Sari la conținut
FirmoscopFirmeNeamț › FENIX IMPEX SRL

FENIX IMPEX SRL

Înființată în 2005 · 20 ani vechime · Mun. Piatra Neamţ
CUI 18241346 · J2005001693279
Fără probleme găsite Re-verificat · 22 august 2026
În funcțiuneNeplătitoare TVA
Raportul PDF Verifică gratuit
Fără probleme găsite

Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Plafonul de credit, termenul de plată sugerat, dosarele din instanță — toate în raportul complet, gratuit. Te anunțăm și dacă verdictul se schimbă — pentru oricâte firme urmărești.

Continuă cu Google — vezi raportul imediat

sau cu emailul:

Aceleași date duc mereu la același verdict, fără estimări. Pentru fiecare lucru găsit vezi sursa oficială și data la care am verificat. Reverificăm periodic la ANAF, Registrul Comerțului, Ministerul Finanțelor și instanțe. Vezi ce am verificat și când → · metodologia verdictului

Date de facturare

Datele oficiale de identificare, gata de pus pe factură sau contract.

Denumire FENIX IMPEX SRL
CUI 18241346
Nr. Reg. Comerțului J2005001693279
Sediu social Str. Dărmăneşti nr. 59, Mun. Piatra Neamţ
Telefon 0730555745

Sursă: Registrul Comerțului (ONRC) · ANAF · actualizat 22 august 2026.

Reprezentanți

VALERO MORENO SALVADOR JOSE · administratorVALERO MORENO JORGE JUAN · administratorSALAMANCA MERINO JUAN CARLOS · administratorMARIN CĂTĂLIN · administrator

Vezi la ce alte firme apar aceste nume și dacă vreuna e în insolvență — gratuit, cu un cont.

Identitate

StareINREGISTRAT din data 21.12.2005
CAEN4619 · Intermedieri în comerțul cu produse diverse
TVANeplătitoare
Inactiv fiscalNu
Formă de proprietateProprietate privata-capital privat autohton si strain

Registrul Comerțului (ONRC) și ANAF · index actualizat 22 august 2026.

Ce am verificat și când

Fiecare sursă, cu rezultatul și data ei. Unde scrie „se verifică la cerere”, pagina asta nu a interogat sursa — deci nu putem spune nici că firma e curată acolo, nici că nu e.

Registrul Comerțului În funcțiune 22 august 2026
Inactivitate fiscală (ANAF) Nu figurează ca inactivă 22 august 2026
Insolvență (Registrul Comerțului) Nicio procedură în snapshotul ONRC 22 august 2026
Dosare în instanță Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Buletinul Procedurilor de Insolvență Se interoghează la verificarea completă se verifică la cerere
Contracte publice (SEAP) Nicio atribuire găsită pe acest CUI 22 august 2026
Modificări la Registrul Comerțului Nicio modificare de când urmărim firma — vei vedea schimbarea aici când apare 22 august 2026
Gajuri și garanții (RNPM) Nu avem încă datele — caută FENIX IMPEX SRL după CUI 18241346 se verifică la cerere
Cât e de solidă financiar
Stabilă
scor 63/100
Cifră de afaceri 2024
704.094 lei
-85.0% vs 2023
Profit net 2024
-247.902 lei
+35.8% vs 2023

Bonitate financiară

Marjă netă-35.2%
Față de sectorpeste 13% din sector · în ultimul sfert al sectorului

Comparat cu 299 de firme din Activități de jocuri de noroc și pariuri care au depus bilanț pe 2024; mediana sectorului: 2,7%.

Mărime față de sector2 angajați · peste 38% din sector

Mediana sectorului: 5 angajați, din 336 de firme care au raportat numărul de salariați pe 2024.

Datorii / capital0.5×
Termen de plată sugeratdeblochează gratuit →
Plafon de credit orientativdeblochează gratuit →

Poți acorda un termen de plată obișnuit, cu contract semnat. Vezi câte zile și ce plafon — cont gratuit, verdictul rămâne al tău.

Calculate de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor. Scorul, plafonul și termenul sunt orientative, nu o recomandare de creditare.

Evoluție financiară

2013: 3.742.378 lei20132014: 3.680.715 lei20142015: 4.571.367 lei20152016: 4.587.927 lei20162017: 6.677.304 lei20172018: 7.023.118 lei20182019: 7.857.899 lei20192020: 4.407.359 lei20202021: 7.101.736 lei20212022: 6.950.576 lei20222023: 4.701.059 lei20232024: 704.094 lei2024
la cursul mediu BNR al fiecărui an; anii dinainte de 2011 rămân în lei
AnCifră de afaceriProfit netAngajați
2024 704.094 lei -247.902 lei 2
2023 4.701.059 lei -386.298 lei 15
2022 6.950.576 lei 286.433 lei 18
2021 7.101.736 lei 1.419.417 lei 18
2020 4.407.359 lei 380.916 lei 18
2019 7.857.899 lei 1.671.010 lei 24
2018 7.023.118 lei 1.971.019 lei 26
2017 6.677.304 lei 1.949.575 lei 24
2016 4.587.927 lei 647.585 lei 26
2015 4.571.367 lei 1.288.357 lei 24
2014 3.680.715 lei 796.101 lei 22
2013 3.742.378 lei 556.003 lei 24
2012 3.066.773 lei 363.435 lei 19
2011 2.699.993 lei 414.573 lei 12
2010 2.058.397 lei 11.078 lei 7
2009 1.190.234 lei 29.220 lei 8
2008 950.920 lei 215.570 lei 4

Ministerul Finanțelor — bilanțuri depuse · 17 ani (2008–2024). Gratuit, fără cont.

