Sari la conținut
Firmoscop › Firme › Alba › PREBET AIUD SA

PREBET AIUD SA

Înființată în 1992 · 33 de ani vechime · Mun. Aiud
CUI 1763841 · J1991000121019
Fără probleme găsite Verificat la ANAF · 26 octombrie 2026
În funcțiunePlătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Deblochezi gratuit, cu un cont — plus dosarele din instanță și monitorizare.

Termen de plată sugerat ■ ■ ■ zile
Plafon de credit ■ ■ ■ ■ ■ lei
Dosare în instanță detalii
Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, cu sursa și data fiecărui lucru găsit. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire PREBET AIUD SA
Cod fiscal (CIF) RO1763841
Nr. Reg. Comerțului J1991000121019
Sediu social Str. ARENEI nr. 10, Municipiul Aiud, jud. Alba, 3325
Telefon 025886166

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Reprezentanți

DECEAN LIVIU DANIEL · administratorMATHE FRANCISC · administratorOLTEAN IOAN · administratorPETRAȘCU IULIU CIPRIAN · administratorPÂRVU ADRIAN MARCEL · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

Starefuncțiune
CAEN2361 · Fabricarea produselor din beton pentru construcții
TVAPlătitoare · validează intra-UE (VIES)
Inactiv fiscalNu

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026.

Cine deține firma

AcționarDeținere
Pers.Juridice7,77%
GES-GREEN ENERGY SPECIALISTS SRL loc. BISTRITA jud. BISTRITA-NASAUD33,65%
ANODIN OPPORTUNITY SRL loc. CLUJ-NAPOCA jud. CLUJ32,00%
Pers.Fizice26,58%

Depozitarul Central publică deținerile de la 10% în sus; restul apar cumulat, ca „Pers. Fizice” și „Pers. Juridice”.

Cum arăta în 31 decembrie 2006
AcționarDeținere
Pers.Juridice7,65%
ASOCIATIA PAS PREBET50,44%
Pers.Fizice31,87%
S.I.F. BANAT-CRISANA10,03%

Depozitarul Central · structura la 31 decembrie 2025

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 19 octombrie 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 26 octombrie 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 19 octombrie 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 26 octombrie 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută PREBET AIUD SA după CUI 1763841 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Solidă
scor 94/100
Cifră de afaceri 2025
69.658.232 lei
+21,0% vs 2024
Profit net 2025
1.999.552 lei
-58,7% vs 2024

Bonitate financiară

Marjă netă2.9%
Față de sectorpeste 43% din sector · sub mediana sectorului

Comparat cu 531 de firme din Fabricarea produselor din beton pentru construcții care au depus bilanț pe 2025; mediana sectorului: 4,9%.

Mărime față de sector216 angajați · peste 98% din sector

Mediana sectorului: 2 angajați, din 632 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2025.

Datorii / capital1.9×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2014: 25.439.402 lei20142015: 26.552.117 lei20152016: 28.749.077 lei20162017: 24.667.800 lei20172018: 30.134.663 lei20182019: 41.690.363 lei20192020: 41.365.297 lei20202021: 36.829.201 lei20212022: 44.925.243 lei20222023: 59.399.196 lei20232024: 57.338.770 lei20242025: 69.658.232 lei2025
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2025 69.658.232 lei 1.999.552 lei 216
2024 57.338.770 lei 4.838.298 lei 228
2023 59.399.196 lei 6.385.786 lei 224
2022 44.925.243 lei 4.427.466 lei 303
2021 36.829.201 lei 4.201.615 lei 218
2020 41.365.297 lei 8.530.150 lei 225
2019 41.690.363 lei 5.632.491 lei 223
2018 30.134.663 lei 2.502.778 lei 199
2017 24.667.800 lei -468.458 lei 198
2016 28.749.077 lei 2.647.696 lei 211
2015 26.552.117 lei 785.176 lei 213
2014 25.439.402 lei -327.111 lei 246
2013 27.172.452 lei 302.566 lei 314
2012 33.674.274 lei 1.204.951 lei 317
2011 26.920.927 lei 470.084 lei 307
2010 22.887.342 lei 7.182 lei 346
2009 29.748.715 lei 2.607.494 lei 341
2008 31.126.743 lei 1.951.760 lei 366

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 18 ani (2008–2025). Gratuit, fără cont.

Îndeplinește criteriile de audit statutar

În 2024 și 2025, firma a depășit cel puțin două dintre cele trei praguri legale, în două exerciții consecutive. Situațiile ei financiare intră, prin lege, sub audit statutar.

CriteriuPrag20242025
Total active16.000.000 leidada
Cifră de afaceri netă32.000.000 leidada
Număr mediu de salariați50dada

„—" înseamnă că bilanțul nu conține criteriul, nu că e neîndeplinit. Concluzia se sprijină pe criteriile pe care le putem citi; un raport de audit se cere firmei, noi citim praguri, nu registrul entităților auditate.

