433 lei 41
2008 14.731.378 lei 1.411.274 lei 26

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 439 zile−1 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 5 zile−10 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 4,14%−0,1 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 73,05%−1,54 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,37× active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 2,76×−0,25 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 9,53%−1,07 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 2,52%−0,11 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 26,44%+1,67 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 387.221 lei−102.483 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,61× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 1,11×−0,06 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 327 zile+16 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 4,53%−0,4 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 8 din 3.412 firme active cu bilanț depus (CAEN 4752)
Vechime relativămai veche decât 78% dintre cele 5.095 firme active din sector
SectorCAEN 4752 · Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)2
Valoare totală (2025)21.137 lei

Cumpărători: Unitatea Militara 0406 Constanta

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2025.

Istoric modificări (Registrul Comerțului)

  • 14 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J2005000775134 → J13/775/2005
  • 13 iulie 2026Schimbare număr de înmatriculare: J13/775/2005 → J2005000775134

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru ORIENT CERAMIC SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți ORIENT CERAMIC SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru ORIENT CERAMIC SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

ORIENT CERAMIC SRL, cu sediul în Mun. Constanţa, are codul unic de înregistrare (CUI) 17352940, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J13/775/2005. Firma a fost înființată la data de 14 martie 2005 și are ca obiect principal de activitate Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit (CAEN 4752).

La ultima verificare, ORIENT CERAMIC SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 78.218.645 lei și un rezultat net de 3.242.033 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 30 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are ORIENT CERAMIC SRL?

ORIENT CERAMIC SRL (CUI 17352940) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 30 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă ORIENT CERAMIC SRL în sectorul său?

ORIENT CERAMIC SRL ocupă locul 8 din 3.412 firme active cu bilanț depus în CAEN 4752 (Comerț cu amănuntul al articolelor de fierărie, al materialelor de construcții, al articolelor din sticlă și a celor pentru vopsit), după cifra de afaceri.

Cât de veche este ORIENT CERAMIC SRL față de firmele din același domeniu?

ORIENT CERAMIC SRL este mai veche decât 78% dintre cele 5.095 firme active cu CAEN 4752.

Este ORIENT CERAMIC SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare ORIENT CERAMIC SRL (CUI 17352940) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este ORIENT CERAMIC SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, ORIENT CERAMIC SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în ORIENT CERAMIC SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru ORIENT CERAMIC SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este ORIENT CERAMIC SRL plătitoare de TVA?

Da, ORIENT CERAMIC SRL este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a ORIENT CERAMIC SRL?

În anul 2025, ORIENT CERAMIC SRL a raportat o cifră de afaceri de 78.218.645 lei și un număr mediu de 202 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu ORIENT CERAMIC SRL?

Firmoscop analizează ORIENT CERAMIC SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Constanţa

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Vezi topul: Comerț cu amănuntul în Constanța →

Mergi mai departe

Firme din Constanța

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 30 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.