Indicatori financiari

Calculați din bilanțul pe 2024, cu formula alături — poți reface fiecare cifră din tabelul de mai sus. Interpretarea depinde de sector: ce e normal în distribuție e alarmant în servicii.

Durata de rambursare a datoriilor 544 zile+399 datorii totale ÷ cifra de afaceri × 365
Durata de recuperare a creanțelor 46 zile+37 creanțe ÷ cifra de afaceri × 365
Marja profitului net -35,21%−26,99 profit net ÷ cifra de afaceri × 100
Gradul de îndatorare 32,94%−11,02 datorii totale ÷ active totale × 100
Solvabilitatea generală 3,04×+0,77 active totale ÷ datorii totale
Rata de levier 0,49×−0,29 datorii totale ÷ capitaluri proprii
Rentabilitatea capitalurilor (ROE) -11,6%+4,6 profit net ÷ capitaluri proprii × 100
Rentabilitatea activelor (ROA) -7,78%+1,34 profit net ÷ active totale × 100
Solvabilitatea patrimonială 67,06%+10,8 capitaluri proprii ÷ active totale × 100
Cifra de afaceri pe angajat 352.047 lei+38.643 cifra de afaceri ÷ număr de salariați
Viteza de rotație a activelor 0,22×−0,89 cifra de afaceri ÷ active totale
Rentabilitatea costurilor -25,47%−17,91 profit brut ÷ cheltuieli totale × 100

Calculați de Firmoscop din bilanțul pe 2024 depus la Ministerul Finanțelor.

Ce s-a întâmplat cu firmele care arătau la fel

16,2%

Dintre firmele care în 2021 aveau exact acest profil — capitaluri pozitive, pierdere, cifra de afaceri în cădere, firmă mică — 207 din 1.277 nu mai existau până în 2026: radiate sau intrate în procedură de insolvență.

Profilul acestei firme e citit din bilanțul pe 2024. Nu e o predicție despre ea, ci o numărătoare pe firmele care i-au semănat — o poți reface din bilanțurile Ministerului Finanțelor și din starea juridică de la Registrul Comerțului.

Reper: 7,6% la firmele de aceeași mărime · cu 8,6% mai mult

Poziția în sector

Rang după cifra de afacerilocul 2.223 din 9.641 firme active cu bilanț depus (CAEN 4619)
Vechime relativămai veche decât 88% dintre cele 20.925 firme active din sector
SectorCAEN 4619 · Intermedieri în comerțul cu produse diverse →

Grup de firme

Firme în care apar persoane cu același nume23
Dintre care radiate (închise)9

Legătura se face doar după numele reprezentanților: registrul public nu conține un identificator de persoană, deci lista poate cuprinde mai mulți oameni diferiți care poartă același nume. Numele acesta apare la destule firme încât aproape sigur sunt persoane diferite. Nu e un istoric personal și nu trage nicio concluzie despre cineva anume.

Întreabă Firmoscop beta

Pune întrebarea cum ai formula-o pentru un coleg. Răspundem doar din datele publice de pe această pagină și îți arătăm sursa. Aici nu evaluăm riscul — pentru asta cere raportul complet.

Intră în cont ca să întrebi — gratuit, 20 de întrebări pe zi.

Vezi raportul complet de risc pentru FENIX IMPEX SRL

Dosarele din instanță și toate semnalele de risc cu sursa fiecăruia, verdictul explicat pas cu pas, plafonul de credit și termenul de plată sugerat — într-un PDF pe care îl pui la dosar când dai termen de plată.

Gratuit. Îți trimitem un link pe email — un click îl deschide și îți creează contul. Fără plată, fără card.

Reprezinți FENIX IMPEX SRL? Verdictul e verde — arată-l pe site-ul tău, cu link spre datele oficiale. Sau pune firma sub monitorizare ca să afli de orice schimbare.

Sigiliul Firmoscop pentru FENIX IMPEX SRL

Pune sigiliul pe site-ul tău

Obligații fiscale recurente

Orientativ, pe baza datelor publice (statut TVA și semnal de angajați din ultimul bilanț). Regimul real — lunar sau trimestrial, microîntreprindere sau impozit pe profit, scutiri — depinde de opțiuni pe care nu le vedem; confirmă cu contabilul.