Derivat din bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · pct. 563 din reglementările contabile aprobate prin OMFP 1802/2014.

Finanțări publice încasate

SchemăPlătitPlățiPerioada
PNRR 6.316.592 lei 4 25 martie 2025 – 25 mai 2026

Sume plătite din fonduri europene, fără cofinanțarea națională și fără TVA, deci valoarea proiectului e mai mare. Un grant încasat nu spune nimic despre puterea de plată de azi: verifică bilanțul și restanțele înainte de a stabili termenul.

Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene, tabloul PNRR, date la 30 iulie 2026.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2025, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 716 zile+49 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 142 de zile+23 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net 2,87%−5,57 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 63,19%+4,8 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 1,58×−0,13 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 1,89×+0,46 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) 2,76%−3,83 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) 0,92%−1,78 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 33,51%−7,44 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 322.492 lei+71.006 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,32× cifra de afaceri ÷ active totale
Viteza de rotație a stocurilor 18,39×+12,55 cifra de afaceri ÷ stocuri
Zile de stocare 20 de zile−43 stocuri ÷ cifra de afaceri × 365
Rentabilitatea costurilor 3,47%−6,07 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2025 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

5,8%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, profit, cifra de afaceri stabilă, firmă medie sau mare — 1.634 din 28.054 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2025. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,1% la firmele de aceeași mărime · cu 1,3% mai puțin

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 17 din 953 de firme active cu bilanț depus (CAEN 2361)
Vechime relativămai veche decât 99% dintre cele 2.305 firme active din sector
SectorCAEN 2361 · Fabricarea produselor din beton pentru construcții →

Contracte publice

Achiziții directe (SEAP)1
Valoare totală (2024)16.756 lei

Cumpărători: COMUNA SOHODOL

Cumpărături publice sub pragul de licitație, atribuite direct. Sunt bani încasați efectiv — utile mai ales la PFA și întreprinderi individuale, care nu depun bilanț.

SEAP — contracte atribuite · 2024.

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume129
Dintre care în procedură de insolvență3
Dintre care radiate (închise)81

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru PREBET AIUD SA

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți PREBET AIUD SA? Pune sigiliul pe site-ul tău sau pune firma sub monitorizare.

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Decontul de TVA (D300)lunar, până pe 25
Declarația informativă D394lunar, până pe 30
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Despre firmă

PREBET AIUD SA, cu sediul în Mun. Aiud, are codul unic de înregistrare (CUI) 1763841, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J1991000121019. Firma a fost înființată la data de 30 noiembrie 1992 și are ca obiect principal de activitate Fabricarea produselor din beton pentru construcții (CAEN 2361).

La ultima verificare, PREBET AIUD SA figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2025 a raportat o cifră de afaceri de 69.658.232 lei și un rezultat net de 1.999.552 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026 · bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor.

Întrebări frecvente

Ce verdict are PREBET AIUD SA?

PREBET AIUD SA (CUI 1763841) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 26 octombrie 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă PREBET AIUD SA în sectorul său?

PREBET AIUD SA ocupă locul 17 din 953 de firme active cu bilanț depus în CAEN 2361 (Fabricarea produselor din beton pentru construcții), după cifra de afaceri.

Cât de veche este PREBET AIUD SA față de firmele din același domeniu?

PREBET AIUD SA este mai veche decât 99% dintre cele 2.305 firme active cu CAEN 2361.

Este PREBET AIUD SA o firmă activă?

Da, la ultima verificare PREBET AIUD SA (CUI 1763841) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este PREBET AIUD SA în insolvență?

Nu — la ultima verificare, PREBET AIUD SA nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în PREBET AIUD SA?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru PREBET AIUD SA, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este PREBET AIUD SA plătitoare de TVA?

Da, PREBET AIUD SA este înregistrată ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a PREBET AIUD SA?

În anul 2025, PREBET AIUD SA a raportat o cifră de afaceri de 69.658.232 lei și un număr mediu de 216 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu PREBET AIUD SA?

Firmoscop analizează PREBET AIUD SA pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Alba

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Fă lista în Excel

Firmele active cu codul CAEN 2361 din Alba, cele mai mari întâi, până la 500 de firme într-un fișier. Lista se deschide în cont și costă 1 credit la 25 de firme; din fișierul Excel, primele 50 de firme sunt gratuite. Contul e gratuit și are 10 credite pe lună.

Mergi mai departe

Firme din Alba

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultimele citiri: Registrul Comerțului (ONRC), situația din 19 octombrie 2026 · ANAF, verificat pe 26 octombrie 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.