Declarația 112lunar, până pe 25
Plata obligațiilor la bugetlunar, până pe 25
Situațiile financiare anuale (bilanț)anual, în jurul datei de 30 mai

Calendarul fiscal complet și scadențele care vin →

Derivat din statutul TVA publicat de ANAF și din ultimul bilanț depus la Ministerul Finanțelor.

Mulțumim că ai trecut pe la noi

Verdictul și datele de mai sus sunt gratuite, fără cont — asta rămâne așa. Un singur lucru îți cerem înapoi, și e un clic:

Ți-a fost de folos pagina asta?

Verifică altă firmă

Despre firmă

FENIX IMPEX SRL, cu sediul în Mun. Piatra Neamţ, are codul unic de înregistrare (CUI) 18241346, și numărul de ordine în Registrul Comerțului J2005001693279. Firma a fost înființată la data de 22 decembrie 2005 și are ca obiect principal de activitate Intermedieri în comerțul cu produse diverse (CAEN 4619).

La ultima verificare, FENIX IMPEX SRL figura în funcțiune, fără procedură de insolvență. Nu este înregistrată ca plătitoare de TVA. În anul 2024 a raportat o cifră de afaceri de 704.094 lei și un rezultat net de -247.902 lei, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Registrul Comerțului (ONRC), ANAF și bilanțurile depuse la Ministerul Finanțelor · index actualizat 22 august 2026.

Întrebări frecvente

Ce verdict are FENIX IMPEX SRL?

FENIX IMPEX SRL (CUI 18241346) are verdict verde („Fără probleme găsite”) la verificarea din 22 august 2026. Am verificat starea juridică la Registrul Comerțului, starea fiscală la ANAF și bilanțurile: firma e în funcțiune, activă fiscal și fără probleme financiare. Dosarele din instanță și Buletinul Insolvenței se verifică live, în raportul complet.

Ce loc ocupă FENIX IMPEX SRL în sectorul său?

FENIX IMPEX SRL ocupă locul 2.223 din 9.641 firme active cu bilanț depus în CAEN 4619 (Intermedieri în comerțul cu produse diverse), după cifra de afaceri.

Cât de veche este FENIX IMPEX SRL față de firmele din același domeniu?

FENIX IMPEX SRL este mai veche decât 88% dintre cele 20.925 firme active cu CAEN 4619.

Este FENIX IMPEX SRL o firmă activă?

Da, la ultima verificare FENIX IMPEX SRL (CUI 18241346) figura ca firmă în funcțiune, fără procedură de insolvență.

Este FENIX IMPEX SRL în insolvență?

Nu — la ultima verificare, FENIX IMPEX SRL nu figura cu procedură de insolvență la Registrul Comerțului. Raportul complet adaugă dosarele din instanță.

Pot avea încredere în FENIX IMPEX SRL?

Firmoscop nu dă o „notă de încredere”, ci un verdict de risc — verde, galben sau roșu — pentru FENIX IMPEX SRL, calculat determinist din surse oficiale (ANAF, Registrul Comerțului, portalul instanțelor, BPI), fiecare semnal cu sursa și data lui. Nu e un scor pe care trebuie să-l crezi pe cuvânt: dacă refaci raționamentul manual în aceleași registre publice, trebuie să obții același rezultat. Vezi verdictul curent și motivele pe această pagină înainte să-i dai termen de plată.

Este FENIX IMPEX SRL plătitoare de TVA?

Nu, FENIX IMPEX SRL nu figurează ca plătitoare de TVA conform ANAF.

Care este cifra de afaceri a FENIX IMPEX SRL?

În anul 2024, FENIX IMPEX SRL a raportat o cifră de afaceri de 704.094 lei și un număr mediu de 2 angajați, conform bilanțului depus la Ministerul Finanțelor.

Cum verific dacă pot lucra în siguranță cu FENIX IMPEX SRL?

Firmoscop analizează FENIX IMPEX SRL pe surse oficiale (Registrul Comerțului, ANAF, portalul instanțelor, BPI) și emite un verdict verde / galben / roșu cu semnalele detaliate. Profilul și verdictul sunt gratuite, fără cont; raportul complet, cu dosarele din instanță și bilanțurile pe ani, e gratuit cu un cont gratuit.

Cele mai mari firme din același domeniu, în Neamţ

Firme active cu același cod CAEN din același județ, în ordinea cifrei de afaceri din ultimul bilanț.

Mergi mai departe

Firme din Neamț

Clasamentul firmelor active din județ, după cifra de afaceri din bilanțuri.

Cum se citește bonitatea

Din ce se compune scorul de pe pagina asta și ce nu poate el spune.

Checklist de due diligence

Pașii de verificare pe care un verdict verde nu îi înlocuiește.

Surse: Registrul Comerțului (ONRC), ANAF, Ministerul Finanțelor, Portalul instanțelor de judecată, Buletinul Procedurilor de Insolvență. Ultima actualizare a datelor: 22 august 2026. Informațiile sunt orientative și provin din surse publice.